نامه مهم همتی به رهبر انقلاب درباره بنزین ۵ هزار تومانی

    کد خبر :818962
نامه مهم همتی به رهبر انقلاب درباره بنزین ۵ هزار تومانی

یک کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به اهمیت سرمایه‌گذاری خارجی گفت: در شرایط فشار حداکثری دشمن ما مقاومت کردیم و جلوی فروپاشی اقتصادی که هدف آنان بود ایستادیم و این پیچ فشار حداکثری را رد کردیم، اما کشور را نمی‌شود با تهاتر اداره کرد؛ برخی فکر می‌کنند ملت رفاه آرامش و زندگی نمی‌خواهد. ما که نیامدیم صبح تا شب مردم تحت فشار باشند!

عبدالناصر همتی در نشست خبری خود با رسانه‌های داخلی و خارجی که صبح امروز در دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران برگزار شد با بیان اینکه علت کاندیداتوری‌ من وضعیت اقتصادی، اجتماعی و سیاسی کشور است، اظهار کرد: این وضعیت مطلوب یک توسعه پایدار نیست و قطار توسعه به سرعت از ما رد شده است. با این همه امکانات و منابع مردم ما شایسته این وضعیت اقتصادی نیستند.

وی افزود: ما باید هم استراتژی خود را تغییر بدهیم و هم تاکتیک‌ها و روشهای خود را عوض کنیم. این وضعیت به توسعه پایدار نمی‌رسد. امیدوارم با حمایت مردم دولتی بر سر کار آید که با عقلانیت کشور را اداره کند و اجازه ندهد که سیاست، اقتصاد را هدایت کند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این پرسش که برنامه وی در زمینه برجام چیست، اظهار کرد: برجام مسئله مهمی است و مورد تأیید نظام و مورد تاکید رهبری است و ایشان هم گفته‌اند که این برجام باید اجرایی شود. امیدوارم آمریکا همانطور که از برجام خارج شد به آن بازگردد و تعهدات خود را اجرایی کند و ما هم به تعهدات خود بعد از راستی‌آزمایی بازگردیم.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از ایسنا بخوانید؛

اگر در این دولت به نتیجه برسد که بهتر اما اگر به دولت من برسد من آن را دنبال خواهم کرد تا اجرایی شود.

با اشاره به اهمیت سرمایه‌گذاری خارجی}: در شرایط فشار حداکثری دشمن ما مقاومت کردیم و جلوی فروپاشی اقتصادی که هدف آنان بود ایستادیم و این پیچ فشار حداکثری را رد کردیم اما کشور را نمی‌شود با تهاتر اداره کرد. برخی فکر می‌کنند ملت رفاه آرامش و زندگی نمی‌خواهد. ما که نیامدیم صبح تا شب مردم تحت فشار باشند!

باید تعامل اقتصادی و بانکی بیشتری با دنیا داشته باشیم، FATF چیزی نیست جز اینکه معاملات بانکی مشخص و شفاف باشد. اما آن را اینقدر ترسناک نشان می‌دهیم. این معاهده درباره تروریسم است و ما که خودمان دشمن تروریسم هستیم چرا باید با این معاهده مشکل داشته باشیم؟

بدون برونگرایی اقتصاد رشد نمی‌کند و باید در دولت سیزدهم به طور جدی این موضوع پیگیری شود.

در پاسخ به این پرسش که سطح روابط ایران با آمریکا در دولت وی چه تغییری خواهد کرد}: اینکه سیاست کلی ما در سیاست خارجی چه باشد مشخص است که چگونه و در کجا تعیین می‌شود اما در رابطه با آمریکا ما تا به حال ندیدیم که آنان اعتمادسازی کنند.

با اشاره به اینکه لازم است دولت آمریکا اعتمادسازی کند}: اگر دولت آمریکا اعتمادسازی کند و به دنبال ضربه زدن به جمهوری اسلامی نباشد چرا باید مشکلی در زمینه همزیستی مثبت برای پیشبرد صلح جهانی و صلح منطقه وجود داشته باشد؟

در پاسخ به پرسشی درباره نامه وی در زمینه بنزین ۵ هزار تومانی}: دوستانی که نامه را منتشر کردند چرا کلش را منتشر نمی‌کنند؟ چرا فقط یک بخش از آن را منتشر می‌کنند؟ این نامه به رهبری و دولت نوشته شد و دولت هم در زمان خودش آن را اجرا نکرد. من بیشتر هدفم رسیدگی به وضعیت معیشت مردم و جلوگیری از تورم بیشتر بود اما چون در این زمینه آنچه که گفته بودم انجام نشد ما نتوانستیم نه موضوع افزایش قیمت بنزین و نه حوادث بعد از آن را مدیریت کنیم.

همین یک چهارم از نامه من که منتشر شده است در آن دو نکته مهم دارد یکی اینکه باید یارانه مردم تا ۹۵ هزار تومان افزایش یابد. من به دنبال معیشت مردم هستم. نکته دوم این است که در آن بخش نامه گفته‌ام که با تدبیر باید این امر اجرایی شود اما کجا در افزایش قیمت بنزین تدبیر حاصل شد؟

در پاسخ به سوالی درباره احتمال ائتلاف وی با محسن مهرعلیزاده در انتخابات}: صحبتی با جناب مهرعلیزاده نداشتم. ملاقاتی هم با ایشان نداشته‌ام. من به مردم عزیز همان روز اول این قول را داده‌ام که ثبت‌نام می‌کنم و خواهم ماند؛ چرا که معتقدم یک اقتصاددان باید مسئولیت اجرایی کشور را به عهده بگیرد. این یعنی هدف من از حضور در انتخابات همین است نه اینکه صرفاً بیایم و حاضر باشم. پس بنابراین من محکم ایستاده‌ام که سرنوشت انتخابات را به سمتی ببرم که چنین فردی انتخاب شود.

خوشحال می شوم که آقای مهرعلیزاده به من کمک کند تا تعهد خود را عملی کنم. البته شما شنیدید که دوستان اصلاح‌طلب گفتند در انتخابات شرکت می‌کنیم اما نگفتند به چه کسی رای می‌دهیم. من روز اول گفتم که مستقل وارد انتخابات شدم. چرا که من میخواهم با مردم پیمان ببندم.

دوستان اصلاح‌طلب و بخشی عظیمی از آنان در ستادهای من حضور دارند، خیلی خوشحال می‌شوم که جبهه اصلاحات هم به من کمک کند. به تدریج افراد بزرگی از جناح اصلاح طلب هم دارند از من حمایت می‌کنند.

اینکه گفتم از فردوسی‌پور تا دایی در دولت من جای دارند معنایش این نبود که این دوستان به من رای دهند. حتی اگر به من رای ندهند نظر من درباره فردوسی‌پور و علی دایی عوض نمی‌شود. من خواستم بگویم این نوع تفکر را قبول دارم و می‌توانم با آنها همکاری کنم. چه این افراد و چه آن سیاسیونی که نام بردم هیچکدام ارزش‌شان پیش من کم نمی‌شود اگر به من رای ندهند.

اگر مردم رای ندهند نمی‌توان با فساد مبارزه کرد، ساختار بودجه قابل اصلاح است. ظرف دو سال این ساختار را اصلاح خواهم کرد چرا که به کسی بدهکار نیستم و با او تعامل نکردم که بخواهم بعد از انتخابات هوایش را داشته باشم. در دولت من اجازه این نوع دخالت‌ها در اقتصاد و بازی با معیشت مردم وجود ندارد.

در پاسخ به این پرسش که برای افزایش پهنای باند اینترنت چه برنامه‌ای دارد}: بخش هایی مثل اینستاگرام تبدیل به فضای کاری شده است. فضای مجازی تبلور فضای حقیقی ماست. باید فضای حقیقی جامعه را درست کنیم. نباید محدودیت و فیلترینگ ایجاد کنیم. همه دارند از فیلترشکن استفاده می‌کنند سوال این است که پول فروش آن به جیب چه کسی می‌رود؟ چه کسانی از این وضع نفع می‌برند؟

مگر ما می‌خواهیم مردم را اذیت کنیم؟ این چه کاری است که به مردم بگوییم می‌توانی به یوتیوب، توییتر یا تلگرام بروی اما نمی‌شود راحت این کار بکنی، باید اذیت شوی!

در پاسخ به پرسشی درباره موضوع حجاب زنان }: موضوع حجاب در قانون ما وجود دارد و من به عنوان رییس جمهوری براساس تعهدی که اعلام می‌کنم باید مجری قانون اساسی باشم. ولی بحث من راجع به حجاب این است که زنان کشور ما باورهای عمیقی دارند ما نباید اینقدر در زندگی خصوصی مردم دخالت کنیم. ما باور داریم که زنان کشور ما خودشان تشخیص بهتری از ما دارند.

بعضی از دوستان از من انتقاد کردند که چرا گفتید به زنانی که در خودروها حجاب خود را رعایت نکردند پیامک ندهیم؟ ما حق نداریم در زندگی مردم دخالت کنیم. حتی من شنیدم به کسانی پیامک دادیم که اصلا اشتباهی بوده است و استرس بیخود وارد می‌کنم.

شما اصلا چرا داخل ماشین مردم تجسس می‌کنید؟ چرا به حریم خصوصی مردم دخالت می‌کنیم؟ چرا داخل ماشین مردم را نگاه می‌کنید که به نظر من حریم خصوصی مردم است، چرا باید پیامک داد و احضار کرد که روان زنان و دختران ما را بهم بریزد و به آنان استرس بدهیم که چه خطایی مرتکب شده‌است.

حرف من این است که با روان زنان و دختران بازی نکنید، موضوع حجاب و رعایت آن جزو قوانین است اما از خود مردم بپرسید که چگونه باید با این موضوع برخورد کنیم نه اینکه ما فکر کنیم ما بهتر تشخیص می‌دهیم و ما باید بگوییم چگونه حجاب رعایت شود نه این را قبول ندارم که افراد در این زمینه بخواهند اعمال نظر کنند.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید