نوبخت: می خواهیم کشور را در شرایط تحریم اداره کنیم

نوبخت: می خواهیم کشور را در شرایط تحریم اداره کنیم

در جریان بررسی کلیات لایحه بودجه ۹۹ محمد باقر نوبخت حقیقی در جلسه علنی امروز – دوشنبه- گفت: امروز مجلس شورای اسلامی در حال انجام آخرین ماموریت خود در خصوص بودجه است؛ مردم نظاره‌گر ایفای ماموریت و نقش خطیر مجلس شورای اسلامی هستند، ما در سومین سال تحریم، بودجه را تنظیم کردیم، دشمنان منتظر هستند ببینند آیا تحریم، تهدید و مشکلات در فراروی این نظام قرار می‌گیرد و آیا می‌تواند کشور را متوقف کند.

وی افزود: نماینده‌ای در مخالفت با کلیات اشاره کرد که چرا نباید تغییرات درباره مالیات در بودجه صورت گیرد همچون مالیات بر عایدی سرمایه و یا سود سپرده؛ این مطالب مربوط به اصلاح قانون مالیات است و مربوط به بودجه نیست؛ منابع پیش‌بینی شده در لایحه متناسب با شرایط تحمیلی بر کشور است، نماینده‌ای از فراکسیون ایثارگران در صحبت‌هایش گفت که چرا ۳۰ میلیارد تومان از منابع خارجی در این بودجه استفاده نشده است آیا واقعا دلیلش را نمی‌دانید؟ این‌که ما نمی‌توانیم نفت بفروشیم و آمدن منابع به داخل هم مشکل‌زا است. مگر شما وضعیت کشتی ما را در جبل‌الطارق ندیدید که توقیف کردند و بعد عزیزان ما چطور در حال دور زدن تحریم هستند. آنها انتقام را از ما می‌گیرند.

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور ادامه داد: کمترین وابستگی بودجه به نفت در طول تاریخ معاصر مربوط به بودجه سال آینده با ۸.۵ درصد وابستگی است، با این وجود ما دست‌ها را بالا نبرده و تسلیم نشدیم بودجه را با کمترین منابع نفتی اداره می‌کنیم؛ الزاماتی برای فروش اموال مازاد دولت هم در نظر گرفته شد که شما حکم آن را در بودجه به ما می‌دهید.

نوبخت گفت: اوراق ۴۴ هزار میلیارد تومانی را در بودجه امسال گذاشتیم که همه آن صرف تملک دارایی سرمایه‌ای و طرح‌های عمرانی شد. از همین راه‌ها پروژه‌های عمرانی را افتتاح کردیم و با دست خالی و اوراق کشور را اداره کردیم پس چرا می‌خواهید ما را در برابر دشمن، حقیر نشان دهید.

وی با اشاره به اظهار نظر برخی نمایندگان مبنی بر اینکه بررسی بودجه به سال آینده موکول شود، گفت: این یعنی مجلس فعلی صغیر و مجلس آینده کبیر است؛ افتتاح ۱۲۰۰ کیلومتر راه‌آهن جدید و یا حداقل ۴۳۰ کیلومتر آزادراه افتخاری برای این مجلس است چرا می‌خواهید برای دیگران بگذارید. این‌که برخی می‌گویند بودجه را سه دوازدهم کنید یعنی ما از اول سال همچون سال جاری به کارمندان دولت حقوق بدهیم و افزایش حقوق نداشته باشند تعبیر این می‌شود که مجلس می‌خواهد از برخی‌ها انتقام بگیرد. خدمات این مجلس در طول تاریخ ثبت می‌شود.

رییس سازمان برنامه و بودجه خطاب به نمایندگان افزود: بارها کسانی بالا و دیگران پایین نشستند در یک دوره رای نیاورده و دوره بعدی رای می‌آورند. خدمات شما در تاریخ ثبت می‌شود مردم هم وضعیت را می‌بینند، کشور را قفل نکنید که آنگاه دونالد ترامپ و آمریکا بگویند توانستند کشور را متوقف کنند.

نوبخت یادآور شد: صد درصد درآمدهای حاصل از افزایش قیمت بنزین به مردم بازگردانده شده است، این بودجه برنامه اشتغال مستقل دارد و متاسفم در تریبون، موضوع طور دیگری بیان می‌شود. ما می‌خواهیم کشور را در شرایط تحریمی اداره کنیم. این بودجه با زحمت دولت و کمیسیون تلفیق آماده شده است، انتظار داریم مجلس شورای اسلامی هم به وظیفه خود عمل کرده و اصلاحات مدنظر را اعمال کند تا در مظان اتهام قرار نگیرد.