گرد و خاک زاهدان، 46 برابر حد مجاز

    کد خبر :796765

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: توده گرد و غبار که از اواخر شب گذشته وارد زاهدان شده، موجب شد تا بیشینه غلظت ذرات معلق با اندازه ۱۰ میکرون در هوای این شهر بامداد امروز به ۷۱۶۹ میکروگرم بر مترمکعب معادل ۴۶.۵ برابر حد مجاز برسد.

محسن حیدری در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: این توده گرد و غبار همچنین شعاع دید افقی در فرودگاه بین‌المللی زاهدان را نیز به 800 متر کاهش داد.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: هم‌اکنون قدری از غلظت ذرات غبار در هوای زاهدان کاسته شده و شعاع دید افقی در فرودگاه این شهر به 4000 متر بهبود یافته است. گرد و غبار شب گذشته زاهدان در نتیجه وزش باد شدید در مناطق شمالی استان است که به تدریج به عرض‌های پایین‌تر نفوذ کرده است.

وی اضافه کرد: وزش باد شدید از اواخر وقت دیروز در شمال استان آغاز شده و تا این لحظه بیشینه سرعت وزش باد در زابل به 97 کیلومتر بر ساعت رسیده است.

حیدری تصریح کرد: وزش این باد شدید شعاع دید افقی در مناطق شمالی استان را به شدت کاهش داد به طوری که بر اساس گزارش‌ها، برای ساعاتی رفت و آمد در محور زاهدان- زابل نیز مختل شد.

عضو ستاد مدیریت بحران سیستان و بلوچستان گفت: گرد و غبار شعاع دید افقی در فرودگاه زابل را نیز به 1500 متر کاهش داد و سبب افزایش غلظت ذرات معلق در هوای این شهر نیز شد.

حیدری افزود: بر اساس آخرین خروجی نقشه‌های پیش‌یابی و مدل‌های جوی امروز و فردا نیز وزش باد شدید و گرد و خاک و در برخی نقاط طوفان گرد و خاک در پنج شهرستان شمالی استان ادامه دارد.

وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود گردوغبار ناشی از این باد امروز و فردا نیز به عرض های پایین تر و نوار شرقی استان نفوذ کند و سبب کاهش کیفیت هوا و کاهش دید شود.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: همانطور که انتظار می‌رفت با نفوذ جریانات شمالی به استان دمای هوا نیز امروز در برخی نقاط تا بیش از 10 درجه سلسیوس کاهش یافته است.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید