یک زن برای نخستین بار سفیر انگلیس در آمریکا شد

یک زن برای نخستین بار سفیر انگلیس در آمریکا شد

دولت انگلیس برای نخستین بار یک زن را به عنوان سفیر این کشور در آمریکا منصوب کرده است.

سخنگوی دفتر بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس امروز (جمعه) اعلام کرد، کارن پیرس، دیپلمات کارکشته انگلیسی به عنوان سفیر جدید این کشور در آمریکا منصوب شده است. وی سفیر انگلیس در سازمان ملل بوده است.

پیرس جایگزین کیم داروش، سفیر سابق انگلیس در ایالات متحده شد و نخستین زنی است که در این سمت منصوب می‌شود.

داروش در ژوئیه ۲۰۱۹ و پس از آن سمتش استعفا کرد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا وی را “احمق” و “حواس پرت” خواند چون یکسری از یادداشت‌های محرمانه وی که در آنها دولت ترامپ را بی منطق توصیف کرده بود، افشا شد.

روزنامه انگلیسی دیلی‌میل ایمیل‌های محرمانه داروش را از مکاتبات میان سفیر انگلیس و دفتر نخست‌وزیری این کشور فاش کرد و نوشت داروش در این مکاتبات، ترامپ را “بی‌منطق، دمدمی‌مزاج و ناکارآمد” توصیف کرده است.

انتشار این اظهارات خشم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا را موجب شد. ترامپ ابتدا گفته بود اظهارات داروش را نخوانده است اما روز بعد موضع سرسختانه‌ای علیه سفیر لندن و حتی ترزا می، نخست وزیر وقت انگلیس گرفت.

ترامپ در حساب توئیتیری خود با حمله به داروش و ترزا می‌نوشت: من به ترزا می‌گفتم که چطور توافق (بریگزیت) را پیش ببرد اما او روش احمقانه خودش را در پیش گرفت و قادر به انجام توافق نشد. این یک فاجعه است.

ترامپ همچنین تاکید کرد که دولتش دیگر با داروش همکاری نخواهد کرد و وی را “فردی بسیار احمق” خواند.

به گزارش ایسنا، در ادامه تنش بی سابقه در روابط دو کشور، مذاکرات تجاری واشنگتن و لندن درباره بریگزیت نیز به طور ناگهانی لغو شد.

داروش از سپتامبر سال ۲۰۱۵ به عنوان سفیر انگلیس در آمریکا تعیین شده بود.