وضعیت قرمز آلودگی هوا در ۱۴ نطقه تهران

    کد خبر :882492
وضعیت قرمز آلودگی هوا در ۱۴ نطقه تهران

شرکت کنترل کیفیت هوای تهران کیفیت هوا در ۱۴ نقطه تهران را قرمز اعلام کرد و براساس این گزارش سازمان هواشناسی توصیه کرد شهروندان به‌ویژه سالمندان، کودکان و افراد با سابقه بیماری از رفت‌وآمدهای غیر ضروری در شهر بپرهیزند.

بر اساس آخرین اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران کیفیت هوا در ایستگاه‌های اقدسیه (منطقه ۱)، شریف (منطقه ۲)، شهرداری منطقه ۲، پاسداران (منطقه ۳)، تربیت مدرس (منطقه ۶)، ستاد بحران (منطقه ۷)، شهرداری منطقه ۱۰، شهرداری منطقه ۱۱، میدان امام خمینی (منطقه ۱۲)، پیروزی (منطقه ۱۳)، پارک شکوفه (منطقه ۱۴)، شادآباد (منطقه ۱۸)، شهرداری منطقه ۱۹ و شهرداری منطقه ۲۱ در شرایط ناسالم برای همه گروه‌ها قرار دارد.

کیفیت هوا در ایستگاه‌های پونک، شهرداری منطقه ۴، دانشگاه تهران (منطقه ۶)، گلبرگ (منطقه ۸)، پارک رازی (منطقه ۱۱)، مسعودیه (منطقه ۱۵)، شهرداری منطقه ۱۵، شهرداری منطقه و شهرداری منطقه ۲۲ در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد.

امروز ایستگاه شادآباد (منطقه ۱۸) با شاخص ۱۶۹ آلوده‌ترین ایستگاه سنجش کیفیت هوای تهران بوده است.

کیفیت هوا در هیچ ایستگاهی قابل قبول گزارش نشده ‌است.

در ایستگاه‌های دانشگاه شهید بهشتی (منطقه ۱)، سوهانک (منطقه ۱)، دانشگاه علم و صنعت (منطقه ۴)، ژئوفیزیک (منطقه ۶)، میدان فتح (منطقه ۹)، اتوبان شهید محلاتی (منطقه ۱۴)، شهرداری منطقه ۱۶، پارک سلامت (منطقه ۱۷)، پارک قائم (منطقه ۱۸)، فرمانداری شهر ری (منطقه ۲۰) و شهرک چشمه (منطقه ۲۲) ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون به عنوان آلاینده شاخص ثبت نشده است.

احمد طاهری، مدیر واحد سنجش و نگهداری شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، پیش از این درباره علت از دسترس خارج شدن اطلاعات برخی ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوای تهران گفته بود: با توجه به ساز و کار موجود در شبکه سنجش شرکت کنترل کیفیت هوا، عملا امکان از دسترس خارج شدن بخش قابل ملاحظه‌ای از تجهیزات وجود ندارد. با توجه به نیاز فنی دستگاه‌ها به کالیبراسیون و تعویض قطعات مرتبط، به صورت برنامه‌ریزی شده هر آنالایزر برای مدت مشخصی از مدار اطلاع‌رسانی خارج می‌شود تا همواره اطلاعات قابل اطمینانی برای شهروندان در دسترس باشد.

بر اساس این گزارش، در ایستگاه‌های دانشگاه تهران (منطقه ۶) و گلبرگ (منطقه ۸) نیتروژن دی‌اکسید به عنوان آلاینده شاخص گزارش شده است. نیتروژن دی‌اکسید از آلاینده‌های ناشی از احتراق سوخت در وسایل نقلیه موتوری، نیروگاه‌های زغال‌ سنگ، نفت و گاز، بویلرهای صنعتی و سوزاندن زباله است.

سازمان هواشناسی در این شرایط جوی توصیه می‌کند اجتناب از رفت‌وآمدهای غیر ضروری در سطح شهر به‌ویژه برای سالمندان، کودکان و افراد با سابقه بیماری، پرهیز از فعالیت‌های فیزیکی و ورزشی در فضای باز، مدیریت مصرف سوخت‌های فسیلی و زمان فعالیت واحدهای صنعتی در سطح و حومه کلان‌شهرها در دستور کار قرار گیرد.

به گزارش ایسنا، گفتنی است که شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود. بر اساس این تقسیم‌بندی از عدد صفر تا ۵۰ هوا پاک، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا قابل قبول (سالم) یا متوسط، از ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس، از ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا ناسالم برای همه گروه‌ها، از ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا بسیار ناسالم و از ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک است.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید