طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» اصلاح شد/ تغییر مهلت توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از یکماه به دوماه

  • سیاسی
  • چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹ ۱۲:۳۰
    کد خبر :766342
طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» اصلاح شد/ تغییر مهلت توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از یکماه به دوماه

نمایندگان مجلس به منظور رفع ابهام شورای نگهبان ماده ۶ طرح«اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت» را اصلاح کردند.

در جریان صحن علنی امروز (چهارشنبه ۱۲ آذر) مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان پس از بررسی مصوبه روز گذشته مجلس با عنوان «طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» نسبت به ماده ۶ آن اعلام ابهام کرد.

با توجه به ابهام شورای نگهبان نسبت به این طرح، کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تشکیل جلسه دو ابهام وارد شده از سوی این شورا را درخصوص دو عبارت «یک ماه» و «پس از تصویب» را اصلاح کردند. که بر این اساس عبارت «یک ماه» به «دو ماه» و عبارت «پس از تصویب» به «پس از لازم‌الاجرا شدن» تغییر کرد.

این تغییرات با مطرح شدن در صحن مجلس و پس از قرائت توسط امیرآبادی عضو هیات رییسه با حضور ۲۰۹ نماینده به رای گذاشته شد که با ۱۷۹ رای موافق، ۲۲ رای مخالف و ۰ رای ممتنع تصویب شد.

بر اساس ماده ۶ این طرح دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است در صورت عدم اجرای کامل تعهدات کشورهای متعاهد از جمله کشورهای ۱+۴ (آلمان، فرانسه، انگلیس،چین و روسیه) در قبال ایران و عادی نشدن روابط کامل بانکی و عدم رفع کامل موانع صادرات و فروش کامل نفت و فرآورده های نفتی ایران و برگشت کامل و سریع ارز منابع حاصل از فروش، دو ماه پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون در مجلس شورای اسلامی نظارت های فراتر از پارلمان از جمله اجرای داوطلبانه سند (پروتکل) الحاقی را متوقف کند.

به گزارش ایلنا، جمعی از نمایندگان با تجمع در مقابل هیات رییسه با بیان اینکه کمیسیون اختیار اصلاح طرح مصوب در صحن را ندارد و بر این اساس با اصلاحات اعلام شده مخالفت کردند.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید