کرونا در تهران؛ موج دوم آغاز شده است؟

کرونا در تهران؛ موج دوم آغاز شده است؟

در حالیکه ستاد ملی کنترل بحران کرونا محدودیت‌ها را کاهش داده است شواهد نشان می‌دهند طرح فاصله گذاری اجتماعی که حالا به صورت هوشمند اجرا می‌شود خیلی موفق نبوده است، به ویژه این مسئله در شهر تهران بارزتر است و نگرانی‌هایی نسبت به آینده وجود دارد.

علیرضا زالی فرمانده مدیریت بحران کرونا در تهران درباره وضعیت این شهر گفت: «تهران شرایط ویژه‌ای دارد و باید حتما این تفاوت دیده شود و هر آنچه به عنوان نسخه‌ای واحد در سایر استان‌ها وجود دارد باید در تهران متفاوت‌تر دیده شود. باید ریتم متفاوت تری برای تهران در زمینه بازگشت به کار و کسب و کار‌ها اعمال شود.»

او همچنین تاکید کرد که نحوه بازگشت به کار در تهران باید مورد ارزیابی و بازنگری قرار گیرد و با توجه به شرایط طرح‌های مختلف را اجرایی کنیم.

به گفته دکتر زالی “تردد غیر متعارف مردم در اولین روز از هفته نگران کننده است. امروز اگر تردد‌های زیاد را شاهد باشیم، لزوما همین امروز اتفاقی رخ نمی‌دهد، ولی باید بدانیم بازتاب این تردد‌ها و تراکم جمعیت به امروز ختم نمی‌شود و تبعات آن دوهفته دیگر نمایان خواهد شد.”

هفته گذشته پس از پایان تعطیلات نوروزی و با وجود محدودیت‌های تردد در تهران، اما خیابان‌ها و وسایل نقلیه عمومی‌پایتخت شلوغ شد. دولت نیز برای جلوگیری از ازدحام جمعیت کار ویژه‌ای انجام نداد و حتی شرکت‌های خصوصی را نیز به نوعی تشویق به آغاز فعالیت کرد. این موضوع نگرانی‌های زیادی را برانگیخت. چرا که هنوز بحران در تهران ادامه دارد و خبر‌ها از افزایش تعداد مراجعه کنندگان به بیمارستان‌ها حکایت دارد.

به گزارش فرارو،از آغاز هفته جاری تردد‌ها بیشتر هم شده و هر چه به ابتدای اردیبهشت نزدیکتر می‌شویم مقررات کرونا با بی‌توجهی بیشتری روبه‌رو می‌شود، دولت نیز در اجر با تناقض‌ و آسانگیری عمل می‌کند. این وضعیت به نوعی حرکت به سمت کروناست و نه دوری از آن.

طرح فاصله‌گذاری هوشمند از ابتدای هفته پیش به اجرا در آمد در این طرح تردد بین استانی کاملا ممنوع شد، همچنین تعطیلی مشاغل و کسب وکار‌ها به جز موارد ضروری ممنوع اعلام شد. البته این ممنوعیت‌ها فقط اعلام شد و در اجرا آنگونه که باید اجرا نشد.

امروز سازمان نظام پزشکی ایران با انتشار بیانیه‌ای درباره فاصله گذاری اجتماعی و کنترل اصول بهداشتی ابراز تردید و نگرانی کرد.

در این بیانیه آمده: “اعلام نگرانی سازمان نظام پزشکی به دلیل شرایط اجرایی پیش‌رو است چندان که در شهر تهران که هنوز مشمول این مدل نشده این روزها بسیاری از مراکز خرید و میادین میوه و تره‌بار و پارک‌ها، محل تجمع کنترل نشده و بدون ضابطه‌های بهداشتی افراد شده است و نیز این نگرانی به دلیل فاصله زیادی است که چه در مورد آمار اعلامی‌وزارت بهداشت و چه با توجه به آمار واقعی مبتلایان با حد علمی‌پذیرش فاصله‌گذاری هوشمند وجود دارد.”

سازمان نظام پزشکی افزوده: “علیرغم ثبت مشاغل بازگشایی شده در سامانه وزارت بهداشت، در مورد امکان اجرایی اعمال نظارت و کنترل اصول بهداشتی تردید جدی وجود دارد.”
با وجود اینکه هنوز نتایج اجراح طرح فاصله‌گذاری هوشمند روشن نشده است ستاد کنترل بحران کرونا تصمیم گیری‌هایی تازه‌ای اعلام کرده که باعث عادی شدن فعالیت‌های روزمره در کشور می‌شود.

حسن روحانی امروز اعلام کرد “فعالیت کسب و کار‌های کم ریسک در تهران از شنبه ۳۰فروردین آغاز می‌شود. برای کسب و کار‌های پرریسک فکر و مطالعه می‌شود و در اطلاعیه ثانوی به مردم خبر داده می‌شود.”

او همچنین افزود: «از امروز هیچ ممنوعیتی در تردد میان شهر‌های یک استان، وجود نخواهد داشت. تردد بین استان‌ها از ۱ اردیبهشت‌ماه آزاد خواهد شد.»

روحانی به مردم تهران توصیه کرد: “به خاطر کم بودن وسایل نقلیه، توصیه این است مردم از وسیله شخصی خود، تاکسی و اسنپ استفاده کنند که بهتر از وسایل حمل و نقل عمومی‌است.”

امروز یکشنبه وزارت بهداشت مجموع مبتلایان به ویروس کرونا را ۷۱ هزار و ۶۸۶ نفر اعلام کرد. به گفته سخنگوی وزارت بهداشت از دیروز ۱۶۵۷ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ شناسایی شده است. همچنین درطول ۲۴ ساعت گذشته ۱۱۷ بیمار کووید-۱۹ جان خود را از دست داده‌اند. بر این اساس شمار جان باختگان کرونا در کشور به ۴ هزار ۴۴۷۴ نفر افزایش یافته است.

 

کرونا در تهران؛ موج دوم آغاز شده است؟
پاکسازی مترو تهران

آغاز موج دوم بیماری در تهران

بیشترین نگرانی درباره وضعیت کرونا به پایتخت مربوط است. تهران شرایط ویژه‌ای دارد. جمعیت بالا و تردد فراوان در این شهر و ارتباطات گسترده با دیگر نقاط کشور شیوع بیماری را بغرنج‌تر کرده است.

براساس آخرین گزارش کمیته تحلیل اپیدمیولوژیک وزارت بهداشت تحلیل آمار در روز‌های اخیر نشان می‌دهد که اثرات تعطیلی سال نو هنوز موج مشخص و پایدار جدیدی را ایجاد نکرده است و شاید بیشترین اثر آن تاکنون، کند کردن روند کاهشی بوده است. در این گزارش آمده است که احتمالا “پیک اول اپیدمی‌در تهران رد شده است”. این گزارش تاکید می‌کند انتظار می‌رود تهران ” آخرین نقطه‌ای باشد که روند نزولی واقعی خود را آغاز خواهد کرد.”

در همین راستا امروز مقامات شهری نیز نگرانی‌هایی از وضعیت تهران داشته اند. محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران گفت که بازگشایی مجدد کسب و کار‌ها “موج دوم پاندمی‌کرونا را به دنبال دارد و موجی از نگرانی را به همراه داشته است.”

هاشمی‌از مسئولان مبارزه کرونا خواسته تا در تصمیم‌گیری‌های خود از نظر شورای شهر نیز استفاده کنند.

در اظهار نظر دیگری فرنوش نوبخت، مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران گفت که در روز شنبه که اولین روز اعلام شده توسط رییس جمهور برای بازگشایی اداره‌ها بود، مسافران مترو تهران به نسبت هفته گذشته ۴۰ درصد افزایش داشته است.

به گفته نوبخت روز گذشته در شهر تهران بیش از ۳۰۰ هزار مسافر از طریق مترو جا به جا شده اند. پیش از شیوع کرونا در کشور آمار روزانه مسافران مترو تهران بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر بود.

براساس گزارش‌ها بیشترین موارد ابتلا به کرونا در سیستم حمل و نقل عمومی‌بوده است. شاید به همین دلیل است که تصمیم گرفته شد طرح ترافیک شهر تهران اجرا نشود تا مردم با وسایل نقلیه شخصی تردد کنند. وزیر بهداشت در این باره گفت: «طرح ترافیک نه امروز و نه فردا و نه در روز‌های آتی اجرایی نخواهد بود؛ بنابراین چیزی به نام طرح ترافیک در تهران نداریم. البته اگر راه بندان‌های شدید مشاهده شود، در این زمینه تجدید نظر خواهد شد.»

او افزود: «در شرایطی که وسایل نقلیه عمومی‌تکافوی رعایت فاصله گذاری را نمی‌دهد، یکی از مطمئن‌ترین وسیله‌ها استفاده از وسیله نقلیه شخصی است. باید مردم را ترغیب کنیم که فاصله گذاری هوشمند را اجرایی کرده و به سمت استفاده از وسیله نقلیه شخصی بروند.»

کرونا در تهران؛ موج دوم آغاز شده است؟

کرونا و ماه رمضان

با نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان بحث ادامه فعالیت مساجد و اماکن مذهبی مطرح شده است که البته به نظر می‌رسد ستاد ملی کرونا قصد دارد محدودیت‌ها در این باره را ادامه دهد و مردم بدون حضور در مساجد برنامه‌های دینی خود را پیگیری کنند.

حسن روحانی در این باره گفت: «اگرچه تصمیم نهایی آن را برای جلسه آینده گذاشتیم، اما اگر شرایط به همین صورت که امروز مشاهده می‌کنیم باشد، قاعدتا اجتماع حضوری نخواهیم داشت و این زحمت را باید صدا و سیما و شبکه‌های اجتماعی مجازی برعهده بگیرند و مردم از این‌ها استفاده کنند. اگر هم تحولی رخ بدهد در جلسه آینده تصمیم نهایی را اتخاذ می‌کنیم.»

محسن هاشمی‌رییس شورای شهر تهران هم از کاهش ایمنی بدن شهروندان در ماه رمضان ابراز نگرانی کرد و گفت: «ماه رمضان در پیش است و ممکن است سیستم ایمنی روزه داران تضعیف شود که می‌تواند پیامدهای بالاتری داشته باشد و انتظار داریم ستاد ملی و شهری کرونا در تصمیم گیری‌هایشان همه جوانب را بیندیشند.»