چین بزرگترین زندان خبرنگاران در جهان

    کد خبر :659066

دولت ترکیه بسیاری از خبرنگاران را ترسانده است.حداقل 250 خبرنگار در جهان، زندانی هستند.

 

بیشترین تعداد خبرنگاران زندانی در جهان، در چین زندانی هستند.

 

این آمار را “کمیته بین المللی حمایت از روزنامه‌نگاران” مستقر در نیویورک منتشر کرده است. در سال جاری میلادی (2019) تعداد خبرنگاران زندانی در جهان 250 نفر است. این درحالی است که تعداد خبرنگاران بازداشتی در سال گذشته 255 نفر و آمار خبرنگاران زندانی در سال 2016 میلادی 273 نفر اعلام شده است.

 

به گزارش عصرایران،بسیاری از خبرنگاران در کشورهای ترکیه، عربستان سعودی، مصر، اریتره، ویتنام و ایران به اتهام فعالیت‌های “ضد- حکومتی” یا درج “اخبار دروغ” زندانی شده‌اند.

 

در سال جدید تعداد اتهامات مرتبط با انتشار “اخبار دروغین” به 30 مورد رسیده است که در مقایسه با سال گذشته 2 مورد بیشتر است. این اتهام بیشتر در مصر دیده می‌شود و سطح آن در روسیه و سنگاپور نیز افزایش یافته است.

 

در گزارش کمیته بین المللی حمایت از روزنامه نگاران آمده است: در حال حاضر 48 خبرنگار و روزنامه‌نگار در چین زندانی هستند که نسبت به سال گذشته (2018) نشان دهنده افزایش یک نفری است. این موضوع نشان می‌دهد “شی جین‌پینگ” رئیس‌جمهور چین تلاش خود را برای کنترل رسانه‌ها افزایش داده است.

 

این آمار چین را در رتبه بالاتری از ترکیه قرار می‌دهد. ترکیه که اینک 47 خبرنگار زندانی دارد در سه سال گذشته، بزرگترین زندان خبرنگاران در جهان محسوب می‌شد.

 

این گزارش می‌افزاید: تعداد خبرنگاران زندانی در ترکیه در سال گذشته میلادی به 68 نفر می‌رسید. با این وجود شرایط برای خبرنگاران و مطبوعات در سه سال گذشته تغییری نکرده است. این شرایط به دلیل تلاش‌های دولت “رجب طیب اردوغان” (رئیس جمهوری ترکیه) در پایان دادن به استقلال مطبوعات و قدرت انتقاد” در این کشور است.

 

کمیته حمایت از روزنامه نگاران در این باره گفته است: دولت ترکیه بیش از 100 پایگاه خبری را به اتهام ارتباط با اقدامات تروریستی تعطیل کرده و بسیاری از آنها ترسانده است. بسیاری از خبرنگاران نیز اجازه کار در این کشور را ندارند.

 

“احمد آلتان” خبرنگار و نویسنده ترکیه که پس از بازداشت در 12 نوامبر به سمت خودروی پلیس هدایت می‌‌شود

 

به گزارش سازمان غیردولتی “کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران”، ده‌ها خبرنگار غیر زندانی در ترکیه همچنان منتظر برگزاری دادگاه یا دادگاه تجدید نظر خود هستند و امکان زندانی شدن آنها وجود دارد. برخی از خبرنگاران ترکیه که خارج از این کشور هستند در صورت بازگشت به کشورشان احتمالا بازداشت خواهند شد.

 

در این گزارش آمده است: اقتدارگرایی، بی‌ثباتی و اعتراضات در خاورمیانه منجر به افزایش تعداد خبرنگاران محبوس در منطقه شده است. عربستان سعودی و مصر در جایگاه سوم بزرگترین زندان خبرنگاران قرار دارند. در هر دو کشور 26 خبرنگار زندانی هستند.

 

در عربستان سعودی، هیچ اتهامی علیه 18 نفر از خبرنگاران زندانی اعلام نشده است.

 

“کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران” در گزارش خود در مورد وضعیت 4 خبرنگار زندانی در عربستان ابراز نگرانی کرد و افزود: 4 خبرنگار در این کشور شکنجه شده، مورد ضرب و شتم قرار گرفته و سوزانده شده اند.

 

در مصر، برخی از خبرنگاران نیز در اعتراضات ماه سپتامبر علیه فساد دستگیر شدند. آنها خواستار استعفای “عبدالفتاح سی‌سی” (رئیس جمهور) بودند.

 

“کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران” افزود: تعداد خبرنگاران زندانی همچنان به شکل نگران کننده‌ای بالاست. این در حالیست که تعداد خبرنگاران زندانی در سال‌های 2018 و 2016 به ترتیت 255 و 273 نفر بوده است.

 

این سازمان غیردولتی تاکید کرد: خبرنگاران و روزنامه‌نگاران نباید به دلیل انجام وظایف کاری خود زندانی شوند.

 

بیانیه این سازمان در این مورد به خبرنگار مستقل چینی “سوفیا هانگ ژوجین” اشاره دارد که به دلیل نوشتن گزارشی در مورد جنبش دموکراسی‌خواهی هنگ‌کنگ و اعتراضات این منطقه در ماه اکتبر دستگیر شد.

 

در گزارش “کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران”، به بازداشت “محمد مساعد” خبرنگار و گزارشگر ایرانی نیز اشاره شده است. او همزمان با افزایش قیمت بنزین و قطع اینترنت، بازداشت و به تازگی با فرار وثیقه آزاد شده است.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید