قیمت جهانی طلا و نفت امروز ۹۹/۱۰/۱۶

قیمت جهانی طلا و نفت امروز ۹۹/۱۰/۱۶

در حالی که در آستانه دور دوم انتخابات جورجیا که تاثیر سرنوشت سازی در مسیر آینده بسته محرک مالی بزرگترین اقتصاد جهان خواهد داشت روند کاهش ارزش دلار متوقف شده است، قیمت طلا روز سه شنبه شاهد کاهش بود.

بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا امروز با 0.03 درصد کاهش به 1942 دلار و 33 سنت رسید. قیمت طلا در اوایل امروز به بالاترین رقم از 9 نوامبر یعنی 1945 دلار و 26 سنت رسیده بود. قیمت فلز زرد در معاملات آتی امروز برای تحویل در ماه فوریه نیز با 0.01 درصد افت به 1946 دلار و 40 سنت رسید.

مارگارت یانگ تحلیلگر موسسه دیلی اف ایکس در این باره گفت: «ارزش دلار از پایین ترین رقم بیش از 2 سال گذشته فاصله گرفته و این مسئله تاثیری منفی بر قیمت طلا گذاشته است.»

وی افزود: «بخش عمده رشد قیمت‌‌‌های روز دوشنبه ناشی از احتمال پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات سنا بوده است. بنابراین طبیعی است که برداشت سودهایی نیز پس از آن شکل بگیرد.»

دیروز پس از آنکه ارزش دلار به پایین ترین رقم خود از آوریل 2018 رسید قیمت طلا شاهد جهش 2.5 درصدی بود اما پس از آن ارزش دلار شاهد ترمیم بود.

دور دوم انتخابات جورجیا تکلیف حزب پیروز در سنای آمریکا را مشخص خواهد کرد. پیروزی دموکرات‌ها می‌تواند مسیر هموارتری را پیش روی دولت بایدن برای دنبال کردن سیاست هایی انبساطی نظیر اتخاذ اقدامات محرک مالی بیشتر ترسیم نماید.

در همین حال، انگلیس با هدف مهار ویروس کرونا وارد دور جدیدی از محدودیت‌‌‌های قرنطینه سراسری شده است. در نیویورک نیز اولین مورد از ابتلا به گونه جدید ویروس کرونا مشاهده شده است.

فعالان بازار اکنون منتظر انتشار صورت مذاکرات نشست ماه گذشته فدرال رزرو در روز چهارشنبه هستند تا سرنخ‌‌‌های بیشتری از سیاست پولی آینده این بانک به دست بیاورند.

به گزارش تسنیم، پس از آنکه اوپک و متحدانش از جمله روسیه مذاکرات بی نتیجه در مورد سطح تولید در ماه فوریه را ادامه دادند و در حالی که نگرانی‌ها از سطح تقاضا برای نفت به دلیل تداوم مقررات قرنطینه در کشورهای مختلف همچنان پابرجاست، قیمت نفت روز سه شنبه شاهد نوسان محدودی بود.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با 8 سنت معادل 0.2 درصد رشد به 51 دلار و 17 سنت رسید. این در حالی است که قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا برای تحویل در ماه فوریه با 12 سنت معادل 0.3 درصد رشد به 47 دلار و 74 سنت رسید.

لوئیز دیکسون، تحلیلگر بازارهای نفت در موسسه ریستاد انرژی گفت: «اختلاف نظرها در درون اوپک پلاس قطعا یکی از عوامل افت قیمت‌ها بوده، اما احتمالا عامل مهمتر تاثیر ناشناخته ویروس کرونای انگلیسی بر فعالیت‌‌‌های اقتصادی و سفرهای بین المللی است که هر دو می‌توانند در میزان تقاضا برای نفت تعیین کننده باشند.»

اما افزایش تنش‌ها در خاورمیانه مانع از افت بیشتر قیمت‌ها شده است. ایران روز دوشنبه یک تانکر کره جنوبی را که در حال آلوده سازی آبهای خلیج فارس بود توقیف کرد. تنش‌ها بین تهران و سئول طی ماه‌‌‌های اخیر به دلیل توقیف غیرقانونی دارایی‌‌‌های ایران در بانک‌‌‌های کره ای به بهانه تحریم‌‌‌های آمریکا بالا گرفته است.