کدام واکسن وارداتی روی ویروس کرونا موثرتر است؟

    کد خبر :834297
کدام واکسن وارداتی روی ویروس کرونا موثرتر است؟

رییس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی بیمارستان مسیح دانشوری به بیان توضیحاتی در خصوص تفاوت‌های واکسن‌های آسترازنکای ژاپنی، کره‌ای و روسی پرداخت.

دکتر علیرضا ناجی رییس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی بیمارستان مسیح دانشوری در خصوص تفاوت‌های واکسن‌های آسترازنکای ژاپنی، کره‌ای و روسی گفت: همه اینها شبیه به هم هستند چرا که واکسن‌های آسترازنکا که در کشورهای مختلف ساخته می‌شوند، بر اساس دستور العملی که شرکت اولیه سازنده این واکسن داشته، تولید شده‌اند و بنابراین این واکسن‌ها تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند.

وی ضمن اشاره به اینکه ایمنی‌بخشی این واکسن‌ها هم با یکدیگر متفاوت نیست، ادامه داد: اعدادی که در خصوص مقدار اثربخشی این واکسن توسط شرکت واکسن سازی مرجع اعلام می‌شود، با بررسی یک جمعیت خاص تعیین شده و ممکن است این مقدار در کشورها و جمعیت‌های مختلف با توجه به شرایط و شیوع واریانت‌های جدید متفاوت باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص تفاوت واکسن آسترازنکا با اسپوتنیک و این موضوع که برخی پزشکان در خواست کرده‌اند که به جای اسپوتنیک به آن‌ها آسترازنکا تزریق شود، توضیح داد: از در خواست پزشکان در این باره مطلع نیستم، اما به هر حال این دو واکسن با یکدیگر متفاوت‌اند و اسپوتنیک دو دوز متفاوت دارد که یکی از آن‌ها وکتور آدونوی ۲۶ و دیگری آدونوی ۵ است. در حالی که هر دو دوز آسترازنکا وکتور شامپانزه است، ولی هردوی آن‌ها قسمت بزرگی از پروتئین ویروس را بیان می‌کنند.

به گزارش میزان، رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی بیمارستان مسیح دانشوری در پاسخ به این سوال که ایمنی بخشی کدام یک این واکسن‌ها بالاتر است، افزود: بر اساس اطلاعات موجود اسپوتنیک ایمنی‌زایی بالاتری نسبت به آسترازنکا دارد. اسپوتنیک دارای حدود ۹۲ درصد کارایی علیه واریانت ووهان است و آسترازنکا بسته به مدل‌های مختلف و از نظر اینکه در چه فاصله زمانی تزریق شود، حدودا بین ۶۵ تا ۹۰ درصد ایمنی‌بخشی دارد.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید