جدیدترین اخبار
10 آبان 1399 ساعت 09:32 فرهنگی و هنری کد خبر :757727
برای چاپ کلیک کنید

چهاردهمین جشنواره ملی موسیقی جوان برگزیدگان خود را شناخت

چهاردهمین جشنواره ملی موسیقی جوان برگزیدگان خود را شناخت

چهاردهمین جشنواره ملی موسیقی جوان با معرفی برگزیدگان بخش‌های موسیقی دستگاهی، نواحی و کلاسیک جمعه‌شب نهم آبان‌ماه در تالار وحدت به کار خود پایان داد. در این دوره از جشنواره ۲۳۵۰ خواننده و نوازنده در گروه‌های سنی الف، ب و ج و در شاخه‌های موسیقی دستگاهی، کلاسیک و نواحی به رقابت پرداختند.

در ابتدای این مراسم که به دلیل بیماری کرونا بدون حضور داوران و شرکت‌کنندگان جشنواره و به صورت آنلاین از طریق صفحهٔ اینستاگرام انجمن موسیقی ایران پخش می‌شد، پیام سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی توسط سیدعباس سجادی مجری مراسم قرائت شد. در متن پیام وزیر ارشاد آمده بود:

“فرهنگ و هنر این سرزمین پهناور درازای تاریخ و سیر تحولات گونه‌گون، با عزم و همت هنرمندان خود، در اندیشه و جان نسل‌های مختلف تداوم و جریان یافته است. در این میان، هنر موسیقی از گذشته تا امروز در تعامل با جامعه و جهان پیرامون پنجره گفتگو را گشاده‌تر و سیر حرکت فرهنگی را هموارتر کرده است.

جشنواره ملی موسیقی جوان، نمونه‌ای روشن از امید به آینده و فردای موسیقی ایران است که پیشینه فرهنگ موسیقی کشور و میراث‌داری استادان و پیشکسوتان را پشتوانه گران‌سنگ خود دارد. نوجوانان و جوانانی که با شوق و امید موسیقی ریشه‌دار فرهنگی را برگزیده‌اند، آموخته‌اند و برای پایندگی و روشن نگه‌داشتن چراغ موسیقی باانگیزه و علاقه تلاش می‌کنند. جشنواره ملی موسیقی جوان، بستری است برای شناسایی استعدادهایی که موسیقی دستگاهی، نواحی و کلاسیک را از استادان آموخته و پاس می‌دارند و فردای روشن موسیقی کشور را با آواها و نواهای امروز خود نوید می‌دهند.

اگرچه شرایط اخیر جهان و جامعه متأثر از بیماری کووید-۱۹ موجب شد حضور جوانان در چهاردهمین جشنواره ملی موسیقی جوان به شکل مرسوم ممکن نشود، اما اجراهای جوانان در تجربه‌ای جدید در فضای مجازی یادگاری است که در تاریخ موسیقی این کشور ثبت خواهد شد.

از استادان و داوران چهاردهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، برگزارکنندگان و نوجوانان و جوانانی که در این دوره جشنواره همراهی و همکاری داشته‌اند، صمیمانه قدردانی می‌کنم. ”

به گزارش سینماپرس، در ادامه، پیام حسین علیزاده آهنگساز و نماینده بخش موسیقی ایرانی در چهاردهمین جشنواره موسیقی جوان پخش شد.

متن پیام به شرح زیر است:

جوان‌ها به ما انرژی مضاعف می‌دهند که همچنان این جشنواره را ادامه دهیم. این جشنواره کمبودها و حسن‌های زیادی دارد که با هم‌فکری و نظر همه دوستان شرکت‌کننده می‌توانیم جشنواره را به حالت ایده‌آل برسانیم. واقعاً جای تبریک و تشکر دارد که انجمن موسیقی ایران در این شرایط جشنواره را برگزار کرد و اجازه نداد روند برگزاری جشنواره متوقف شود.

من در مرحله اول نسبت به اجراها انتقاد داشتم و کیفیت اجراها برای من رضایت‌بخش نبود، ولی جالب است که شرکت‌کنندگان بخش نهایی در این مدت کوتاه توانسته بودند پیشرفت کنند و کیفیت خوبی را از خودشان ارائه بدهند. ما در قضاوت‌ها گاهی حیف‌مان می‌آمد که فقط سه برنده اعلام کنیم و به همین خاطر در برخی از بخش‌ها تعداد برندگان بیشتری را اعلام کردیم.

واقعیت این است که همه بچه‌ها وقتی به مرحله نهایی می‌رسند برنده هستند. یک شرایطی پیش می‌آید که همه نمی‌توانند برنده این جشنواره باشند، ولی قصد ما اعلام برنده یا بازنده نیست. هدف حضور جوان‌ها در این جشنواره و کسب تجربه است.

جشنواره امسال در زمینه خلاقیت نتایج بسیار خوبی داشته است، من خودم راغب هستم که بخش خلاقیت را به‌عنوان یکی از بخش‌های عمده جشنواره در نظر بگیریم تا بچه‌ها از خودشان اثر خلق کنند. به نظرم اگر ما این بخش را گسترش بدهیم نتایج بهتری خواهیم گرفت.

گاهی در جشنواره استعدادهای عجیب و غریبی پیدا می‌شوند که ما می‌گوییم‌ای کاش استاد یا معلم این جوان‌ها را می‌دیدیم و به آن‌ها می‌گفتیم مثلاً در این مسائل دقت بیشتری کنند.

بچه‌ها از ابتدا باید درست آموزش ببینند، چون تصحیح کردن تکنیک بچه‌ها، بسیار سخت‌تر و حتی غیرممکن است. از اول باید با مشاوره خوب، معلم‌های خوب انتخاب کنند. از تمام معلمینی که در سراسر کشور زحمت می‌کشند و شاگردان به این خوبی تربیت می‌کنند ممنون هستم. دست همه را می‌فشارم و به آن‌ها خسته نباشید می‌گویم.

امیدوارم جشنواره در آینده برنامه‌هایش را طوری پیش ببرد که بتواند در یک سمیناری از معلمین سراسر کشور دعوت کرده و آن‌ها را هماهنگ کند تا جشنواره به نتایج بهتری برسد. پیشنهاد من برای دوره‌های بعد، تحول در جشنواره است که امیدوارم این مسئله را بتوانیم با هماهنگی مسئولین انجمن موسیقی پیش ببریم.

ایران یک کشور پهناور و با فرهنگ‌های بسیار متنوع است، من همیشه فکر می‌کنم ایران یک جغرافیایی از جهان است، چون آدم‌های مختلف از نژادها، فرهنگ‌ها و زبان‌های متفاوت در ایران حضور دارند. در کنار هم قرار گرفتن این‌ها برای جشنواره بسیار غنی است.

یکی دو دهه پیش وقتی پیشکسوت‌ها از بین می‌رفتند جایگزینی برای آن‌ها نداشتیم و افسوس می‌خوردیم. فکر می‌کردیم این ساز و موسیقی حتی ممکن است از تاریخ حذف شود، ولی این جشنواره باعث شد که یک بازسازی صورت بگیرد. الآن نوازندگان در سنین پایین به سراغ سازهایی می‌روند که قبلاً نمی‌رفتند.

شعار جشنواره برای موسیقی نواحی، اتحاد و همبستگی است، ما برای موسیقی نواحی هیچ نگرانی نداریم که در آینده چه خواهد شد. به نظرم ما در موسیقی نواحی شاهد یک تولد دوباره هستیم. آن موسیقی که در کشور جریان دارد، موسیقی کلاسیک یا سنتی ایرانی، موسیقی کلاسیک غربی و موسیقی نواحی است. این سه موضوع در جشنواره اهمیت دارد. واقعاً در این دوران نتایج خوبی داده است. من از زبان دوستان کلاسیک می‌شنوم که پیشرفت‌ها زیاد بوده است. نکته جالب دیگر اینکه اکثریت شرکت‌کنندگان در تمام رشته‌ها از شهرستان‌ها هستند و این مسئله نشان می‌دهد که همه راغب شده‌اند.

در این شرایط، موسیقی روح ما را قوی می‌کند. شرایط، شرایط جالبی نیست و ما مدام خبرهای ناگوار می‌شنویم. موسیقی یکی از هنرهایی است که ما می‌توانیم به آن پناه ببریم. جوان‌ها الآن بیشتر در منزل و دور از امکانات هستند و ممکن است تجربه نداشته باشند که چه‌کار کنند. ممکن است از نظر نوازندگی و تکنیک یک انحرافاتی پیش بیاید. پیشنهاد من به جوانان این است که در این شرایط حتی از دور هم که شده با کسانی که لازم است مشورت کنند و همیشه فکر کنند که دارند زیر نظر استاد کار می‌کنند. امیدوارم این دوران زودتر تمام شود.

سپس در ادامه پیام سید مجتبی حسینی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به نمایش در آمد که در این پیام آمده بود:

“هوالجمیل
جویای زندگی و مشتاق شکوفایی‌اند جوان چهره‌های موسیقی ایران‌زمین که در خطوط این روزگار ناخوش‌احوالِ ناشی از کرونا، نت به نت امید و انتظار را مشق می‌کنند و به آموختن نشسته‌اند تا گرد فراموشی را از میراث معظم موسیقی برخیزانند. تجسم این تصمیم می‌تواند “جشنواره موسیقی جوان” باشد که به اشتیاق و اراده جوانان مستعد، ارجمندی موسیقی دستگاهی، نواحی و کلاسیک را یادآور است و مصمم است که جایگاه و پایگاه این هنر کهن را قوام و دوام بخشد. تکریم میراث نامیرای دیروز به مدد بازآفرینی و تحول و نگاه معطوف به فردا با میل به روزآمدی هنر از مؤلفه‌های این جشنواره است که به روشنی مؤید حال و احوال آموزش موسیقی و تبلور بایدها و نبایدهای این عرصه است. با خود می‌اندیشم شاید سرنوشت این جشنواره با معرفی منتخبانی مستعد به قضاوت اساتید و تشویق و ترغیبی از جانب متولیان امر منتهی می‌شود، اما این میدان چنان بزرگ است که بایسته است نهادهای دیگری در دشواری پیش روی، فرصت آفرین و نشاط‌بخش، به مراقبت و مؤانست و مهر، نوازنده‌یِ جوانان شریف موسیقی باشند و دل و جان بسپارند که هر قدمی که امروز برداریم در قلم فردائیان فراموش نخواهد شد.
تالار رودکی اگر چه به اشتیاق این اتفاق را لحظه‌شماری می‌کرد، اما به ناگریز و به دلتنگی روزهای دوری را تاب می‌آوریم و با آرزوی تندرستی اهالی جوان موسیقی و اساتید ارجمند، دورادور در آیینه‌ی شبکه‌های ارتباطی مخاطبِ هنرنمایی ارجمندان حاضر در این دوره از جشنواره خواهیم بود و به درود برای ایشان زمزمه می‌کنم: مرا هزار امید است و هر هزار تویی”

یکی از بخش‌های ویژه آیین اختتامیه چهاردهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، یادبود خسروی آواز ایران بود که در این بخش برخی از داوران جشنواره نظیر حسین علیزاده، حمیدرضا نوربخش، محمدرضا درویشی، داریوش پیرنیاکان، بهروز همتی، علی‌اصغر شاه‌زیدی، داوود گنجه‌ای و حسین بهروزی‌نیا از محمدرضا شجریان گفتند و یاد این استاد بزرگوار را گرامی داشتند.

سخنران بعدی که برای ایراد سخن به روی سن آمد، هومان اسعدی دبیر چهاردهمین جشنوارۀ ملی موسیقی جوان بود که برای هشتمین سال پیاپی دبیری این جشنواره را برعهده داشت. دبیر جشنواره ملی موسیقی جوان گفت:

هو الجمیل و یحب الجمال

سلام و عرض ادب و احترام به حضور تمامی همراهان گرامیِ چهاردهمین جشنوارۀ ملی موسیقی جوان. پیش از هر چیز بر خود واجب می‌دانم که یادی کنم از بزرگمرد جاودانۀ موسیقی ایران‌زمین، استاد محمدرضا شجریان، که ما نیز در نهمین دوره از جشنوارۀ ملی موسیقی جوان افتخار میزبانی و همراهی ایشان به عنوان عضو شوراهای تخصصی را داشتیم، ولی متأسفانه در ادامۀ کار تقدیر یارمان نبود… از طرف خودم و استادان و همکاران گرانقدرم به جامعۀ موسیقی و ملت ایران عمیقاً تسلیت عرض می‌کنم… «با مهر آمد و با مهر رفت، و تا مهر باقی‌ست ــ و تا صوت و سامعه و هنر و انسانیت باقی‌ست ــ یاد و نام و صدای ملکوتی‌اش باقی و جاودان خواهد ماند.»

امیدوارم در آینده و در زمان مقتضی جایزه‌ای ویژه به نام و یاد ایشان، به‌گونه‌ای که شایسته و درخورِ شأن و منزلتِ این بزرگمرد تاریخ موسیقی ایران و جهان باشد، در همین جشنواره یا رویدادهای مشابه تدارک دیده شود.

«هرگز نمیرد آن که دلش زنده شد به عشق / ثبت است بر جریده عالم دوام ما» …

همان‌طور که مستحضرید، به‌دلیل شرایط جهانی و عالمگیرِکرونا، در این دوره از جشنواره با وضعیت پیچیده و پُر چالشی مواجه بودیم، همچنین رویدادهای مشابه در جهان هم با چالش‌هایی از همین قبیل روبه‌رو بوده‌اند. اما، علی‌رغم تمام این پیچیدگی‌ها، با حمایت و همکاری مسئولین محترم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، همکاران عزیزم در انجمن موسیقی ایران و به‌ویژه استادان گرانقدر، این دوره از جشنواره نیز به‌طور شایسته‌ای برگزار شد. در هر حال توانستیم امسال بیشترین تعداد شرکت‌کننده را جذب کنیم (حدود ۲۴۰۰ شرکت‌کننده) که از تمامی ادوار پیشین جشنواره تعداد بیشتری بوده است و این مهم حاکی از بارقه‌های امیدی‌ست که علی‌رغم این وضعیت، امید به زندگی و نقش موسیقی در تحمل این شرایط و امیدبخشی به آینده قابل توجه بوده است. در مرحلۀ نهایی نیز شاهد اجراهای بسیار درخشان و چشم‌گیری بودیم. به تمامی عزیزان شرکت‌کننده تبریک عرض می‌کنم، چه کسانی که اسامی‌شان به‌عنوان برگزیده اعلام می‌شود و چه کسانی که در مرحلۀ نخست شرکت کردند. همین که امید و عشق به زندگی و موسیقی را زنده نگه داشتند به آن‌ها تبریک عرض می‌کنم، از تلاش‌های ارزشمندشان قدردانی می‌کنم و برای همگی‌شان آرزوی موفقیت‌های روزافزون دارم… از نظر ما همه برنده هستند.

در خاتمه تشکر می‌کنم از استادان عزیز و بزرگواری که در قالب هیئت‌های محترم داوری، شوراهای تخصصی، و مشاوران در این دوره از جشنواره و در طی این سال‌ها، صمیمانه و خالصانه با ما همکاری کردند. همین‌طور از مسئولین محترم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیرکل محترم دفتر موسیقی، به‌ویژه معاون محترم امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، و همین‌طور وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی، سپاسگزاری می‌کنم که به ما این امکان را دادند تا این جشنواره را ــ بدان‌سان که با همکارانم در انجمن موسیقی ایران صلاح دانستیم ــ علی‌رغم این شرایط و دشواری‌ها برگزار کنیم؛ و امیدوارم نتیجۀ رضایت‌بخشی حاصل شده باشد و در آینده هم در شرایطی بهتر و مطلوب‌تر، و رفع این بیماری، این جشنواره کماکان تداوم و استمرار یابد. همین‌طور از مدیریت محترم امور اجرایی جشنواره و مدیر عامل محترم انجمن موسیقی ایران، دوست و همراه عزیزم، جناب آقای علی ثابت‌نیا، و همکاران گرانقدرم در ستاد جشنواره صمیمانه سپاسگزاری می‌کنم که با زحمات و حمایت‌های بی‌دریغ‌شان در این ایام، و با تمهیدات و تدابیری خردمندانه در این شرایط طاقت‌فرسا، توانستند این بار را به سرمنزل مقصود برسانند. همین‌طور از مدیرعامل محترم بنیاد رودکی و دیگر همراهان و مسئولینی که به ما امید و دلگرمی دادند و همکاری و حمایت کردند نیز قدردانی می‌کنم. امیدوارم سال آینده در همین سالن، و همین صندلی‌های تالار رودکی و تالار وحدت، دگرباره حضور پُر شور موسیقیدانان و مخاطبان را شاهد باشیم.

به امید روزهایی بهتر، هم برای موسیقی و هم برای مردم ایران و جهان…

محمد اله‌یاری مدیرکل دفتر موسیقی نیز به چهاردهمین جشنواره ملی موسیقی جوان پیامی داده بود که متن این پیام به شرح زیر است:

“جشنواره ملی موسیقی جوان فرصت مغتنمی برای بیان احساسات و عواطف لطیف جوانان است و امکان شناخت بهتر وضعیت موسیقی و ظرفیت‌های هنرمندان و جوانان و اجرای آثارشان را فراهم می‌کند.

این جشنواره با محوریت موسیقی نواحی، دستگاهی و کلاسیک که بنیان و اعتبار فرهنگی دارند، بستر مناسبی است تا داشته‌های ارزشمند هنری جوانان بیان و با نگاه و نظر استادان و هنرمندان پیشکسوت صیقل یابد. جوانانی که جریان آینده موسیقی کشور با حضور و هنر آنان پیش می‌رود. جشنواره ملی موسیقی جوان راهی روشن به آینده موسیقی ایران است که به شایستگی می‌تواند هویت فرهنگی، دینی و موسیقایی ما و پویایی جوانان را در موسیقی ارائه کند. اعتبار و جایگاه جشنواره با مشارکت و همراهی استادان شاخص موسیقی در داوری و روند منظم برگزاری جشنواره تثبیت شده است.

چهاردهمین جشنواره ملی موسیقی جوان علی‌رغم شیوع ویروس کرونا با استقبال و اشتیاق هنرمندان جوان با شیوه‌ای دیگر برگزار می‌شود و تجربه‌ای متفاوت را در این رویداد رقم می‌زند.

فرصت را مغتنم می‌شمارم و از تلاش‌های دبیر محترم جشنواره، داوران فرهیخته و همکارانم در دبیرخانه و ستاد اجرایی و پشتیبانی جشنواره قدردانی می‌کنم. “

Ad

روی خط خبر

 • به شهادت رسیدن مامور نیروی انتظامی در سیستان و بلوچستان
 • دادگستری با مردان قلدری که مهریه نمی‌دهند برخورد می کند
 • آمادگی اتحادیه اروپا برای گفتگو با روسیه
 • سامسونگ و رونمایی نسخه جدید هدفون گلکسی بادز پرو
 • رئیس انجمن سینماداران بر اثر کرونا درگذشت
 • زمان پرداخت حقوق اردیبهشت بازنشستگان اعلام شد /صدور احکام حقوقی جدید
 • سفیر عراق در تهران در وزارت خارجه حضور یافت
 • خبر خوش جهانگیری درباره تامین واکسن
 • بیانیه مهم سپاه پاسداران
 • شوخی ۱۳ میلیارد دلاری!
 • بازگشایی مراکز شماره‌ گذاری و تعویض پلاک در سراسر کشور
 • کشتی حامل محموله برای ایران در روسیه به گل نشست
 • پلیس: سفر بین دو شهر یک استان هم ممنوع
 • وزارت کشور به کاندیداهای انتخابات ۱۴۰۰: با یک همراه به وزارت کشور بیایید
 • چه کسانی در شورای عالی امنیت ملی اکثریت هستند؟/ پاسخ به یک شائبه علیه دولت
 • انفجار اتوبوس، ۲۵ نفر را در افغانستان به کام مرگ برد
 • سیستم عصبی، هدف مطلوبی برای تهاجم ویروس کرونا
 • قیمت سکه و دلار به مدار صعود بازگشت/ قیمت‌ها
 • قیمت جهانی نفت اندکی افزایش یافت
 • نان سنگک گران نشده است/ قیمت هر قرص نان با آرد دولتی یک هزار و ۸۰۰ تومان
 • آخرین جزییات از مذاکرات ایران و کره جنوبی/ پیشنهاد ایران دریافت پول نقد است
 • واکنش نایب رئیس مجلس به فایل صوتی ظریف
 • تجمع کارکنان رسمی نفت مقابل مجلس/ اعتراض به کاستی‌های معیشتی و رفاهی
 • قیمت روز خودرو در ۲۰ اردیبهشت
 • دانش آموزان مبتلا یا مشکوک به کرونا در فضای قرنطینه امتحان می دهند / تدابیر آموزش و پرورش
 • بیژن افشار؛ بازیگر مختارنامه و معمای شاه درگذشت
 • اعلام حالت اضطراری در آمریکا در پی حمله سایبری به بزرگترین خط لوله انتقال سوخت
 • هشدار پلیس فتا درباره کلاهبرداری در پوشش جمع‌ آوری فطریه و کفاره روزه
 • تیراندازی مرگبار در مراسم جشن تولددر کلرادو
 • شورای رقابت، سیاسی عمل کرد/ با تعرفه ۸۶ درصدی خودرو موافق نیستیم
 • Ad