جدیدترین اخبار
27 اردیبهشت 1399 ساعت 08:44 فرهنگی و هنری کد خبر :715053
برای چاپ کلیک کنید

هنری فوندا؛ هنرپیشه‌ای با کاراکترهای عدالت‌جو و قهرمانانه

بزرگ خاندان خانواده ای متشکل از بازیگران مشهور بود، چنانکه دخترش جین فوندا، پسرش پیتر فوندا و نوه هایش بریجت فوندا و تروی گریتی همه بازیگر بودند؛ بازیگری که در ۷۶ سالگی، پیرترین بازیگری بود که جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد را به دست آورد. او هنری جینز فوندا نام داشت که خانواده و دوستان نزدیکش او را «هَنک» صدا می‌زدند.

هنری فوندا؛ هنرپیشه‌ای با کاراکترهای عدالت‌جو و قهرمانانه

تولد و خانواده

هنری جینز فوندا در ۱۶ مه ۱۹۰۵ میلادی در گرند آیلند نبراسکا آمریکا به دنیا آمد. نام مادرش الما هربرتا (جینز) و نام پدرش ویلیام بریس فوندا بود. پدرش در حوزه تبلیغات و چاپ کار می‌کرد. خانواده فوندا در ۱۹۰۶ میلادی به اوماهای نبراسکا نقل مکان کردند. اجداد پدری او از اهالی جنوای ایتالیا بودند که ابتدا به هلند و نسل‌‌‌های بعدی آنها به آمریکا مهاجرت کرده بودند و در بدو ورود در نیویورک و سپس بیشتر آنها در نبراسکا ساکن شدند. آنها خانواده ای صمیمی‌و بسیار حامی‌یکدیگر بودند. فوندا پسری خجالتی و کوتاه قد بود که معمولاً از دختران دوری می‌کرد و در اسکیت و شنا نیز مهارت خاصی داشت.

تحصیلات

فوندا همزمان با تحصیل در مدرسه به صورت نیمه وقت نیز در کارخانه چاپ پدرش کار می‌کرد و به شغل روزنامه نگاری هم علاقمند بود اما پس از مدرسه در شرکت تلفن کار کرد تا اینکه به دانشگاه مینه سوتا رفت و روزنامه نگاری خواند اما تحصیلاتش را به پایان نرساند و در شرکت اعتباری خرده فروشی شروع به کار کرد.

شروع بازیگری

شروع بازیگری فوندا در آغاز ۲۰ سالگی بود که در انجمن تئاتر اوماها با بازی در نمایش «تو و من» آغاز کرد و بعد از مدتی شیفته صحنه شد اما به خاطر توانایی کم خود در بازیگری، خجالت زده بود تا اینکه توجه خود را از شخصیت کم حرف خود منحرف کرد و با تکیه بر کلمات شخص دیگر، شخصیت‌‌‌های نمایش را خلق می‌کرد. وی در ۱۹۲۸ میلادی کارش را رها کرد و به دماغه کاد رفت و نقش کوچکی در تئاتر کیپ در شهر دنیس ماساچوست بازی کرد. یکی از دوستانش او را به شهر فالمث برد و در آنجا او خیلی زود عضو ارزشمند یونیورسیتی پلیرز، شرکت تئاتر تابستانی بین دانشگاهی شد. در آنجا با مارگرت سالوان همسر آینده اش کار می‌کرد.

پس از مدتی حضور فوندا در آنجا جیمز استوارت نیز به این گروه پیوست و آنها به زودی به دوستان دیرینه تبدیل شدند تا اینکه فوندا این گروه را در پایان فصل ۱۹۳۲-۱۹۳۱ میلادی ترک کرد و به نیویورک سیتی رفت تا با همسرش مارگرت سالوان زندگی کند اما خیلی زود از هم جدا شدند. وقتی که جیمز استوارت به نیویورک آمد آنها با هم همخانه شدند و مهارت‌‌‌های خود را کامل کردند.

هنری فوندا؛ هنرپیشه‌ای با کاراکترهای عدالت‌جو و قهرمانانه

بازیگری در فیلم‌های سینمایی

فوندا در ۱۳۳۵ میلادی نخستین فرصت حضور در فیلم سینمایی را به دست آورد و برای نقش اصلی مرد در اقتباس جنت گینور از نمایشنامه «کشاورز زن می‌گیرد» برای کمپانی فاکس قرن بیستم استخدام شد و خیلی زود هم استوارت به هالیوود آمد و آنها دوباره با هم همخانه شدند و فوندا در همان سال در فیلم «من زیادی خیالبافم» بازی کرد و نیویورک تایمز او را با عبارت «هنری فوندا، دلپذیرترین بازیگر خیل جوانان تازه وارد فیلم‌‌‌های رمانتیک» معرفی کرد. حرفه سینمایی فوندا زمانی پیشرفت کرد که در «مسیر تک درخت کاج» نخستین فیلم تکنی کالر در فضای باز با سیلویا سیدنی و فرد مک موری همبازی شد.

او در فیلم «ماه خانه ما است» با همسر سابقش مارگرت سالوان همبازی شد و نقش اول فیلم «فقط یک بار زندگی می‌کنی» به کارگردانی فریتز لانگ و با بازی سیدنی به فوندا رسید. او با بازی در مقابل بت دیویس در کمدی رمانتیک «جزبل»، تحسین منتقدان را برانگیخت و پس از آن نقش اصلی فیلم «آقای لینکلن جوان» به او رسید و نقش فرانک جیمز را در «جسی جیمز» بازی کرد و سپس در فیلم «طبل‌ها در دره موهاک» ظاهر شد.

خوشه‌‌‌های خشم و نامزد دریافت جایزه اسکار

این موفقیت‌ها باعث شد تا فوندا در ۱۹۴۰ میلادی برای نقش تام جود در نسخه سینمایی «خوشه‌‌‌های خشم» انتخاب شود و در نهایت برای بازی در این فیلم که بسیاری آن را بهترین کارش می‌دانند، نامزد دریافت جایزه اسکار شد. در همان سال او در فیلم «بازگشت فرانک جیمز» بازی کرد و سپس در «بانو ایو» ظاهر شد و به خاطر بازی در وسترن یعنی فیلم «حادثه آکس بو» بسیار تحسین شد.

هنری فوندا؛ هنرپیشه‌ای با کاراکترهای عدالت‌جو و قهرمانانه

جنگ و دوری از سینما

همزمان با جنگ جهانی دوم فوندا به نیروی دریایی آمریکا پیوست و سه سال در مسوولیت‌‌‌های مختلف خدمت کرد و چند نشان لیاقت گرفت تا اینکه با پایان گرفتن جنگ مدتی از عرصه بازیگری دور شد و در این مدت در مهمانی‌‌‌های هالیوود شرکت می‌کرد و از زندگی غیر نظامی‌لذت می‌برد.

هنری فوندا؛ هنرپیشه‌ای با کاراکترهای عدالت‌جو و قهرمانانه

ورود مجدد به عرصه بازیگری

فوندا که مدتی از بازیگری دور شده بود با بازی در «کلمنتاین عزیز من» بار دیگر وارد این عرصه شد و چندین فیلم با عنوان‌‌‌های «دِیزی کنیون»، «فراری»، «دژ آپاچی» و … بازی کرد. او قرارداد بلند مدت دیگری نبست، به برادوی بازگشت و نقش اصلی نمایش «آقای رابرتس» را بازی کرد. او برای این نقش جایزه تونی ۱۹۴۸ میلادی را دریافت کرد. وی در ادامه، اجرای خود را در تور ملی تکرار کرد و در نمایش‌‌‌های «نقطه بی بازگشت» و «دادگاه نظامی‌شورش کِین» هم با موفقیت ظاهر شد.

فوندا بعد از هشت سال دوری از سینما در ۱۹۵۵ میلادی در نسخه سینمایی «آقای رابرتس» در کنار جیمز کاگنی، ویلیام پاول و جک لمون بازی کرد. او در ۱۹۵۶ میلادی با آلفرد هیچکاک همکاری کرد و در «مرد عوضی» نقش مردی را بازی کرد که به اشتباه متهم به دزدی شده بود.

تهیه‌کننده فیلم

فوندا در ۱۹۵۷ میلادی با فیلم «۱۲ مرد خشمگین» برای نخستین بار به تهیه کنندگی فیلم پرداخت و خود نیز در آن بازی کرد. فیلم بر پایه یک نمایش تلویزیونی و فیلمنامه ای از رجینالد رُز بود که سیدنی لومت آن را کارگردانی کرد. داستانی که در آن ۱۲ عضو هیأت منصفه که درباره سرنوشت مردی متهم به قتل تصمیم می‌گیرند، تحسین منتقدان سراسر دنیا را برانگیخت. فوندا و رجینالد رُز برای تهیه فیلم به طور مشترک نامزد جایزه اسکار و گلدن گلوب شدند و جایزه بهترین بازیگر بفتا نیز برای بازی در نقش عضو هشتم هیأت منصفه به فوندا رسید. استقبال از فیلم نخست ضعیف بود اما بعد از دریافت تحسین منتقدان و چند جایزه به موفقیت رسید. با وجود این فوندا با خود عهد بست که دیگر هرگز فیلمی‌تهیه نکند زیرا می‌ترسید، شکست در این زمینه باعث شود، حرفه بازیگری او از مسیر خود خارج شود اما پس از بازی در فیلم‌‌‌های وسترن «ستارۀ حلبی» و «جادوگر» دوباره به این حوزه بازگشت و به تهیه سریال تلویزیونی وسترن «معاون کلانتر» پرداخت.

هنری فوندا؛ هنرپیشه‌ای با کاراکترهای عدالت‌جو و قهرمانانه

بازیگری در سینما در دهه ۱۹۶۰ میلادی

این هنرپیشه در طول دهه ۱۹۶۰ میلادی در تعدادی فیلم حماسی جنگی و وسترن مانند «طولانی ترین روز» و «چگونه غرب تسخیر شد»، «موقعیت خطرناک» و «نبرد تانک ها» بازی کرد. در فیلم «وضعیت رفع خطر»، نقش رییس جمهوری آمریکا را برعهده داشت. او با فیلم «کوهستان اسپنسر» به سینمایی بانشاط تر باز می‌گردد و در ۱۹۶۸ میلادی در «روزی روزگاری در غرب» بازی می‌کند. همان سال «پنج مرد قانون شکن» را اجرا کرد.

بازیگری در ۷۰ سالگی

فوندا با اینکه ۷۰ ساله شده بود اما به کار در تئاتر، تلویزیون و سینما ادامه می‌داد و در فیلم هایی همچون «باشگاه اجتماعی شاین»، «برای قهرمانان خیلی دیر است» و «خزنده» را بازی کرد. فوندا به تولیدات تلویزیونی و خارجی روی آورد و در دهه ای که بسیاری از بازیگران سالخوردۀ سینما از کم کاری رنج می‌بردند، همچنان به فعالیت ادامه داد. او در سال‌های ۱۹۷۱ تا ۱۹۷۲ در سریال تلویزیونی «خانواده اسمیث» به ایفای نقش پرداخت و برای بازی در فیلم تلویزیونی «اسب قرمز» نامزد دریافت جایزه امی‌شد.
فوندا در آخرین سال‌‌‌های زندگی به بازی در تئاتر ادامه داد. وی در ۱۹۷۴ میلادی برای بازی در درام زندگینامه ای «کلارنس دارو» به برادوی بازگشت و برای آن نامزد دریافت جایزه تونی شد. بعد از اجرای نمایش «اولین دوشنبۀ اکتبر» در ۱۹۷۸ میلادی به توصیه پزشکش بازی در تئاتر را رها کرد اما همواره در سینما و تلویزیون بازی می‌کرد.

به دست آوردن اسکار و جایزه گلدن گلوب

فوندا در ۱۹۸۱ میلادی در فیلم «روی دریاچه گلدن پاند» و در کنار کاترین هپبورن و جین فوندا به آخرین نقش آفرینی خود پرداخت که اسکار بهترین بازیگر مرد و همچنین جایزه گلدن گلوب و نامزدی بهترین بازیگر جایزه بفتا را برایش به ارمغان آورد. در مراسم اهدای جایزه به شدت بیمار بود و دخترش جین فوندا به جای او جایزه را دریافت کرد. همچنین جین فوندا حقوق فیلم را به خاطر بازی باور نکردنی و حیرت انگیز پدرش به او اهدا کرد.

هنری فوندا؛ هنرپیشه‌ای با کاراکترهای عدالت‌جو و قهرمانانه

آخرین پرده

سرانجام این هنرپیشه هنری سینما و تلویزیون در ۱۲ اوت ۱۹۸۲ میلادی در اثر بیماری قلبی در خانه اش در لس آنجلس درگذشت. همسرش شرلی، دخترش جین و پسرش پیتر در آن روز در کنار او بودند.

روی خط خبر

 • بیشترین سهم منابع درآمدی خانوارها در سال گذشته: از محل یارانه ها، حقوق بازنشستگی و اجاره مسکن شخصی
 • درخواست فرصت 20 ماهه طالبان از جامعه جهانی
 • دیدار وزیر امور خارجه روسیه با کشور‌های حوزه خلیج فارس
 • انگلیس خواستار اصلاحات در لبنان شد
 • واکسن فایزر از کشور بلژیک وارد کشور می‌شود
 • عراق: رابطه با اسرائیل برقرار نخواهد شد
 • برنامه تعطیلی سینماها در ایام اربعین اعلام شد
 • ادامه ماجرای هولناک گورهای جمعی کودکان بومی‌کانادا؛ کلیسا عذرخواهی کرد
 • جدیدترین رنگ‌بندی کرونایی شهرهای کشور
 • بازگشت زائران اربعین از دوشنبه/ تعلیق سه ماهه یک شرکت مسافرتی
 • ترخیص همه کامیون‌های دپو شده گمرک، تا آخر مهرماه
 • احتمال قطعی ۸ ساعته گاز محدوده‌هایی از مناطق ۱۶ و ۱۹ شهرداری تهران برای فردا
 • ساعت کار میادین میوه و تره‌بار تهران در نیمه دوم سال اعلام شد
 • بازداشت یک ایرانی در سوئد
 • رئیسی: سامانه هوشمند کنترل کرونا آزمایش شود
 • شامبالا نماینده سینمای قرقیزستان در اسکار ۲۰۲۲ شد
 • دستگیری سارق هزار میلیاردی منزلی در غرب تهران
 • نظر رئیس شورای رقابت درباره واردات خودرو
 • سرگردانی زائران در فرودگاه بدون عذرخواهی و جبران خسارت/ عکس
 • سازمان بورس: توزیع سهام عدالت شانسی نبود
 • خدمات اتوبوسرانی تهران به عزاداران اربعین
 • رئیس سابق سازمان غذا و داروی آمریکا: احتمالاً دلتا آخرین موج کرونا است
 • طرح نمایندگان مجلس برای تثبیت قیمت‌ها و کنترل تورم
 • فایزر برای زنان بی خطر است
 • ۲۰۹ نماینده مجلس طرح متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان را امضا کردند
 • قیمت سکه، طلا و ارز شنبه ۳ مهر /اینفوگرافیک
 • سازمان ملل تعداد کشته شدگان 10 سال جنگ سوریه را اعلام کرد
 • ارائه اینترنت رایگان برای دانشجویان و اساتید دانشگاه‌ها
 • هشدار در مورد مصرف نوعی داروی مسکن در دوران بارداری
 • خشم سعودی‌ها از حواشی غیراخلاقی جشن «روز ملی عربستان»
 • 16 شهریور- حامد