جدیدترین اخبار
8 فروردین 1397 ساعت 14:06 اقتصادی کد خبر :251439

نوبخت: در ۹ ماهه پارسال ۸۱۹ هزار نفر به جمعیت شاغلان اضافه شد

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: در ۹ ماهه پارسال ۸۱۹ هزار نفر به جمعیت شاغلان اضافه شد و حدود ۱۶ هزار نفر ناموفق ماندند، زیرا به بیکاران ما افزوده شد؛ لذا باید در این راستا بیشتر تلاش کنیم و بی تردید شغل درست کردن سخت تر از چرخاندن سانتریفیوژ نیست.

محمدباقر نوبخت در دیدار نوروزی با جمعی از مدیران و اقشار مردم گیلان که در سالن اجتماعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان برگزار شد، ضمن قدردانی از تلاش فرهیختگان عرصه‌های اقتصادی، فرهنگی، آموزشی، اجرایی و… در راستای پیشرفت کشور، اظهار کرد: بخشی از مسئولیت‌ها محلی و منطقه‌ای و بخشی دیگر، فرامحلی و ملی است لذا باید قبول کنیم که مردم از ما انتظاراتی دارند.

وی با بیان اینکه مردم توقع پیشرفت و توسعه در کنار کاهش آلام و مشکلات زندگی‌شان را دارند، گفت: باید از این فرصت برای همفکری، همراهی و هم‌رای شدن استفاده کنیم تا در مسیر توسعه یک گام به جلو برداریم.

به گزارش ایسنا،رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به سابقه ۱۶ ساله خود در کسوت نماینده مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: بدون تردید بنده با حمایت مردم گیلان راهی مجلس شدم تا بتوانیم سهم و نقشی در تصمیم‌گیری‌ها و رایزنی‌های مشترک ملی داشته باشیم. امروز نیز در کسوت دیگری عهده‌دار سهم گیلان در توسعه ملی هستم.

معاون رئیس جمهور، سازمان برنامه و بودجه را بزرگترین بخش کشور دانست و افزود: بنده مسئولیت راهبری و رصد توسعه کشور را دارم و این مسئولیت از سوی رئیس جمهوری به حقیر تفویض شده است لذا به جهت دستیابی به توسعه باید کارهای مطالعاتی و برنامه‌ریزی انجام دهیم، بودجه سالانه را تدوین کنیم و نظارت و ارزیابی مدیریتی داشته باشیم.

نوبخت جمع حاضر را در امر توسعه کشور سهیم دانست و یادآور شد: اگر مسئولیت توسعه را به سهام تقسیم کنیم، همه شما بخشی از این سهام را دارید و بنده به نیابت از شما و با پشتیبانی فکری شما راهبری و رصد توسعه کشور را به انجام خواهم رساند لذا سنگینی این مسئولیت را باید احساس کنیم.

وی با بیان اینکه برای دستیابی به توسعه نیازمند تقریر برنامه پنج‌ساله بودیم، عنوان کرد: این برنامه مقرر و مصوب شد و تقنین یافت و در حال حاضر در دست اجراست. سال ۱۳۹۶ که بر ما گذشت سال نخست اجرای برنامه بود که برای پنج سال آینده آن را انتخاب کردیم. در این برنامه ضمن اینکه ما به موضوع حیاتی کشور توجه داشتیم، رشد اقتصادی، اشتغالزایی و کاهش تورم را جزو اهداف کلان و راهبردی مد نظر قرار دادیم.

سخنگوی دولت با اشاره به تدوین برنامه ششم توسعه در دولت یازدهم، اضافه کرد: مردم در اردیبهشت ۱۳۹۶ به ارزیابی نشستند و با وجود کاستی‌ها ترجیح دادند مجددا به دولت تدبیر و امید اعتماد کنند، اما دولت می‌داند که اعتماد دوباره مردم به معنی رضایت کامل آنان از وضع موجود نیست، بلکه مردم تشخیص دادند اگر دولت یک بار دیگر مسئولیت داشته باشد، می‌توانیم انتظار رشد و پیشرفت کشور را داشته باشیم.

نوبخت بودجه را یک برنامه یکساله از برنامه پنج‌ساله دانست و گفت: براساس ماده یک قانون محاسبات عمومی، بودجه برنامه مالی یکساله دولت حاوی پیش‌بینی منابع و برآورد مصارف در راستای سیاست‌هایی است که بتواند ما را به اهداف برساند لذا بودجه ۱۳۹۶ برای نخستین سال برنامه ششم می‌بایست هم ما را به یک رشد بیشتر اقتصادی راهنمایی می‌کرد، هم می‌بایست اشتغال را افزایش می‌داد و هم می‌بایست موجب کاهش بیکاری و تورم می‌شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور ادامه داد: ما در بودجه ۱۳۹۶ پیش‌بینی کرده بودیم که بتوانیم ۳۲۰ هزار میلیارد تومان از سه منبع مالیات، فروش نفت و فروش اوراق مالی کسب کنیم تا رشد اقتصادی، افزایش اشتغال و کاهش تورم محقق شود. براساس گزارش خزانه که در اول فروردین ۱۳۹۷ منتشر شد، خوشبختانه ۳۲۰ هزار میلیارد تومان محقق شد که نشان‌دهنده صحت و دقت پیش‌بینی ماست. البته این عدد در قانون نیست، زیرا مجلس ۲۶ هزار میلیارد تومان از منابع غیر قابل استحصال به لایحه ۳۲۰ هزار میلیارد تومانی دولت اضافه کرد. این در حالی است که منابع نادرست و غیر واقعی توقع از بودجه را بالا می‌برد و محقق نیز نخواهد شد.

این مقام مسئول با بیان اینکه مرکز آمار ایران رشد اقتصادی ۹ ماهه ۹۶ را با نفت ۴.۴ درصد و بدون نفت ۴.۷ درصد نسبت به سال گذشته اعلام کرده است، متذکر شد صندوق بین‌المللی پول نیز رشد ۸۱ میلیارد دلاری اقتصاد ایران در سال گذشته را پیش‌بینی کرده بود و برای امسال انتظار رشد ۹۴ میلیارد دلاری دارد که نشان می‌دهد اقتصاد ما رشد داشته است.

معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: در ۹ ماهه سال ۱۳۹۶ نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۸۳۶ هزار نفر وارد بازار کار شدند. دولت موظف بود با بودجه بتواند نسبت به اشتغال جوانان اقدام کند لذا طی مدت مذکور، ۸۱۹ هزار نفر به جمعیت شاغلین اضافه شدند و حدود ۱۶ هزار نفر ناموفق ماندند، زیرا به بیکاران ما افزوده شد؛ لذا باید در این راستا بیشتر تلاش کنیم.

وی از تک‌رقمی شدن نرخ تورم در سال ۹۶ به عنوان سال نخست برنامه خبر داد و اظهار کرد: نرخ تورم در ۱۲ ماهه سال گذشته، ۸.۳ درصد و اسفند ۹۶ نسبت به اسفند ۹۵، ۷.۲ درصد بود که نشان می‌دهد تورم را مهار کردیم. البته مهار تورم به معنی ارزانی نیست، بلکه از رشد ۴۰ درصدی قیمت‌ها جلوگیری به عمل آمد. الحمدلله سیاست‌های انتخاب شده درست و روند در حال تغییر است و به سمت بهبود پیش می‌رویم، اما نیازمند شتاب هستیم.

نوبخت رشد اقتصادی و اشتغال را دو راهبرد مهم دولت در سال ۹۷ دانست و عنوان کرد: تصمیم داریم رشد اقتصادی را از ۴.۷ درصد به شش درصد و اشتغالزایی را از ۸۱۹ هزار نفر به بیش از یک میلیون و ۳۳ هزار نفر برسانیم لذا ۱۲ برنامه در ۹ بخش با سرمایه‌گذاری ۷۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان برای ایجاد فرصت شغلی طراحی کردیم. این مبلغ در اختیار سازمان برنامه و بودجه و غیر از بودجه سالانه است که بین استان‌ها توزیع می‌شود.

وی خواستار همکاری دستگاه‌ها با استاندار به عنوان نماینده عالی دولت در استان شد و گفت: ۸۱۹ هزار نفر شاغل نشان می‌دهد که ایجاد اشتغال، منطق و راهکار دارد و بی تردید شغل درست کردن سخت‌تر از چرخاندن سانتریفیوژ نیست. در این راستا، به کمک همه فرهیختگان سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجرایی و… گیلان نیاز داریم.

سخنگوی دولت، با تاکید بر اینکه مردم باید شفاف ببینند که در سال ۹۷ برای چند نفر شغل ایجاد شد، سرمایه‌گذاری از کجا آمد و چقدر صرف اجرای ۱۲ برنامه شد، خاطرنشان کرد: تنها ۳۰ هزار نفر از طریق استخدام جذب خواهند شد و باید یک میلیون شغل ایجاد کنیم لذا دو گروه باید در سامانه اشتغال ثبت نام کنند؛ یک گروه، کسانی که می‌خواهند شغل داشته باشند و گروه دیگر، کسانی که می‌خواهند در اشتغالزایی سرمایه‌گذاری کنند. دولت از افراد جویای کار و کارآفرینان حمایت خواهد کرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گیلان، با بیان اینکه عده‌ای از هر فرصتی در جهت تحقیر ملی استفاده می‌کنند، متذکر شد که راه‌آهن گیلان کار بسیار بزرگ زیربنایی است و بیش از ۱۰۰ درصد اعتبار آن را پرداخت کردیم، البته در ساخت پل‌ها با مشکلاتی مواجه هستیم، اما برخی تهمت می‌زنند و تحقیر می‌کنند لذا روحیه خود را از دست ندهید و سالم و پاکدست باشید. بنده جز حقوق معلمی یک ریال هم وارد زندگی خود نکرده‌ام و هیچ کسی حق ندارد غیر از آنچه در قانون و مقررات آمده، چیز فراتری بخواهد.

نوبخت خواستار تشکیل بانک اطلاعاتی از مجموعه ظرفیت‌های مدیریتی استان شد و گفت: در راستای نظارت، مشاورت و قبول مسئولیت اجرایی و مدیریتی می‌توانیم از ظرفیت‌های استان کمک بگیریم تا کابینه‌ای فعال، پویا، باانگیزه و کارآمد داشته باشیم.

وی با اشاره به ثبت نام حدود ۱۲۱ هزار جوان گیلانی در سامانه اشتغال، یادآور شد: همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند، اقتصاد با واردات رشد پیدا نمی‌کند؛ لذا باید سرمایه‌گذاری در کشور داشته باشیم تا جوانان ما مشغول شوند و کالا از کارخانه‌های ما بیرون بیاید و تولید ناخالص ملی افزایش پیدا کند. سرمایه‌گذاری ۷۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومانی در خاک کشور ما انجام خواهد شد و کالای ایرانی با کیفیت تولید خواهیم کرد. قطعا باید منسجم‌تر و سازمان‌یافته‌تر عمل کنیم تا سال مبارکی در انتظارمان باشد.

Ad
Ad

روی خط خبر

 • هواپیمای هندی حین فرود سقوط کرد/ تصاویر
 • ضرب و شتم خبرنگار اردبیلی در روز خبرنگار/ عکس
 • آتش سوزی انبار ضایعات پلاستیک در تهران
 • سونامی دوپینگ در ووشوی ایران/ مریم هاشمی هم محروم شد
 • گواردیولا:می‌خواهیم بیشترین ضربه را به رئال بزنیم
 • ماه‌چهره خلیلی بازیگر درگذشت
 • تیک تاک و وی چت در آمریکا ممنوع شدند
 • قیمت طلا باز هم رکورد زد
 • آمریکا به عربستان نفت فروخت
 • برتری یک امتیازی استراماچونی مقابل مجیدی
 • تحویل ۱۳۴۰۰ مسکن مهر پردیس در روزهای آینده
 • ورزشگاه تختی پس از ۴۵ سال بازسازی می شود
 • افشای علت استعفای برایان هوک
 • ترافیک سنگین و مه گرفتگی در جاده چالوس
 • واکنش نمایندگی ایران در سازمان ملل به استعفای هوک
 • تماس های اورژانس با شیوع کرونا ۴ برابر شد
 • رضایتمندی داوطلبان کنکور ارشد از رعایت اصول بهداشتی
 • سه رفتار مردم عامل ۸۴ درصد شیوع کرونا
 • برگزاری تظاهرات در بیروت
 • جاماندگان سهام عدالت می گیرند؟
 • محور کرج-چالوس دو طرفه شد
 • واکنش نوبخت به حواشی فروش ارز صندوق توسعه ملی
 • قطع ارتباط تلفنی و اینترنت در پلدختر
 • ۱۰ نکته ضروری برای کنکوری‌های کارشناسی ارشد ۹۹
 • دیاباته صدرنشین جدول گلزنان لیگ برتر
 • خندوانه آبان پخش می‌شود
 • پامپئو خبر استعفای برایان هوک را تأیید کرد
 • رعایت نشدن مقررات بهداشتی در کنکور ارشد
 • برنامه کادر فنی تیم ملی برای تماشای مسابقات لیگ
 • پاداش نقدی برای معرفی عاملان مداخله در انتخابات آمریکا
 • Ad