وزیر بهداشت: تعرفه‌های پیشنهادی نظام پزشکی مورد تایید وزارت بهداشت نیست

  • اجتماعی
  • پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۱۹:۳۲
    کد خبر :904219

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تعرفه‌های پزشکی جدید پیشنهادی و منتشرشده اخیر از سوی سازمان نظام پزشکی، مورد تایید وزارت بهداشت نیست.

به گزارش ایرنا، بهرام عین اللهی در دیدار جمعی از نمایندگان اتحادیه های دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی اظهار داشت: تعرفه های پزشکی را شورای عالی بیمه سلامت تعیین می کند که این کار در دی ماه سال گذشته انجام و مصوبه آن به سازمان برنامه و بودجه ارسال می شود و پس از آن در هیات دولت مصوب و ابلاغ می شود.

وی تصریح کرد: در جلسه روز گذشته نیز در هیات دولت پیگیر تصویب آن بودم که رییس جمهور نیز بر تسریع در تصویب تعرفه ها تاکید کرد و به احتمال زیاد، هفته آینده در دولت مطرح می شود.

وزیر بهداشت ادامه داد: سازمان نظام پزشکی یکی از اعضای شورای عالی بیمه سلامت است و تعرفه پیشنهادی این شورا را در دی ماه امضا و تایید کرده است.

دنبال افزایش انگیزه خدمت پزشکان در مناطق محروم هستیم

وی در ادامه اظهار داشت: استراتژی دولت مردمی، حضور در میدان و آشنایی با مشکلات از نزدیک است و در اتاق های در بسته، تصمیم گیری نمی کنیم.

عین الهی ادامه داد: بنده از ۷ ماه پیش تا کنون ۴۱ سفر استانی داشته ام و از قبل هم با محرومیت های کشور، آشنایی دارم. رییس جمهور و اعضای دولت نیز تا کنون ۱۹ سفر استانی داشته اند و حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان، اعتبار برای حل مشکلات و محرومیت زدایی اختصاص داده که بخشی از این اعتبارات برای پروژه های درمانی و بهداشتی است.

وی افزود: حجم مشکلات و محرومیت ها در کشور بسیار زیاد است و باید برای حل آنها، اولویت بندی کنیم. از دانشجویان به ویژه آنهایی که در مناطق محروم تحصیل می کنند می خواهیم که به ما کمک کنند.

وزیر بهداشت تاکید کرد: اردوهای جهادی دانشجویی باید تقویت شود. گروه های جهادی از چند بُعد مهم است یکی خدمتگزاری به مردم است که خدمت به مردم در مناطق محروم، برای دانشجویان همانند دانشگاه است. از طرفی آشنایی دانشجویان با مشکلات مناطق محروم باتوجه به اینکه این دانشجویان در آینده در گروه پزشکی یا رده های مدیریتی فعالیت خواهند کرد، مهم است.

وی تاکید کرد: یکی از ابتکارات مهم و موثر امام خمینی(ره) تشکیل وزارت جهاد سازندگی بود و حضور دانشجویان در مناطق محروم در آن زمان، از کلاس های دانشگاه، مفیدتر و موثرتر بود.

نبود پوشش بیمه برای ۱۰۰ درصد مردم

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: یکی از نقاط ضعف ما، عدم پوشش ۱۰۰ درصدی بیمه برای مردم است اما خوشبختانه امسال، اعتباراتی برای پوشش افراد فاقد پوشش بیمه در نظر گرفته و کار هم شروع شده است. در بحث اتباع بیگانه از نظر قوانین مشکلاتی داریم اما نشست هایی داشته ایم که مشکلات آنها نیز برطرف شود.

عین اللهی یادآور شد: در واکسیناسیون عمومی علیه کرونا، تمام اتباع بیگانه دارای کارت یا بدون کارت را واکسینه کردیم و از نظر سازمان های بین المللی، مورد تقدیر قرار گرفتیم.

ماندگاری پایین پزشکان طرحی در مناطق محروم

وی گفت: در موضوع افزایش ظرفیت پزشکی، جلسات مفصلی با شورای عالی انقلاب فرهنگی و کمیسیونهای مختلف مجلس داشتیم و منجر به قانون شد و ما موظف به اجرای این قانون هستیم. از امسال ظرفیت پزشکی با تمرکز بر نقاط محروم و بومی‌گزینی، افزایش پیدا می کند.

عین الهی ادامه داد: ۶۰ درصد از توزیع پزشکان طرحی در مناطق محروم و کمتر برخوردار بوده است اما این نیروها، ماندگاری ندارند. طرح هایی برای ماندگاری پزشکان در مناطق محروم از جمله حذف مالیات و افزایش حقوق داشتیم که مصوب نشد اما پیگیری می کنیم که امتیازاتی را برای افزایش انگیزه ماندگاری پزشکان در مناطق محروم، ایجاد کنیم.

وزیر بهداشت عنوان کرد: با توجه به سوابقی که دارم معتقدم که فقط بومی گزینی راهکار حل مشکل نیروی انسانی حوزه پزشکی و ماندگاری آنها در مناطق محروم است. در پذیرش دستیاری طرحی را داریم که پذیرش دستیاران در مناطق محروم توسط دانشگاه های علوم پزشکی انجام شود. در دوره دستیاری، قوانینی بود که موجب می شد تمام ظرفیت ها تکمیل نشود و امسال با تغییراتی که دادیم، حق ۱۰۰ انتخاب رشته برای متقاضیان ایجاد کردیم.

وی خاطرنشان کرد: مشکلاتی در حوزه خوابگاه های دانشجویی و به ویژه خوابگاه های متاهلی داریم اما یکی از برنامه های اصلی وزارت بهداشت، تقویت، بهسازی و گسترش خوابگاه های دانشجویی است. ارتقای شان و جایگاه دانشجویان برای ما خیلی مهم است.

وزیر بهداشت تاکید کرد: شکایت از فعالان دانشجویی، یکی از خطوط قرمز ما است و دانشجو باید حرف خود را آزادانه و انتقادات خود را بیان کند.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید