ماجرای ۱۶۵۰ پیام مبادله شده بین محمد امامی و همسر مدیر بانک سرمایه

  • سیاسی
  • دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ ۱۳:۳۸
    کد خبر :756566

هفتمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده «محمد امامی» و دیگر متهمان بانک سرمایه امروز دوشنبه ۵ آبان ماه در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی و به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد.

در ابتدای جلسه رسول قهرمانی نماینده دادستان گفت: آقای امامی ژست وصول مطالباتی دارد، اما هنوز هیچ چیزی پرداخت نکرده و آقای امامی اگر می‌خواهید مطالبات خود را پس بدهید، قیرها را بدهید و با ملک هایتان هم کاری نداریم.

وی ادامه داد: شبکه اجتماعی آقای امامی را هک کردند و اسناد به دست ما رسید. ما در پیام‌های امامی متوجه شدیم که شرکت‌ها متعلق به چه کسانی بوده‌ و امامی در انتصاب تمام مدیران بانک پس از یک بازه زمانی نقش داشته است و وقتی آن‌ها متوجه زیادی خواهی امامی می‌شدند جلوی او را می‌گرفتند، اما آن‌ها را از میان بر می‌داشت.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، نماینده دادستان ادامه داد: یک مهره‌ای که همواره بوده شخصی بود که با امامی آشنا بوده است، بخشایش تعداد زیادی ضمانت‌نامه داده است و پس از آن که از مدیرعاملی کناره‌گیری کرد و به هیئت‌ مدیره رفت، درخشنده جایگزین شد و وی را سر و سامان داد، اما آقای درخشنده برکنار شد و پس از آن قندالی بدون داشتن هیچ صلاحیتی به عنوان سرپرست بانک سرمایه انتخاب شد.

قهرمانی گفت: پس از آن این تیم تشخیص داد که بیرانوند می‌تواند به عنوان مدیر بانک شناسایی شود، البته بیرانوند مقابل زیاده‌خواهی‌های امامی ایستاد. خودشان بیرانوند را سر کار آوردند و از او درخواست‌هایی داشتند.

وی گفت: پس از این موضوع امامی تصمیم گرفت که تمام ماهواره‌ها را خودش بچیند و پس از آن امامی با قندانی هماهنگ می‌شود و بلیت سفر فرانسه را برای قندالی و همسرش و مصطفی ضحرابی که متواری شده تهیه می‌کند، البته آقای امامی نقطه ضعف قندالی و همسرش را شناسایی کرده بود و مداوم به آن‌ها هدیه می‌داد.

نماینده دادستان گفت: پیام‌های مبادله شده بین امامی و همسر قندالی ۱۶۵۰ پیام اصلی است، یعنی به طور متوسط روزانه ۵ پیام بین آن‌ها رد و بدل شده است، اما موضوع آن هم این بود که فلانی مدیر عامل شود.

وی ادامه داد: در این پیام‌ها می‌خوانیم که همسر قندالی به امامی پیام می‌دهد که بیرانوند و همسرش در جلسه هستند، اگر چیزی می‌خواهی بگو و امامی می‌گوید بگو حکم مدیر شعبه را بزند و همسر قندالی می‌گوید چشم.

قهرمانی گفت: صندوق ذخیره فرهنگیان صرفاً سهامدار بانک بوده و نمی‌توانسته در تصمیم‌گیری‌های کلان درباره بانک نقشی داشته باشد.

نماینده دادستان گفت: امامی به همسر قندالی پیام می‌فرستد و می‌گوید یک رزومه برای دکتر می‌فرستم، می‌شود قبل از جلسه آن‌ها را ببیند و سپس همان فرد عضو کمیته اعتباری بانک می‌شود.

نماینده دادستان گفت: موضوع امروز ما در خصوص ضمانت‌نامه‌هایی است که در قالب ۵ شرکت هستند که مدیران آن‌ها از افراد بی بضاعت و فاقد سابقه مالی بودند و افتتاح حساب در آن‌ها با ۲۰۰ هزار تومان بوده است و بی شناسنامه هستند.

وی ادامه داد: در این شرکت‌ها اسمی از امامی و فرزام راد و افراد زیر مجموعه آن‌ها نبود. این ۵ شرکت ۵۰۹ میلیارد تومان ضمانت نامه گرفتند و آن‌ها را به کالا تبدیل و از کشور خارج کرده‌اند.

قهرمانی گفت: در ضمانت نامه سه رکن ضمانت خواه، ذی نفع و بانک ضامن وجود دارد، آقایان ۵ شرکت صوری با مدیران بی بضاعت تشکیل دادند و از بابلسر برخی از افراد را که اعتیاد داشتند یا بیکار و یا بازنشسته بودند، آوردند و مدیر شرکت کردند.

وی گفت: خانمی هست که در ساختمان‌ها نظافت می‌کرد و یک آقایی بود که پیک موتوری بود و با استفاده از این افراد شرکت تأسیس کردند و در حد کلان قیر گرفتند.

قهرمانی اظهار کرد: صدور ضمانت نامه نیازمند وثایق محکم است، هیچ یک از ضمانت نامه‌ها پشتوانه ندارد و وثیقه ضمانت نامه قرارداد لازم الاجرا است، به عبارتی وثیقه صفر است و هیچ وثیقه‌ای وجود ندارد.

نماینده دادستان گفت: قیر در اختیار آقایان قرار گرفت و از کشور خارج کردند و در تاریخ سر رسید چک‌ها برگشت خوردند و زمانی که پیگیری به عمل آمد مشخص شد ضمانت خواه‌ها یکی پیک موتوری و دیگری بی بضاعت بوده است.

وی ادامه داد: ما به این نتیجه رسیدیم که برای اینکه به ذی نفع نهایی پی ببریم باید مهندسی معکوس کنیم و همین کار را نیز کردیم.

قهرمانی گفت: مهندسی معکوس را از شرکت‌های ضمانت خواه شروع و مدیران را آوردیم و پرسیدیم که چگونه این مبالغ ضمانت نامه را گرفتید که گفتند ما نمی‌دانیم ضمانت نامه چیست و بر این اساس فهمیدیم که این موضوع پشت صحنه‌ای دارد.

قهرمانی گفت: یکی از مدیران شرکت‌ها میرسعید حسینی مدیر شرکت پایدار کالای پاسارگاد است. او را آوردیم و گفت افرادی به سراغ او آمده‌اند، یکی از این اشخاص فردی به نام محمدی بود که همان محمد تقی روحی است و دیگری فردی به نام قریشی است که تیمی از مدیران بی بضاعت را در بابلسر جمع کرد.

وی ادامه داد: روحی در اوایل تحقیقات همکاری خوبی کرد و گفت که خودش نیز برای دیگری کار می‌کند و به این نتیجه رسیدیم که کارهای مالی شرکت‌ها را فردی به نام نادر دولتشاهی انجام می‌داد که گفت کارمند است و مشخص شد لایه اول فرزام و امامی هستند. دولتشاهی اعلام کرد این مجموعه دو سر دارد که یکی امامی و دیگری قندالی است و این‌ها برای ما سرنخ شد.

در ادامه جلسه میر سعید حسینی مدیر شرکت پایدار کالای پاسارگاد به دستور ریاست دادگاه و به درخواست نماینده دادستان در جایگاه قرار گرفت و در پاسخ به این سوال نماینده دادستان که آیا شما قراردادی در خصوص خرید محصول قیر فله‌ای در هرمز پاسارگاد امضا کرده اید، گفت: برگه سفید از من گرفتند و من در دادگاه شاهد برخی از حرف‌ها بودم که با عملکرد این افراد مطابقت دارد.

حسینی گفت: این افراد به صورت جمعی عمل می‌کردند، آن چیزی که امامی می‌گوید درست است و به صورت باندی عمل می‌کردند و عملکرد این‌ها خیلی هماهنگ شده بود.

وی ادامه داد: اکنون در این پرونده سه متهم مدیران فراری هستند و اگر دستگیر شوند، وضعیت مشخص می‌شود.

حسینی بیان کرد: من در میدان نوبنیاد این مدارک را امضا کردم. به من گفتند که می‌خواهند ۵ میلیون وام بگیرند و سند می‌گذارند. امامی ادعا کرد که در سال ۹۴ تسویه حساب کرده، این در حالی است که ضمانت نامه‌های بانکی را نقد کرده و بدهی خود را داده و ملک را آزاد کرده است.

حسینی گفت: من ۱۱۲ میلیون تومان چک برگشتی داشتم، نام شرکت را نیز نمی‌دانستم و فقط استعلام‌هایی که گرفته بودند بر روی آن نوشته شده بود بانک سرمایه شعبه اسکان. زمانی که به موضوع مشکوک شدم، پرس و جو کردم که علی ابراهیمان و تقی روحی به من گفتند تو کاری به این کارها نداشته باش. در ادامه به سراغ پویان مهر رئیس شعبه رفتند و پرسیدند که آیا من در اینجا حساب و کتاب دارم، او نیز از من پرسید کیستم، کارت ملی خود را دادم که به من گفتند بفرمایید بنشینید و اعلام کردند در حساب جاری شما ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان پول است و دو فقره ضمانت نامه ۳۵ میلیارد تومانی ۵ روز قبل به نام من صادر شده است. من گفتم اصلا در بانک نیامدم، چگونه چنین چیزی ممکن است؟

حسینی گفت: در ادامه به رو به روی ساختمان اسکان که یک پاساژ است رفتم و نامه‌ای تایپ کردم که این شرکت کلاهبرداری است. این ۵ فقره شرکت‌ها را من لو دادم، این‌ها بالای ۲۰ شرکت دارند و همه بانک‌ها را خالی کردند.

وی افزود: در ادامه امامی و فرزام با بی ام و و سانتافه آمدند و به من گفتند چکار کردی و در ادامه با هم درگیر شدیم. گفتند تو را از شرکت‌ها بیرون می‌آوریم و مرا سوار ماشین کردند و به دفتر ثبت اسنادی در خیابان دولت بردند و گفتند که برو. من به آن‌ها گفتم نامه دهید که من بدهی ندارم.

وی بیان کرد: با عنایت محمود قریشی مرا از شرکت بیرون آوردند، بعد از یک هفته به سراغ پویان مهر رفتم که گفت بنویس حساب را آزاد کن. گفتم که نامه دهید که به بانک بدهکار نیستم؛ اما این کار را نکردند و رفتم مراحل قانونی را طی کردم. شکایتی کردم و قبول نکردند.

حسینی عنوان کرد: این‌ها یک شرکت اوراقی را می‌گرفتند و اعضای جدید می‌گذاشتند و مبلغ ۳۰، ۴۰ میلیارد تومان افزایش سرمایه می‌دادند. با توجه به اینکه به پویان مهر نوشتم این شرکت کلاهبرداری است، فردی به نام یوسفیان مقدم را جای من گذاشتند و ۶۵ میلیارد تومان از همان شرکت به او دادند.

وی افزود: در موقعی که این موضوع پیش آمد پیش مدیر عامل بانک رفتم که آن زمان آقای بخشایش بود. پس از یکی دو ساعت که از جلسه آمد به او گفتم شعبه اسکان برای من ۳۵ میلیارد ضمانت نامه صادر کرده و من نمی‌دانم چه کسی این کار را کرده است. بخشایش مرا هول داد و به من گفت برو بیرون و به نگهبانان گفتند که مرا بیرون بیندازند. به من گفت مشتری من اگر خوش حساب باشد تا مشهد می‌روم و از او امضا می‌گیرم.

حسینی گفت: به دایره بازرسی و پیش رئیس بازرسی رفتیم؛ سرگرد فرجی از آگاهی به پویان مهر زنگ زد و گفت کجایی پویان مهر؟ و او گفت شمال هستم، اما دو ساعت بعد پویان مهر را از خانه‌اش در سعادت آباد با ۴۰۰ سکه بهار آزادی آورد. فردای آن روز به شعبه اول بازپرسی دادسرای پولی و بانکی رفتم و دو روز بعد نیز دیدم که مدیران را دستگیر کردند.

در ادامه جلسه قهرمانی نماینده دادستان گفت: آقای امامی به قندالی و همسرش گفته بود که شما را به آمریکا می‌فرستم و آن‌ها را چند سفر به فنلاند فرستاد تا ویزا بگیرم، اما از آنجایی که به گفته همسرش مصاحبه او در سفارت آمریکا و کشور فنلاند کمی طولانی شده و گفته می‌شود که شخصی از سفارت آمریکا به هتل آنان در فنلاند آمده و جالب است که با آقای قندالی فارسی صحبت کرده است.

وی گفت: هدایای ارزشمندی به قندالی و همسرش داده شده که آن‌ها بسیار لوکس بوده‌اند.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید