جدیدترین اخبار
16 آذر 1400 ساعت 11:12 اجتماعی کد خبر :868323
برای چاپ کلیک کنید

واکنش سرباز راهور به اظهارات قالیباف درباره سیلی زدن عنابستانی

واکنش سرباز راهور به اظهارات قالیباف درباره سیلی زدن عنابستانی

“ایشان زیر گوش من سیلی زد”؛ این جمله‌ای بود که در تازه‌ترین اظهارات توسط سرباز اکبری درباره ماجرای روی داده با علی اصغر عنابستانی؛ نماینده مجلس، حین انجام وظیفه در خط ویژه دروازه دولت، عنوان شد.

اظهارات سرباز اکبری به دنبال سخنان روز گذشته رئیس مجلس شورای اسلامی پیرو این پرونده بیان شده است؛ محمد باقر قالیباف؛ رئیس مجلس روز گذشته در دیدار با دانشجویان اعلام کرد که آقای عنابستانی به سرباز راهور سیلی نزده و او را هل داده بود.

رئیس قوه مقننه متذکر شد: ما هر آنچه را که در فضای مجازی منتشر شد و دیدیم را نباید بگوییم، اگر هم می‌زد حتماً خطا کرده بود و بدون شک باید تنبیه می‌شد اما وی به سرباز راهور سیلی نزد و او را هُل داد.

قالیباف با تأکید بر اینکه نماینده مجلس هر کسی که باشد، حق هل دادن را ندارد، متذکر شد: حتی اگر هل داده بود نیز مأمور، حق توهین نداشت و باید به این موضوعات توجه کرد.

رئیس مجلس یادآور شد: با تمام این حرفها، هیئت نظارت بر نمایندگان مجلس شورای اسلامی موافقت کرد که دادگاه، اینها را بخواهد، پیگیری کند و به هر حال، قضاوت دادگاه فصل‌الخطاب بود.

البته سرباز اکبری درباره این ماجرا روایت دیگری دارد و می‌گوید: اتهام وارد شده توسط ما به آقای عنابستانی در دادگاه کارکنان دولت این بود که وی سیلی به گوش من زده، این اتهام ثابت شد و حکم آن آمد، چیزی که ثابت نشود، حکمی برای آن نمی‌آید.

وی می‌گوید که فیلم این ماجرا وجود دارد و پس از سیلی خوردن به یک طرف پرتاب شده است.

ماجرا از کجا شروع شد؟

چهارم بهمن سال گذشته اخباری در فضای مجازی مبنی بر برخورد فیزیکی یک نماینده مجلس شورای اسلامی با سرباز وظیفه راهور در خط ویژه دروازه دولت منتشر شد، این خبر به سرعت در تمام رسانه‌های داخلی، خارجی و شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

نخستین واکنش‌ها

ساعتی بعد از انتشار این خبر و فیلمهای مربوط به روایت سربازی که از نماینده مجلس سیلی خورده بود، نخستین واکنش توسط سخنگوی نیروی انتظامی منتشر شد.

سردار مهدی حاجیان؛ سخنگوی نیروی انتظامی در این رابطه اظهار کرد: سردار حسین اشتری؛ فرمانده نیروی انتظامی بلافاصله دستور ویژه‌ای برای حمایت از حقوق سرباز وظیفه راهور و پیگیری موضوع از طریق معاونت حقوقی و بازرسی نیروی انتظامی صادر کرد.

وی تأکید کرد: در صورت احراز تقصیر نماینده مجلس، نیروی انتظامی از حق کارکنان خود به جدیت دفاع خواهد کرد.

پس از این اتفاقات و واکنشهای به وجود آمده توسط مردم و برخی از مسئولان در این رابطه، علی اصغر عنابستانی؛ نماینده مردم سبزوار درباره حواشی پیش‌آمده پیرامون برخوردش با مأموران راهور در محدوده خط ویژه اتوبوسرانی به صدا و سیما گفت: سرباز مذکور به راننده خودروی ما توهین کرد، بعد از این توهین؛ آنها از پشت و جلو راه را به روی ما بستند و این باعث شد تا شلوغ شده و با حضور جمعیت، التهاب ایجاد شود.

واکنش ستادکل نیروهای مسلح به ماجرا

امیر دریادار غلامرضا رحیمی‌پور؛ رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح نیز ساعتی پس از این ماجرا به اخبار منتشر شده واکنش نشان داد و گفت: ستاد کل نیروهای مسلح همه مسائل سربازان را دنبال می‌کند، این موضوع نیز در دست پیگیری و بررسی توسط نیروی انتظامی است. وی با بیان اینکه قطعاً کوتاهی نخواهد شد اما باید مسئله بررسی دقیق شود، گفت: نیروی انتظامی به‌جد پیگیر موضوع است و ما هم به همه مطالبات سربازان ورود می‌کنیم.

نماینده سبزوار: ما حتی از ماشین هم پیاده نشدیم

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: ما حتی از ماشین هم پیاده نشدیم لذا اینکه گفته می‌شود، عنابستانی بر صورت سرباز پلیس راهور سیلی زده است، اصلاً صحت ندارد. وی خاطرنشان کرد: در حال پیگیری موضوع از طریق سردار اشتری، فرمانده نیروی انتظامی هستیم.

رئیس پلیس راهور:کار سرباز ما کاملاً برگرفته از قانون بود

روز بعد از انتشار این خبر، سردار محمد حسین حمیدی؛ رئیس پلیس راهور تهران با بیان اینکه کار سرباز ما کاملاً درست و برگرفته از قانون بود و سرباز نباید به خودرویی که فاقد مجوز بود اجازه تردد در خط ویژه می‌داد، تصریح کرد: مستنداتی مبنی بر برخورد فیزیکی نماینده با سرباز پلیس راهور داریم که کاملاً کفایت می‌کند و باید ببینیم مرجع قضائی در این رابطه چه تصمیم‌گیری‌ای خواهد کرد و مستندات خود را نیز در این رابطه به مرجع قضائی ارسال کرده‌ایم.

رئیس پلیس کشور: نماینده مذکور مجوزی برای تردد در خط ویژه نداشت

همچنین سردار حسین اشتری با بیان اینکه نماینده مذکور مجوزی برای تردد در خط ویژه نداشته است، گفت: قانون برای همه یکسان است و همه ملزم به اطاعت از قانون هستند و البته انتظار داریم کسانی که مسئولیت یا جایگاهی دارند بیش از دیگران نسبت به رعایت قانون التزام داشته باشند. فرمانده نیروی انتظامی با تأکید بر اینکه زوایای مختلف این موضوع روشن و در حال بررسی است و قطعاً از این مأمور وظیفه‌شناس نیز حمایت خواهیم کرد، بیان کرد: در نمونه مشابه که دو سال گذشته در فرودگاه مهرآباد اتفاق افتاد و پس از بررسی‌های دقیق ، تخلف نماینده احراز شد، از نماینده مذکور شکایت کردیم و ضمن رسیدگی موضوع توسط دادگاه، نماینده مذکور ملزم به عذرخواهی و کسب رضایت شاکی و خانواده‌اش شد که این موضوع و نتایج آن در فضای مجازی هم انعکاس داده شد. رئیس پلیس کشور یادآور شد: در تمام مواردی که به مأمور ما تعرض یا تعدی صورت گرفته، معاضدت قضائی کرده‌ایم و حمایت از نیرو برای ما یک اصل و وظیفه است.

انتشار فیلمی از لحظه وقوع این ماجرا/ عنابستانی: سرباز با باتوم به شکم من کوبید

در ادامه واکنشهای مردمی به این اتفاق و نکوهش نماینده مجلس در برخورد فیزیکی با سرباز راهور، فیلمی بی‌کیفیت از دوربینهای مداربسته منتشر شد که در آن ماجرای روی‌داده را به تصویر کشیده بود همچنین عنابستانی در بیانیه‌ای با پذیرش ورود غیرقانونی خودروی خود به خط‌ویژه در تشریح ماجرا اعلام کرد: سرباز مذکور به من توهین کرده بود؛ من که از توهین بی‌دلیل سرباز ناراحت شده‌ام پیاده می‌شوم و به او می‌گویم که “شما حق نداری توهین کنی؟ راه نمی‌دهی اشکال ندارد اما حق نداری به هیچ شهروندی ولو نماینده مردم توهین کنی” و او دوباره باتومش را به شکم من می‌کوبد و می‌گوید “گفتم هر خری هستی برای خودت هستی”! وی مدعی شده بود: دستم را روی شانه‌اش می‌گذارم و هلش می‌دهم، یکی دو قدم به عقب می‌رود و دوباره باتومش را به‌سمت من پرت می‌کند!، برمی‌گردم و در صندلی عقب ماشین می‌نشینم و به راننده می‌گویم “بشین برویم‌”.سرباز که جلوی راه ما را سد کرده به راننده اتوبوس عقبی می‌گوید “از عقب سپر به سپر این ماشین بچسبان تا نتواند تکان بخورد”! خواهشهای راننده ما برای باز شدن راه به جایی نمی‌رسد! عنابستانی گفته بود: معاون عملیات راهور از راه می‌رسد و عذرخواهی مختصری از ما می‌کند و قول می‌دهد که با سرباز و افسر خاطی برخورد کند و ما هم چون برای سفر به حوزه انتخابیه عجله داریم می‌رویم، با وجود قول سردار اشتری به اینجانب مبنی بر حل مسئله و برخورد با متخلفین، سه روز بعد فیلمی که افسر انتظامی از جنجال‌آفرینی خودش گرفته بود، با محوریت ادعای کاملاً دروغ و کذب «سیلی زدن» بنده به «صورت» یک سرباز در حال انجام وظیفه در فضای مجازی پخش می‌شود و سر از رسانه‌های خارجی در می‌آورد! و حمله بی‌سابقه و همه‌جانبه به این حقیر، مجلس و نظام شروع می‌شود و باقی ماجرا که می‌دانید! این نماینده مجلس در این بیانیه مدعی شده بود: بنده به‌هیچ‌وجه به خودم اجازه سیلی زدن به صورت هیچ‌کس را نمی‌دهم چه برسد به صورت یک سرباز وظیفه و صرفاً بعد از چندین بار توهین زشت و به‌کار بردن الفاظ ناپسند توسط سرباز دوم که قاعدتاً باید حتی با مردم عادی چه برسد نماینده مردم در چارچوب قانون و ادب مواجهه نماید، فقط او را هل داده‌ام و اساساً سیلی در کار نبوده است!

عذرخواهی عنابستانی از مردم/ از سرباز راهور تشکر می‌کنم

در نهایت این نماینده مجلس با انتشار فیلمی ضمن عذرخواهی از مردم اظهار کرد: از طرف دلسوزان و بزرگان مرتب دعوت به صبر و سکوت شدم تا ابهامات برطرف شود اما متأسفانه هر لحظه بر ابهامات اضافه شد که مجبور شدم ماوقع را در سایت و رسانه‌های خودم منتشر کنم. نماینده سبزوار در مجلس شورای اسلامی افزود: از یکایک مردم عزیز کشورم که به هر دلیلی احساساتشان این روزها جریحه‌دار شد، عذرخواهی می‌کنم. وی تصریح کرد: کاملاً بدیهی است که برای اجرای قانون بین افراد جامعه هیچ تفاوتی وجود ندارد، ما نیز هیچ شأنی به جز خدمت‌گذاری به مردم و مطیع قانون بودن برای خودمان قائل نیستیم به همین دلیل از سربازی که قانون را اجرا کرد و مانع از خودروی ما به خط‌ویژه شد، تشکر می‌کنم. این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: ممکن است برای هر کسی اتفاق افتاده باشد که با شنیدن توهین عصبانی شود، ما همه انسان هستیم و ممکن است در برابر توهین دچار خطا شویم، با این وجود من باید بیشتر به خودم مسلط می‌بودم و در همین حد عصبانیت نیز برای من کار اشتباهی بود که مجدداً عذرخواهی می‌کنم. عنابستانی متذکر شد: مردم حوزه انتخابیه خود که روزهای سختی برای آنها می‌گذرد و من شرمنده آنها نیز شدم، عذرخواهی می‌کنم. نماینده سبزوار در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: مردم عزیز بدانند ما خاک پای همه آنها و خاصه مدافعان وطن و سربازان عزیز هستیم.

محکومیت عنابستانی به 91 روز حبس

مدتی بعد از این ماجرا رئیس پلیس تهران از صدور قرار مجرمیت برای این نماینده خبر داد و گفت: آقای عنابستانی طبق کیفرخواست در سه مورد مجرم شناخته شده و ما نیز از مسیر قانون به جد موضوع را دنبال می‌کنیم. در نهایت حکم بدوی محکومیت عنابستانی به 91 روز حبس به جرم ایراد ضرب بدون آثار صادر شد، با این حال ذبیح‌الله خداییان؛ سخنگوی قوه قضائیه صبح امروز در نشست خبری درباره آخرین جزئیات پرونده علی اصغر عنابستانی گفت: دادگاه درباره برخی از اتهامات حکم برائت صادر کرد و در مورد ایراد ضرب بدون آثار، حکم محکومیت در مرحله بدوی صادر و با اعتراض طرفین، پرونده به مرجع تجدید نظر ارجاع شد. در مرحله تجدید نظر شاکی از اعلام شکایت خود اعلام گذشت کرده و پرونده در مرحله تجدید نظر در حال بررسی است.

عذرخواهی رسمی عنابستانی از پلیس و سرباز راهور

چند روز بعد یعنی در اواسط شهریور ماه امسال، سرانجام آقای عنابستانی با حضور در محل کار سرباز در پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ، رسماً از نیروی انتظامی و سرباز راهور عذرخواهی کرد. مدتی پیش نیز سردار مهدی حاجیان؛ سخنگوی نیروی انتظامی در یک نشست خبری درباره سرانجام این پرونده گفت: در این پرونده صلح و سازش بین شاکی و متشاکی انجام شد و برادر عزیزمان آقای عنابستانی تشریف بردند و از سرباز وظیفه که شاکی پرونده بود، دلجویی کردند و این موضوع دیگر خاتمه پیدا کرد. وی تصریح کرد: این پرونده با صلح و سازش و رضایت کامل بین طرفین انجام شد و به قولی، پیگیری این پرونده خیلی معنادار نخواهد بود.

روی خط خبر

 • یخ‌زدگی عکاس معروف فرانسوی
 • دستمزد کارگران روز‌های پایانی سال اعلام می‌شود؟
 • احتمال حبس ۲۰ ساله برای شهروند انگلیسی به بهانه نقض تحریم‌های ایران
 • قیمت نفت و طلا در بازارهای جهانی
 • روسیه: نیروهای خارجی غیرقانونی فوراً از سوریه بروند بیرون
 • آماده‌باش نیروهای آمریکایی در امارات
 • جدیدترین قیمت خودروهای داخلی و خارجی
 • دو شهر دیگر هم در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفتند
 • آمریکا دست به دامن چین شد
 • اُمیکرون؛ سویه غالب کرونا در ایران
 • بانک مرکزی: پول جدید ایران به‌ زودی در دسترس مردم قرار می‌گیرد
 • ایران و آمریکا در آستانه یک توافق قرار گرفتند
 • ۱۰ هزار دانش آموز ایرانی در ۱۰۰ مدرسه خارج از کشور تحصیل می‌کنند
 • وزیر ورزش: پاداش ملی پوشان فوتبال پرداخت شد
 • آینده در گرو تلاقی متاورس و صنعت
 • هشدار هواشناسی؛ یخ زدگی و کولاک در چند استان‌
 • رئیسی در دیدار با وزیر خارجه قطر: اولویت سیاست خارجی ایران توسعه همکاری با کشورهای منطقه و همسایه است
 • دادستان کل کشور: کلید حل مشکل بورس در دست وزیر امور اقتصادی و دارایی است
 • جاده کرج – چالوس بسته شد
 • استعفای سرمربی پرسپولیس پذیرفته نشد
 • تبریک رئیس جمهور در پی پیروزی تیم ملی فوتبال
 • ایران عراق را برد و به جام جهانی صعود کرد
 • تجمع اعتراضی سهامداران مقابل سازمان برنامه و بودجه/تصاویر
 • تلاش منافقان برای خرابکاری در صداوسیما / شبکه یک هک شد
 • دستگیری قاتل ۳ عضو یک خانواده فقط در چند ساعت
 • کشف انبار بزرگ سیگار و تنباکوی فاسد در قلب تهران
 • ایرج طهماسب با عروسک‌های جدید بازمی‌گردد
 • توقیف ۹۰۰ کیلوگرم مواد مخدر در آب‌های خلیج فارس
 • لغو محدودیت سفر به انگلیس برای ایرانی‌های واکسینه‌شده
 • محمد بن سلمان به دنبال خروج آبرومندانه از جنگ یمن است