غذای خانگی و سلامت جسم و روح

    کد خبر :907935
غذای خانگی و سلامت جسم و روح

برای اینکه بتوانیم سلامت خود را حفظ کنیم باید غذای سالم تهیه کنیم و طبخ غذا در خانه به دلیل فواید غذای خانگی بهترین راه حل می باشد.

غذا نقش مهمی در زندگی دارد، زیرا ویتامین ها و مواد معدنی حیاتی بدن را تامین می کند. غذاهایی که انتخاب می کنیم حتما باید سالم و تمیز باشند از این رو غذای خانگی بهترین انتخاب برای حفظ سلامتی هستند. با طبخ غذا در خانه می توان از تمیزی ، سلامت و تازگی غذا مطمئن گردید. بسیاری از افراد به طبخ و خوردن غذا در منزل اهمیتی نمی دهند چراکه به مزایای غذای خانگی که در این بخش از بهداشت و سلامت خواهیم گفت آگاه نیستند.

خوراک طبیعی و سالم

ممکن است طعم فست فودها خوشمزه تر از غذاهای خانگی باشد اما مواد اولیه بیشتر فست فودها فرآوری نشده اند، به همین دلیل برای بدن مضر هستند؛ اما غذاهای خانگی حاوی مواد طبیعی و سالم اند که جسم و روح ما برای فعالیت سالم به آنها نیاز دارند.

رعایت بهداشت

رعایت بهداشت در تهیه غذا خصوصاً برای کودکان بسیار مهم است. زمانی که غذا در منزل طبخ می شود از سلامت و بهداشت آن مطمئن هستیم اما دریک رستوران باید به دیگران اعتماد کنیم. علاوه بر این، غذاهای خانگی حاوی چربی کمتر و مغذی هستند در صورتی که رستوران ها فقط بر طعم غذا تمرکز می کنند. بنابراین غذای رستوران حاوی چربی بالا و مواد معدنی نامناسب و عدم ویتامین های لازم است.

کنترل مقدار غذا

حجم غذا در رستوران ها برای یک فرد زیاد است و در صورتی که غذا روی میز باشد کنترل کردن وسوسه خود کمی سخت تر می شود. این امر موجب پرخوری و سایر مشکلات می شود اما اگر طبخ غذا را خودتان انجام دهید این مشکلات را نخواهید داشت.

ایمنی مواد اولیه غذایی

مواد غذایی تازه معمولا سالم تر هستند، در صورتی که پخت غذا توسط خودتان صورت بگیرد از تازگی و کیفیت مواد غذایی و همچنین روند پخت (درجه حرارت ) اطمینان لازم را دارید.

کنترل حساسیت غذا

ممکن است شما یا یکی از اعضای خانواده تان نسبت به برخی مواد غذایی آلرژی داشته باشید. شما این نکته را می دانید اما هنگامی که شخص دیگری برای شما و خانواده تان غذا درست می کند در جریان آلرژی و حساسیت های غذایی نیست. بنابراین ، در صورت آماده سازی در منزل می توانید از بروز چنین شرایطی جلوگیری کنید.

ارزش اقتصادی

غذای خانگی تازه و ارزان تر از هر رستورانی است زیرا صاحب رستوران، بخشی از سود را صرف اجاره مکان، دستمزد آشپز و … می کنند. هزینه های 1 هفته رستوران معادل 4 هفته غذای خانگی است به همین دلیل با مصرف غذاهای خانگی می توانید در هزینه ها صرفه جویی کنید.

صرفه جویی در وقت

شاید فکر کنید که مصرف غذا در رستوران و بیرون از منزل وقت زیادی نمی خواهد اما در حقیقت بهتر است برای صرفه جویی در وقت، غذاهای خانگی تهیه کنید. دستور العمل های زیادی وجود دارد که می توان غذا را در کمتر از 30دقیقه تهیه کرد. برخی از دستور العمل ها به دلیل فرآینده پیچیده، ممکن است به زمان طولانی تری نیاز داشته باشند اما می توانید در اوقات فراغت آنها را به مقدار بیشتر تهیه و در فریزر نگه دارید.

قوی تر شدن پیوند خانوادگی

امروزه اعضای یک خانواده به دلیل مشغله زیاد، در طول روز کمتر یکدیگر را می بینند که همین امر موجب سست شدن پیوند اعضای خانواده با یکدیگر می شود اما خوردن غذا در کنار هم باعث ایجاد تعامل بیشتر می شود، حتی تهیه غذا با کمک اعضای خانواده، پیوند خانوادگی را محکمتر می کند.

کمک به افزایش دانش غذایی

آشپزی هنر بزرگی است و نباید آن را کم اهمیت تلقی کرد. به همین دلیل باید آگاهی لازم در رابطه با ارزش غذایی مانند ویتامین ها ، مواد معدنی ، آهن را داشته باشید تا در صورت ابتلا به بیماری متوجه نیاز غذایی بدن خود شوید.

مفید برای کودکان

کودکان آینده سرزمین ما را می سازند بنابراین ، باید اهمیت بیشتری به آنها داده شود. رشد مغزی و تناسب اندام بدن در دوران کودکی رخ می دهد و از آنجا که غذای خانگی از همه نظر بهتر است، کودکان باید غذای مغذی و سالم را میل کنند.

راهی عالی برای گذراندن وقت

گاه اوقات فراغت خود را با انجام کارهای غیرضروری مانند تماشای برنامه تلویزیونی ، خواب، خرید یا گوش دادن به شایعات می گذرانید اما اگر این زمان را برای طبخ غذای سالم صرف کنید، موجب سلامت بیشتر خود و اعضای خانواده می شوید. بنابراین ، اوقات فراغت را تلف نکنید و از آن به بهترین نحوه برای سلامت خود و خانواده استفاده کنید.

بهداشت روانی خوب

مطالعات نشان می دهد صرف غذا به تنهایی باعث افزایش فشار روانی می شود. بنابراین چنانچه در مطالب قبلی هم چندین بار اشاره شد ، خوردن غذا با اعضای خانواده و عزیزان ، سلامت روان را بهبود می بخشد و این برای بچه ها بسیار ضروری است. علاوه براین کودکانی که به تنهایی غذا می خورند اعتیاد بیشتری به مواد مخدر و الکل پیدا می کنند و یا درگیر سایر فعالیت های غیر اجتماعی می شوند.

جلوگیری از بیماری ها

به طور یقین غذایی که در منزل طبخ می شود تمیز ، بدون میکروب و باکتری است اما غذای رستوران های کنار جاده یا دست فروشان برای سلامتی مناسب نیست. پ سلامت خود را با خوردن غذاهای ناسالم به خطر نیاندازید.

منبع: برترین ها

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید