ونزوئلا برای دریافت ذخایر طلای خودش در انگلیس به دادگاه متوسل شد

ونزوئلا برای دریافت ذخایر طلای خودش در انگلیس به دادگاه متوسل شد

طبق مدارکی که به یک دادگاه در لندن ارائه شده، بانک مرکزی ونزوئلا طی یک دادخواست قانونی از بانک مرکزی انگلیس خواسته 930 میلیون پوند (1.02 میلیارد دلار) طلای متعلق به دولت نیکلاس مادورو را به او پس دهد.

این دادخواست پس از آن تنظیم شد که ونزوئلا در ماه آوریل از بانک مرکزی انگلیس خواست بخشی از ذخایر طلای این کشور را که در این بانک قرار دارد بفروشد و پول آن را به سازمان ملل بفرستد تا به ونزوئلا در مبارزه با ویروس کرونا کمک کند.

بانک مرکزی انگلیس اظهار نظری در مورد این ادعا نکرده است.

بانک مرکزی انگلیس از 2018 تحویل 31 تن طلای ونزوئلا را که در این بانک ذخیره شده به دولت مادورو به تعویق انداخته است. انگلیس نیکولاس مادورو را به عنوان رهبر قانونی ونزوئلا به رسمیت نمی‌شناسد. این بانک از ذخایر طلای بسیاری از کشورهای در حال توسعه نگهداری می‌کند.

این دادخواست ونزوئلا در چهاردهم ماه مه به یک دادگاه اقتصادی ارائه شده و طبق آن بانک مرکزی ونزوئلا به دنبال دستوری است که طبق آن بانک مرکزی انگلیس ذخایر طلای این کشور را تحویل دهد.

به گزارش تسنیم، طبق این دادخواست، از این منابع مالی برای خرید تجهیزات بهداشتی، دارو و غذا جهت مبارزه با بحران ویروس کرونا در ونزوئلا استفاده می‌شود.

فروش ذخایر طلا از معدود گزینه‌های دولت مادورو برای تامین منابع مالی به خاطر تحریم‌های آمریکاست. سقوط قیمت نفت و قرنطینه‌‌‌های ایجاد شده جهت مهار گسترش ویروس کرونا بیش از پیش اقتصاد ونزوئلا را فلج کرده است.

تا الان 618 مورد ابتلا به ویروس کرونا در ونزوئلا گزارش شده و 10 نفر جان خود را از دست داده است ولی کارکنان بخش سلامت این کشور هشدار داده اند در صورت گسترش بیشتر شیوع این بیماری، سیستم بهداشتی ونزوئلا جوابگو نخواهد بود.