جدیدترین اخبار
18 مهر 1400 ساعت 22:09 اقتصادی کد خبر :852041
برای چاپ کلیک کنید

نامه اعتراضی متقاضیان مسکن ملی پرند به قالیباف

نامه اعتراضی متقاضیان مسکن ملی پرند به قالیباف

گروهی از متقاضیان مسکن ملی پرند که به تأخیر‌های مکرر در فرایند ساخت و ساز پروژه‌ها و نیز مطالبه وجه علی رغم عدم پیشرفت رضایت بخش پروژه‌ها اعتراض دارند، در نامه‌ای انتقاد و اعتراضات خود را به محمد باقر قالیباف- رئیس مجلس شورای اسلامی منعکس کردند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»، در نامه مورد اشاره این متقاضیان ضمن اعلام نارضایتی از تأخیر چند ساله در فرایند خانه دار شدن خود و تأخیرهای فراوانی که ایشان را به شدت متضرر ساخته است، همچنین پیشنهاداتی را برای اصلاح روندهای کنونی به رئیس مجلس اعلام کرده اند.

متن نامه به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر قالیباف

ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

با سلام و عرض خسته نباشید

احتراماً اینجانبان گروهی از متقاضیان مسکن ملی پرند که در سال 1398 و پس از تبلیغات گسترده دولت وقت در طرح مسکن ملی ثبت نام کردیم، بدینوسیله و بر اساس استدلال­های زیر اعتراض خود را نسبت به نوع مدیریت طرح فوق الذکر و پیشبرد پروژه به ویژه در شهر جدید پرند خدمتتان اعلام می­داریم و امیدوارم با حسن نظر حضرتعالی و پیگیری­های لازم نسبت به برخورد با مدیران خاطی و نیز تغییر سبک اجرای این پروژه تصمیمات سازنده­ای در این رابطه اتخاذ شود.

آقای دکتر قالیباف؛ بسیاری از ما که اکنون اسیر طرح بی سرانجام و فاقد چشم انداز مسکن ملی شده­ایم، در سال 1398 و قبل از آن می­توانستیم با اندک سرمایه خود در جنوب شهر تهران نسبت به خرید خانه با قیمت­هایی نظیر متری تا 6 میلیون تومان اقدام کنیم. همچنین در آن زمان قیمت خانه­های نوساز و آماده سکونت در شهر پرند به زحمت به قیمت 200 میلیون تومان می­رسید که اکثر آنها نیز دارای وام بودند و به راحتی می­توانستیم نسبت به خرید آنها اقدام کنیم.

با این همه و به واسطه تبلیغات گسترده معاونت مسکن وزارت راه و شهرسازی و با امید ایجاد شرایط بهتر و بهره­مندی از تسهیلات ویژه دولتی در طرح مسکن ملی ثبت نام کردیم، اما اکنون علی رغم گذشت نزدیک به دو سال از آغاز ساخت طرح مسکن ملی ما شاهد آن هستیم که بسیاری از پروژه­ها به ویژه در شهر جدید پرند پیشرفت محسوسی نداشته و حداقل 2 سال دیگر برای ساخت و تحویل آنها به متقاضیان زمان لازم است.

رئیس محترم مجلس شورای اسلامی؛ تعلل و تأخیر پیش آمده در فرایند ساخت پروژه­های مسکن ملی آن هم در یکی از شهرهای حاشیه­ای شهر تهران و بسیاری از دیگر شهرها در حالی رخ داده است که در این دو سال مسئولان امر از بسیاری از متقاضیان چند ده میلیون تومان پول دریافت کرده­اند (به صورت مشخص در مورد مسکن ملی پرند حداقل 87 میلیون تومان پول دریافت کرده­اند و برای نیمه اول سال 1400 نیز 40 میلیون تومان مطالبه کرده اند) و به طور میانگین هر 6 ماه از ما مطالبه پرداخت 40 میلیون تومان دیگر دارند و این در حالی است که اساساً هیچ تعهدی به ساخت پروژه در یک زمان مشخص ندارند و بسیاری از پروژه­ها بدون پیشرفت رضایت بخش بلاتکلیف باقی مانده است!

­آقای دکتر قالیباف؛ همانطور که مستحضر هستید در 2 سال گذشته کشورمان با موج شدید تورم رو به رو بود و قیمت مسکن در این دو سال بعضاً تا 5 برابر افزایش یافت و این یعنی ما متقاضیانی که به امید طرح مسکن ملی و خانه دار شدن از این طریق از فرصت­های دیگری مثل خرید خانه از بازار آزاد صرف نظر کردیم، اکنون و با شیوه­نامه هایی که وزارت راه و شهرسازی پیش رویمان گذاشته است، به شدت متضرر شده ایم.

همانطور که اشاره شد، اکنون در شرایطی مسئولان مربوطه از ما برای هر 6 ماه در طرح مسکن ملی پرند درخواست پرداخت 40 میلیون تومان آورده دارند که از آنسو هیچگونه سخت گیری و اولتیماتومی به پیمانکاران و نهادهای مجری برای تسریع در فرایند ساخت نمی­دهند و به همین دلیل پروژه با کندی شدید پیش می­رود؛ روندی که موجب ناامیدی بسیاری از ما از نتیجه بخش بودن این طرح شده و برخی را به فکر انصراف از آن به دلیل نداشتن توجیه عقلانی انداخته است. به ویژه به این دلیل که این تأخیر و تعلل­ها به واسطه تورم در قیمت نهایی مسکن تأثیر خواهد گذاشت و این یعنی خسارت کم­کاری مجریان طرح به ما متقاضیان طرح تحمیل می­شود.

رئیس محترم مجلس شورای اسلامی؛ با توجه به توضیحات آمده اینجانبان گروهی از متقاضیان مسکن ملی پرند از آن مقام محترم خواهشمندیم که دستورات لازم برای تغییر این شرایط غیر منطقی و یک طرفه که به سود مجریان و به زیان متقاضیان است را به مسئولان ذی­ربط مبذول فرمایید.

بر همین اساس پیشنهادات زیر را به منظور تغییر شرایط به اطلاع حضرتعالی می­رسانیم:

الف- بستن قرارداد و ایجاد تعهد ساخت به موقع برای پیمانکار
با توجه به اینکه وزارت راه و شهرسازی و پیمانکاران از بستن قرارداد و دادن تعهد به ما متقاضیان در رابطه با فرایند ساخت به بهانه­های واهی اجتناب می­کنند، این مهم سبب شده است تا پیمانکاران عملاً در مقام اجرای پروژه­ها با جدیت و سرعت کافی وارد نشوند؛ مسئله­ای که در دو سال گذشته نیز به خوبی اثبات شده است. به همین دلیل ما متقاضیان طرح مسکن ملی مصراً بر این باور هستیم که استمرار حضور در این طرح آن هم بدون قرارداد فی ما بین متقاضیان و مجریان فاقد توجیه عقلانی است و لذا خواستار بستن قرارداد با قیمت حدودی مشخص و نیز لحاظ کردن خسارت دیرکرد برای پیمانکاران در صورت عدم تکمیل پروژه در موعد مقرر هستیم.

ب- اتصال سریع وام مسکن یکم به پروژه مسکن ملی
بسیاری از متقاضیان طرح مسکن ملی پیش از شرکت در این طرح در طرح مسکن یکم بانک مسکن حساب باز کرده بودند و امتیاز وام دارند که با توجه افزایش شدید قیمت مسکن امکان استفاده از آن وام را ندارند، لذا درخواست داریم هر چه سریعتر امکان اتصال این وام­ها به پروژه­های مسکن ملی عملیاتی شود.( علی رغم مصاحبه های متعدد مسئولان در این رابطه بسیاری از شعب بانک مسکن تأکید دارند که هیچگونه بخشنامه­ای در این باره به ایشان ابلاغ نشده است)

ج-تسریع در ایجاد تسهیلات بانکی برای سایر متقاضیان
مسئولان وزارت راه و شهرسازی متعهد شده بودند تا برای آن دسته از متقاضیان وام که فاقد امتیاز وام مسکن یکم هستند نیز، امکان بهره مندی از وام را فراهم کنند اما در مورد این دسته از متقاضیان به ویژه در شهر جدید پرند هیچگونه اقدامی در این باره وارد فاز اجرایی نشده است که تقاضا داریم نسبت به آن اقدام شود.

در پایان ضمن تشکر از حضرتعالی خاطر نشان می­شویم مدیرانی چون دکتر محمودزاده معاون کنونی مسکن وزارت راه و شهرسازی مکرراً برای فرار از انتقادات و ایرادات جدی وارد به طرح مسکن ملی به اعداد و ارقام ریاضی و آماری استناد می­کنند و احتمالاً در پاسخ به پیگیری­های حضرتعالی نیز اینچنین کنند، اما واقعیت آن است که آمار و ارقام ریاضی ایشان برای ما خانه نمی­شود و آنها با اجرای یک طرح نسنجیده و آن هم در سه سال اخیر که جامعه با تورم شدید رو به رو بود، خسارت سنگینی به ما وارد کرده­اند و شوربختانه رویه گذشته و مدیریت منفعلانه ایشان همچنان ادامه دارد.

در پایان توفیقات روزافزون حضرتعالی و همکارانتان را از خدای متعال خواستاریم.

با تشکر و احترام

جمعی از متقاضیان مسکن ملی در شهر پرند

روی خط خبر

 • استعلام قیمت و خرید نهال گردو در کمتر از 3 دقیقه
 • جدیدترین قیمت خودروهای داخلی و خارجی؛ ۱۱ آذر ۱۴۰۰
 • ثروتمندان قطری برای شکار حیوانات به ایران آمدند؟
 • مرز میلک بازگشایی شد
 • اعتراض‌ دو کودک مبتلا به SMA: در بودجه ۲هزار میلیاردی جا برای ما نبود؟/فیلم
 • اسرائیل از آمریکا خواست مذاکرات هسته‌ای با ایران فوراً پایان یابد
 • برنامه‌ریزی حج ۱۴۰۱ آغاز شد
 • سقوط بورس ژاپن به دلیل ترس از اُمیکرون
 • دستور رئیس جمهور برای تامین داروی بیماران اس.ام.ای
 • برکناری رستم قاسمی تکذیب شد
 • وضعیت قرمز ۲۸ ایستگاه کیفیت هوای تهران
 • هشدار صریح سردار قاآنی به آمریکا
 • باقری: ایران متن پیشنهادی خود را در وین تحویل داد
 • عقب‌نشینی رمزارزها در بازار
 • قیمت طلا امروز پنجشنبه در بازارهای جهانی
 • انواع فریم ورک‌ های پایتون که باید بشناسید
 • سقوط لیر ترکیه / وزیر اقتصاد استعفا کرد
 • بهترین مرکز آموزش تعمیرات موبایل
 • برنامه جدید امارات و ترکیه: تجارت از مسیر زمینی ایران
 • بارش برف و باران در کشور/کاهش غلظت آلاینده‌ها
 • طالبان: دستور لازم برای عدم تکرار حادثه مرزی ایران و افغانستان صادر شد
 • ۱۱ اقدام مهم ضدکرونایی برای حفظ سلامت دانش‌آموزان در مدارس
 • هشدار بنزینی وزیر نفت
 • شیوع بیماری نیوکاسل در کشور
 • سازمان ملل اجازه حضور نماینده دو حکومت نظامی را نداد
 • آمریکا در حال گدایی مذاکره از ایران
 • تازه ترین اظهارات گروسی درباره ایران
 • ماجرای پلن B آمریکایی‌ها و مخالفت تند روسیه در مذاکرات وین
 • قالیباف: حمایت بی‌چون و چرا از خودروسازان اشتباه محض است
 • قیمت سبد نفتی اوپک به زیر ۷۲ دلار رفت