پیش‌بینی قیمت دلار تا پایان سال / آیا دلار گران‌تر می‌شود؟

دلار پرونده خود را در سال ۱۳۹۸ با قیمت ۱۴۹۰۰ تومان بست. اکنون با گذشت سه ماه از سال قیمت دلار به بیش از ۲۰ هزار تومان رسیده که تا حدودی دور از انتظار بوده است. اما قیمت دلار تا پایان سال چه روندی را در پیش خواهد گرفت؟

سهراب دل‌انگیزان، رییس دانشکده اقتصاد دانشگاه رازی کرمانشاه در گفتگو با تجارت‌نیوز می‌گوید: قیمت دلار بالای ۲۰ هزار تومان تثبیت می‌شود زیرا دولت تمایلی به غیر از این ندارد. بانک مرکزی ممکن است که در سخنان خود به کاهش نرخ ارز اشاره کند اما ما باید آن را در عمل مشاهده کنیم، در عمل به نظر می‌رسد که دلار حدود ۲۰ هزار تومان مورد علاقه بانک مرکزی است.

وی ادامه می‌دهد: به این نکته باید اشاره کرد که دلاری که در حال حاضر قیمت آن بیش از ۲۰ هزار تومان است مربوط به دلار اسکناس بوده که رقم مبادلات روزانه آن کمتر از چهار میلیون دلاره اما دلاری که برای بخش تولید اقتصاد استفاده می‌شود دلار سامانه نیما بوده که قیمت آن حدود ۱۶ هزار تومان بوده و آن رقم مبادلات روزانه آن می‌تواند تا ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون دلار نیز برسد.

دل انگیزان در پاسخ به این سوال که آیا قیمت دلار تا پایان سال فراتر از ۲۰ هزار تومان خواهد شد؟ می‌گوید: این احتمال وجود دارد و ما نیز احتمال را می‌دهیم که قیمت دلار تا پایان سال به بیش از ۲۰ هزار برسد.