هدفم حضور در المپیک است

هدفم حضور در المپیک است

کاپیتان تیم دوچرخه سواری کوهستان کشورمان در آستانه حضور در مسابقات قهرمانی آسیا از هدفش برای کسب مدال طلا و دریافت سهمیه ورودی بازیهای المپیک ۲۰۲۰ خبر داد.

تیم ملی دوچرخه سواری کوهستان کشورمان صبح امروز دوشنبه ۳۱ تیرماه تهران را به مقصد لبنان برای شرکت در رقابت‌‌‌های قهرمانی آسیا ترک کرد. اما این دوره از مسابقات شرایط متفاوتی دارد چرا که دارندگان مدال طلای این رویداد جواز حضور در بازیهای المپیک ۲۰۲۰ توکیو را کسب خواهند کرد.

به همین واسطه با فراز شکری کاپیتان تیم دوچرخه سواری کوهستان که شانس اول کسب مدال طلا و دریافت جواز حضور در بازیهای المپیک را دارد گفتگو کردیم. شکری در بخشی از گفتگوی خود از پیشنهاد مربیگری تیم کوهستان خبر داد و اینکه هدفش حضور در ورزش حرفه ای بوده و مربیگری نیازمند بازنشسته شدن وی است.

به گزارش مهر،رکابزن نقره ای ایران در دوره قبل مسابقات قهرمانی آسیا کسب مدال در المپیک را برای خود غیر قابل تصور می‌داند و تنها آرزویش حضور در کنار برترین‌‌‌های این رشته است.

 تمرینات تیم دوچرخه سواری کوهستان را در این مدت چطور دیدید؟

– فراز شکری: در مجموع دو اردوی دو هفته ای را همراه با تیم پشت سر گذاشتم که شرایط خوبی را در اردوها داشتیم.

* با توجه به اینکه تنها دو اردو برای تیم برگزار شده رکابزنان برنامه تمرینی منسجمی‌را دریافت نمی‌کردند. با این شرایط آیا برگزاری تنها چهار هفته اردو برای تیم کافی بود و آیا مربی مشخصی برای دوچرخه سواران در تمرینات حاضر بود که به آنها برنامه بدهد؟

– برای بچه هایی که مربی شخصی نداشتند برنامه روزانه نوشته می‌شد اما برای رکابزنانی که مربی شخصی داشتند دخالتی در روند تمرینی آنها درطی این چهار هفته نداشتند و این کار هوشمندانه ای بود که فدراسیون در این مدت کم انجام داد.

* به نظر برگزاری تنها دو اردو آن هم در فاصله دو ماه مانده به برگزاری مسابقات قهرمانی آسیا منطقی نمی‌آید، آیا از نظر شما که سالهاست در این رشته فعال هستید و لژیونر این رشته می‌باشید، اصول تمرینی این نیست که برنامه تمرینی و نظارت در طی سال صورت بگیرد؟

– منطقی است که در طی سال این نظارت و برنامه‌ها وجود داشته باشد اما شرایط حال حاضر شرایط اقتصادی کشور اجازه خیلی از کارها را نمی‌دهد.

* آیا مشکل اینجاست که ما مربی نداریم و آیا پیشنهاد مربیگری به شما داده اند؟

– البته خیلی سال است که از من می‌خواهند که مربی تیم ملی باشم اما من در اوج سالهای ورزشی خودم هستم. تعهد مشغله‌‌‌های خاص خود را دارد و قبول کردن این پیشنهاد می‌تواند کیفیت را در هر دو طرف، هم در مربیگری و هم در زمینه ورزشی پایین بیاورد.

* آقای شکری تا چه زمانی می‌خواهد در عرصه ورزش حرفه ای حضور داشته باشد؟

– قبول کردن پیشنهاد مربیگری مستلزم بازنشسته شدن من است. اینکه من تا چه زمانی به ورزش حرفه ای بپردازم بسته به انگیزه‌‌‌های من دارد و اینکه چه از ورزش حرفه ای می‌خواهم. البته مسائلی چون سن و تغذیه و تمرینات نیز در ادامه روند حضور حرفه ای در دوچرخه سواری تاثیرگذار است.

* آیا هدف و انگیزه شما کسب مدال در المپیک است؟

– حضور در المپیک و بین خوب‌ها برای من بالاترین آرزو است. مدال در المپیک برای شخص خودم غیر قابل دستیابی است.

* تجهیزات شما چطور است، به نظر می‌رسد با توجه به داشتن اسپانسر تجهیزات شما از مابقی تیم بهتر باشد؟

– تجهیزات اعضای تیم خوب است و این طور نیست که تنها وضعیت تجهیزات من خوب ایده آل است. البته شاید وضعیت دوچرخه چند نفر از بانوان رکابزن ایده آل حضور در مسابقات قهرمانی آسیا نباشد اما تکنسین تیم تلاش کرد تا بتواند ایرادات را برطرف کند.

* کاپیتان تیم ملی دوچرخه سواری کشورمان مدتی پیش از عدم حمایت مسئولان ورزش و اینکه هزینه‌‌‌های زیادی را در راه کسب سهمیه المپیک انجام داده گلایه کرد. آیا این هزینه‌ها به شما بازپرداخت شده است؟

– تا این لحظه که هیچ اتفاقی نیفتاده است.

با توجه به اینکه در این رویداد تنها قهرمان مسابقات سهمیه مستقیم حضور در المپیک را می‌گیرد هدف گذاری شما ایستادن روی کدام سکوست؟

– هدفم کسب مدال طلای مسابقات است و تمام تلاشم در این مدت برای دستیابی به این مدال بوده چرا که راه دیگری برای کسب سهمیه بازیهای المپیک در بخش دوچرخه سواری کوهستان نداریم.