جدیدترین اخبار
5 مهر 1398 ساعت 16:35 فرهنگی و هنری کد خبر :616524
برای چاپ کلیک کنید

لوریس چکناواریان به عنوان سفیر صلح پیشنهاد شد

لوریس چکناواریان به عنوان سفیر صلح پیشنهاد شد

در دومین نشست از دور چهارم سلسله نشست‌‌‌های منظومه ی فرهنگ صلح با همکاری مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران و دبیرخانه نشان صلح کودک به مناسبت روز جهانی صلح، لوریس چکناواریان به‌عنوان سفیر صلح ایران در سازمان ملل متحد پیشنهاد شد.

به گزارش روابط عمومی‌گروه سفیران صلح و دوستی، دومین نشست از دور چهارم سلسله نشست‌های منظومه ی فرهنگ صلح با همکاری مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران و دبیرخانه نشان صلح کودک به مناسبت روز جهانی صلح روز چهارشنبه ۳ مهرماه در سالن کنفرانس مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران برگزار شد.

در ابتدای این نشست، دکتر ماریا دوتسنکو رئیس مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران به احترام استادان و فرهیختگان حاضر در جلسه، به طور اختصاصی به استاد لوریس چکناواریان، استاد غلامحسین امیرخانی، پروفسور حسین باهر و دکتر اردشیر خورشیدیان خیرمقدم گفت.

نشست پس از قرائت قرآن و پخش سرود جمهوری اسلامی‌ایران آغاز شد و طیبه محمد دبیر نشست ضمن خوش آمدگویی خلاصه ایی از فعالیت‌‌‌های سفیران صلح و دوستی را شرح داد.

سپس خانم دکتر ماریا دوتسنکو، پیام دبیرکل سازمان ملل را به مناسبت روز جهانی صلح قرائت کرد.

در ادامه این رویداد، لوریس چکناواریان موسیقیدان و رهبر ارکستر جهانی با بیش از ٧٠ سال سابقه ی درخشان هنری و فعالیت‌‌‌های بشردوستانه در جهت نجات جان انسان ها، از سوی گروه سفیران صلح و دوستی به عنوان سفیر صلح ایران به سازمان ملل متحد پیشنهاد شد.

طیبه محمد موسس گروه سفیران صلح و دوستی با عنوان این جمله که هرگز مادری نمی‌خواهد فرزندش در جنگ کشته شود و هرگز مادری هم نمی‌خواهد فرزندش در جنگ کسی را بکشد، پس امیدواریم هیچ مادری در این شرایط قرار نگیرد. حضار را دعوت به ایستادن برای احترام به رویداد تاریخی معرفی سفیر صلح ایران کرد و ادامه داد: گروه سفیران صلح و دوستی به لطف خداوند در روز جهانی صلح و با عنایت به اهداف والای خود که همانا احترام متقابل به فرهنگ ها، ملت ها، دولت‌ها و ارتباط روادارانه برای رسیدن به صلحی پایدار در تمام کره ی مسکون است، در این روز و در محل مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد تهران استاد لوریس چکناوریان را به عنوان سفیر صلح ایران معرفی می‌نماییم. امید داریم روزی خواهد آمد که جهانی عاری از خشونت، جنگ و افراطی گری خواهیم داشت که در آن فرزندان انسان آرامش را تجربه خواهند کرد.

سپس کلیپی به عنوان معرفی پیشینه لوریس چکناواریان، این آهنگساز قدیمی‌و محبوب در سالن پخش شد.

لوریس چکناواریان ضمن ابراز تشکر گفت: انتخاب من برای این مسئولیت افتخار بزرگی است و من افتخار می‌کنم که یک ایرانی هستم. من بسیار خوشبختم که پدر و مادرم مانند سایر ارامنه، ایران را که کشور کوروش است برای زندگی انتخاب کردند.

وی ادامه داد: من هیچ گاه خودم را همه چیز دان نمی‌دانم، چون هنر به قدری گسترده است که نمی‌توان همه چیز را در آن یاد گرفت. همه هنرها الهام از خداست، چون هیچ کس از خودش چیزی ندارد و من این لطف بزرگ را از طرف پروردگارم داشتم.

وی افزود: بسیار از شما ممنونم که این مسئولیت را بر عهده من گذاشتید.

او در پایان عنوان کرد: هیچ کس نمی‌تواند صلح را در این جهان برپا کند، ولی می‌شود با فرهنگ و عشق به صلح رسید و این فرهنگ و عشق است که ضد اسلحه است و ما در کشور ایران با وجود شعرا و عالمان زیادی که داشتیم می‌توانیم بگوییم کشوری صلح طلب هستیم و امیدوارم با کمک به من و دست در دست هم، بتوانیم نماینده خوبی برای ایران باشیم.

در ادامه این نشست، دکتر سوگل مشایخی شعری را با عنوان صلح به مناسبت معرفی سفیر صلح ایران، که از سروده‌‌‌های خودش بود قرائت کرد.

برنامه روز جهانی صلح که با موضوع صلح و آب و هوا برگزار شد، میزبان استادان، صاحب نظران و سخنرانان در حوزه اقلیم شناسی و محیط زیست بود.

اولین سخنران، مزدک سادات میر رمضانی با موضوع «تغییرات آب و هوایی یک تهدید شاید هم یک فرصت» بود که در مورد روند گرم شدن زمین، تولید گازهای گلخانه‌ای و تاثیرات مخرب آن، فرایند بوجود آمدن مشکلات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی تغییرات آب و هوایی مطالب تخصصی را ارائه کرد و در ادامه افزود: می‌توان از این مشکل جهانی به توافق جهانی رسید و این تهدید را به فرصت تبدیل کرد.

وی در پایان سخنرانی خود به استاد لوریس چکناواریان تبریک گفت و اظهار داشت: صلح برای همه ی انسان‌ها مهم است ولی برای طبیعت لازم، امیدوارم آیندگان نیز موسیقی خوش طبیعت را با ایجاد صلح بشنوند.

سخنران بعدی ابوالفضل حقیقی مدیر عامل ایرلاین تفتان بود که با موضوع «صلح و مسئولیت اجتماعی» سخنرانی کرد.

او در بخشی از سخنانش با اشاره به تاثیر اقتصاد بر پایداری صلح گفت: الزاماً اقتصاد نمی‌تواند صلح را محقق کند، گاهی نیز موجب جنگ می‌شود. جنگ نیز تنها جنگ بین کشوری یا جنگ‌‌‌های داخلی نیست که منجر به کشته شدن انسان‌ها یا جابجایی مرزی شود، بلکه اگر اقتصاد کشوری پویا نباشد و تولید کننده نباشد جنگی خاموش رقم می‌خورد که کم کم باعث نابودی سرمایه‌‌‌های ثروتی در آن کشور خواهد شد که برای عدم شکل گرفتن این فرایند، تجار و صاحبان حرفه‌‌‌های کلیدی و سرمایه داران کلان باید باهوش باشند و مسئولیت اجتماعی در این فرایند معنا دارد تا با حضور به موقع و حمایت و به گردش در آوردن چرخ‌‌‌های تولید و فروش از جنگ خاموش جلوگیری کنند، چون اقتصاد تاثیر به سزایی بر خشونت دارد و پس از آن که اقتصاد را قوی کردیم می‌توانیم به آب و هوا و آموزش و پرورش بپردازیم.

دکترحقیقی با طرح پیشنهادی تاسیس سازمان صلح جهانی در ایران اظهار داشت: بخشی از کارهای تاسیس این سازمان با همکاری گروه سفیران صلح و دوستی انجام پذیرفته و یکی از اهداف بزرگ این سازمان رسیدن به صلح اقتصادی برای همه مردم ایران است.

سخنران سوم نشست دکتر عبدالله سالاری بود که با موضوع «اثرات تغییر اقلیم بر حیات وحش» سخنرانی خود را این‌طور شروع کرد: ما انسانها مسائل و مشکلات را بیان می‌کنیم زیرا قدرت سخن گفتن داریم اما حیوانات این قدرت را ندارند که با ما صحبت کنند پس مشکلات آنها چند برابر است. تا صد سال آینده شاهد انقراض بیش از ٨٠ درصد حیات وحش دنیا خواهیم بود.

وی در ادامه به بررسی وضعیت زیست محیطی حیات وحش در سراسر دنیا پرداخت. دکتر سالاری در پایان سخنرانی خود به استاد چکناواریان تبریک گفت و اظهار امیدواری کرد صلح را نه برای انسانها، بلکه برای حیوانات نیز پایدار کنیم.

سخنران پایانی نشست دکتر اردشیر خورشیدیان موبد موبدان زرتشتیان بود که با موضوع «فرهنگ نکوداشت آب و هوا در ایران باستان» پشت تریبون قرار گرفت.

او با اشاره به فرهنگ ایران باستان اظهار داشت: در ایران باستان چهار عنصر آب، خاک، باد و آتش مظهر پاکی بودند و ایرانیان باستان بسیار این چهار عنصر را پاک نگه می‌داشتند.

دکتر خورشیدیان با بررسی آثار و بناهای تاریخی به جا مانده در ایران، استفاده‌ی بهینه ی ایرانیان را در متعادل سازی محیط زندگی برای حضار تشریح نمود و در پایان ضمن تبریک به استاد چکناواریان پیشنهاد کرد، سازمان ملل از همه‌ی کشورها بخواهد١٠ درصد از بودجه‌‌‌های نظامی‌خود را برای نجات زمین اختصاص دهند.

پروفسور حسین باهر نیز در پایان نشست ضمن جمع بندی جلسه اظهار نمود: ما در گروه سفیران صلح و دوستی ماه‌ها کار و ساعت‌ها جلسه داشتیم تا با جمع بندی نظرات با انتخاب استاد لوریس چکناواریان به عنوان سفیر صلح ایران رسالت خود را انجام دادیم. همه ی ما در گروه سفیران صلح و دوستی کنار استاد چکناواریان هستیم و برای داشتن دنیایی خوب تلاش خواهیم کرد.

مهمانان ویژه این نشست استاد غلامحسین امیرخانی، استاد فریدون مجلسی، میترا حجار و ام البنین گل محمدی معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان تهران بودند.

در پایان این رویداد، فعالیت و پروژه‌‌‌های کارآفرینان گروه سفیران صلح و دوستی معرفی شد و برخی از کارآفرینان به معرفی فعالیت‌‌‌های خود پرداختند.

نشست روز جهانی صلح با عنوان صلح و آب و هوا که با پیشنهاد سفیر صلح ایران به سازمان ملل متحد همراه بود، همزمان با حضور حسن روحانی در سازمان ملل متحد برگزار شد.

روی خط خبر

 • واکنش آلمان به لفاظی‌های اسرائیل علیه ایران
 • پرداخت حقوق مهرماه بازنشستگان کشوری
 • استقلال گام اول را با پیروزی برداشت
 • رایزنی عربستان و آمریکا درباره پرونده هسته ای ایران
 • معاون اول رئیس جمهور: کمبود واکسن در کشور وجود ندارد
 • درخواست ضد ایرانی یک سناتورآمریکایی از گروسی
 • شناسایی فساد مالی ۲۵۰۰۰ میلیارد ریالی در گلستان
 • ۶ شایعه اشتباه درباره بیماری ام اس/اینفوگرافیک
 • راه‌اندازی مرکز تجاری ایران در ترکیه
 • ایران ورود کامیون به قره‌باغ را ممنوع کرد
 • اتفاق عجیب در تجارت نفتی ایران و چین
 • نماز جمعه تهران به امامت حجت‌الاسلام علی‌اکبری در دانشگاه تهران برگزار می‌شود
 • اطلاعیه وزارت اطلاعات درباره شایعات علیه اتباع افغانستانی
 • افزایش مبلغ وام ضروری بازنشستگان
 • تک‌تیرانداز اکران آنلاین می‌شود
 • عجیب‌ترین چیز‌هایی که باعث سرطان می‌شوند
 • نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل: ایران میلیون میلیون بشکه نفت می‌فروشد و بایدن فقط نگاه می‌کند
 • کاهش کیفیت هوای تهران در پی خیزش گرد و خاک
 • محدودیت سفر و اعمال جریمه به ۱۱۵ شهر ادامه دارد
 • قیمت خودرو در بازار آزاد؛ ۲۸ مهر ۱۴۰۰
 • حواشی بی پایان سفر احمدی نژاد به دوبی
 • عناوین پنج‌گانه رتبه‌بندی معلمان تعیین شد
 • خبر خوب درباره فعالیت ماینرها
 • وجود نوعی انگل در منابع آب آشامیدنی شمال کشور
 • فیس‌بوک تغییر نام می‌دهد
 • پزشکیان: هیچ نامه‌ای از شورای نگهبان درباره دلایل ردصلاحیتم دریافت نکردم
 • دبیر انجمن خودروسازان ایران: ایران خودرو به فکر صادرات تارا اتوماتیک باشد
 • ارمنستان یک بزرگراه راهبردی به سوی ایران احداث می‌کند
 • وضعیت تولید واکسن‌های برکت و پاستور
 • علت قطعی برق در تهران اعلام شد
 • 11 مهر