جدیدترین اخبار
25 خرداد 1399 ساعت 16:29 اقتصادی کد خبر :722862
برای چاپ کلیک کنید

صنعت خودرو خواب بود، حالا «خون به پا خواهد شد»

«الکس ووات» در «کلین تکنیکا» یاد داشتی نوشته است که در ادامه به صورت فشرده و مضمون آن را می‌خوانید. وی این یادداشت را با این جمله شروع می‌کند که او یک آلمانی است و از روی خشم کامل این یادداشت را در مورد صنعت خودروی آلمان می‌نویسد:

اقتاپوس یا هشتپا، حیوان هوشمندی است و دانشمندان می‌گویند اگر نسل قدیم، به محض به دنیا آمدنِ نسلِ جدید نمی‌مُرد، اکنون هشتپا هوشمندترین جانور اقیانوس می‌بود، همان طور که انسان هوشمندترین جانور خشکی است.

هشت پای اقتاپوس، مغز جداگانه دارد که با مغز مرکزی در ارتباطند حتی برای دانشمندان هم درک این ارتباط پیچیده بین مغز مرکزی و مغزهای مستقل هشتپا دشوار است.

صنعت خودرو هم برای تکوین و توسعه خودروهای برقی به همین پیچیدگی نیاز دارد اما هنوز به اندازه هشتپا پیشرفته نشده و هشت پای صنعت خودرو نمی‌توانند بدون آن که در هم بپیچند، مستقل از هم و با هماهنگی مغز اصلی کار کنند.

به تدریج که نرم افزارها کارکردهای مختلف در خودرو را برعهده گرفتند، برای هر کارکرد، تراشه‌ها و پردازشگرهای خاص همان کارکرد طراحی و تولید شد و چون این تراشه‌ها را کمپانی‌‌‌های مستقل و مختلف می‌ساختند، این تراشه‌ها همسان فهمی‌و استاندارد مشترک ندارند. این موضوع در 40 سال گذشته هم پیچیده تر شده و هم امکان برقراری ارتباط بین این بخش‌‌‌های مختلف خودرو و کنترل آن با یک پرازشگر مرکزی دشوار تر شده است.

همان تمثیل هشتپا را در نظر بگیرید، و سیستم‌ها و زیرسیستم‌‌‌های خودرو را به سان همان هشت پای اقتاپوس ببینید. هر یک از این سیستم ها، تعریف و عملکرد خاصی دارد، برای مثال بخش موتور درون ساز [یا همان احتراق داخلی] آن در 40 سال گذشته به حدی از بلوغ رسیده که دیگر شاهد نوآوری نیست. در همان ابتدا خودروسازان با برون سپاری قطعات با قیمت مناسب، با کیفیت بالا و با سرعت قابل قبول را تأمین کرده اند، طوری که اکنون در یک شرکت مثل فولکس واگن، 90 درصد از نرم افزارها برون سپاری می‌شوند. این شیوه باعث کاهش یکپارچگی عمودی و کاهش سرعت نوآوری میشود.

حالا بیش از چند صد تراشه به طور جداگانه پردازش فعالیت‌ها در شبکه ای پیچیده در یک خودرو را برعهده دارند اما هماهنگی آنها به هیچ عنوان به شکل مرکزی و یکپارچه نیست. هزاران تأمین کننده مختلف از کشورهای مختلف در حال ساخت این تراشه‌ها و نرم افزارها هستند که کارشان را با هم هماهنگ و منسجم نمی‌کنند. هر سیستم کار خود را به خوبی انجام می‌دهد اما لزوماً با سایر بخش‌ها ارتباط ندارد.

تا پیش از ظهور خودروسازی تسلا، وضع بر همین منوال پیش می‌رفت و خودروسازان دنیا در همین خواب غفلت بودند. تسلا برای اولین بار یک سیستم یکپارچه عمودی با کامپیوتر مرکزی را عرضه کرد که به عنوان هسته مرکزی نقش هماهنگ کننده را دارد و اگر قرار باشد کارکرد جدیدی اضافه شود، باید در همین هسته مرکزی تعریف شود. بسیاری از تحلیل گران و محققان همین مسئله ساده را به درستی درک نکرده اند و به همین دلیل است که فرق تسلا را با سایر خودروسازان دنیا نمی‌دانند. اما کافی است پای تان را روی پدال گاز تسلا فشار بدهید تا فرق واقعی را حس کنید.

این طراحی در تسلا امکانی را فراهم کرده است که شباهت زیادی به چوب شعبده بازی در هری پاتر دارد، هر نرم افزار جدیدی که می‌آید، روی این هسته مرکزی می‌نشیند و هر آن چه که به قیمت، کیفیت، ایمنی ربط داشته باشد، به شکل یکپارچه در کارکردهای جدید خودرو تسری داده می‌شود.

تسلا، قانون بازی را عوض کرده است و چون حرف اول را در طراحی‌‌‌های تسلا، نرم افزار می‌زند، کل بازی عوض شده است.

حالا خودروسازان با تازه واردی مواجه شده اند که همه چیز را از اول به روز کرده است و تنها سلاحی که برای خودروسازان قدیمی‌باقی مانده این است که به زنجیره تأمین خود مراجعه کنندو از آنها بخواهند که کاری مشابه تسلا انجام دهند، یک دهه مراکز تحقیق و توسعه خودروسازان باسابقه وقت و انرژی گذاشتند اما آن چه امروز در 2020 به دست آورده اند، به قابلیت‌‌‌های مدل اس تسلا 2012 هم نمی‌رسد.

صنعت خودرو خواب بود، حالا «خون به پا خواهد شد»

پیتر مرتینز Peter Mertens رئیس سابق آر اند دی آئودی و عضو هیئت مدیره آن در ماه ژوئن امسال گفت: «این را با صداقت بگویم – زمانی که مسئولیت برعهده داشتم، همه خواب بودیم، نه فقط صنعت خودرو، بلکه به طور خاص، تأمین کنندگان قطعات و مجموعه‌‌‌های خودرو در خواب بودند.» وی در ادامه می‌گوید: «من تصمیم‌ها اشتباهی گرفتم، ما بیش از حد روی تأمین کنندگان حساب باز کردیم و اعتماد بیش از حد داشتیم که می‌توانند کاری بکنند.»

به مدت 10 سال، تأمین کنندگان در زیرمجموعه‌‌‌های خود بهبود ایجاد کردند، زیرساخت‌‌‌های نرم افزار و فناوری اطلاعات خود را در بخش خودرو بهتر کردند و تصور می‌کردند که می‌توانند یک خودرویی ارائه کنند که از لحاظ دیجیتالی یکپارچه است، آنها فکر می‌کردند با این روش می‌توانند همان کاری را بکنند که تسلا کرد و یک دهه وقت گذاشتند.

طراحان در شرکت‌‌‌های تأمین کننده، به جای آن که از صفر شروع کنند، می‌خواستند که همان زیرمجموعه ای و نرم افزارهای موجود را بهبود دهند. غافل از این که باید همه ی آن چه داشتند را کنار می‌گذاشتند و معماری جدید خلق می‌کردند. [برای داشتن خانه هوشمند امروزی با همه شبکه‌ها و اتصالات جدیدش نمی‌توان روی یک خانه کلنگی کار کرد.] اما تأمین کنندگان به جای طراحی معماری از صفر، به دلیل مشکلات گردش مالی و سوددهی راه درست در پیش نگرفتند. به بیان دیگر مدیران در صنعت خودرو، مدیریت بانک خون را به خون آشام سپردند.

حداقل در مقطعی از زمان، انتظار می‌رفت که مدیران در سازندگان اوریجنال [او ایی ام ها] به این تشخیص می‌رسیدند که ارائه راه حل را به مجموعه ی اشتباهی سپرده اند: تأمین کننده قطعه.

امروز همه این مدیران از صنعت خودرو رفته اند [بازنشست شده یا تغییر شغل داده یا از کار برکنار شده اند] اما جانشین‌‌‌های آنها یا نمی‌دانند یا جرأت ندارند گذشته را پشت سر بگذارند و از نو شروع کنند. در عوض رویکرد تحول آرام را در پیش گرفته اند با این که می‌دانند وقت کافی ندارند. امروز زمان گران بها ترین دارایی است و این دارایی باارزش بسیار محدود است. این دارایی را نمی‌توان خرید، والا صنعت خودرو پول آن را دارد. با ریختن پول و منابع نمی‌توان مشکل نرم افزار را حل کرد.

مدیر عامل سابق فولکس هربرت دییس که به تازگی سکان هدایت این خودروسازی را واگذار کرد در همین ماه پیش گفت: «سال‌ها طول می‌کشد که به سطح لازم از تخصص و کارشناسی در نرم افزار برسیم که بتواند در جبهه مقدم به رقابت بپردازد. حتی امروز یک خط کد نرم افزاری را خودمان نمی‌نویسیم.»

بزرگترین دارایی ارزشمند برای یک شرکت مشتری محور دسترسی به مشتری است که بدون نرم افزار از دست می‌رود. در عصر دیجیتال، طلای رایج، داده‌‌‌های مشتری است که بدون نرم افزار از دسترس خودروساز خارج است. بدون نرم افزار، یک خودروساز فقط مونتاژ کننده با سود بسیار پایین است که حفظ آن جاذبه ندارد.

نرم افزار، چوب شعبده بازی نیست، نرم افزار بخشی از فناوری است، و برای مدیریت آن نیاز به مهندس نرم افزار و یک سازمان تولید کننده نرم افزار است. اگر شما به مدیران سخت افزار اجازه مدیریت نرم افزار را بدهید، چه طور می‌توانید انتظار موفقیت داشته باشید؟

فولکس برای حل مشکلات خودروهای ایی-تران، تایکان، ایی کیو سی و آی دی.3 مجبور به استخدام 10 هزار نیرو در بخش فناوری اطلاعات [آی تی] شده که برای حل این مشکل اگر به موقع و درست اقدام کرده بود، 50 یا حداکثر 100 مهندس نرم افزار کافی بود.

هربرت دییس، شغل خود به عنوان مدیر عامل را به خاطر همین مسائل نرم افزار از دست داد. از این به بعد هم تعداد زیادی از مدیران در گروه فولکس واگن شغل خود را از دست خواهند داد چون آنها اصلا نمی‌دانند در مورد چه چیزی صحبت می‌کنند.

آینده صنعت خودرو به نوشتن صحیح نرم افزار بستگی دارد، چه در بخش خدمات و چه در بخش‌‌‌های دیگر نظیر، ارزش، سود و غیره و برای حل این مشکل، کسانی باید در هیئت مدیره حاضر باشند و قدرت تصمیم گیری داشته باشند که نرم افزار بفهمند. عضو هیئت مدیره که تا به حال در زندگی خود یک خط کد نرم افزار ندیده، چگونه می‌تواند در عصری عضو هیئت مدیره باشد که نرم افزار حرف اول را می‌زند. امروزه نرم افزارها سهم بزرگی از سود یک شرکت را رقم می‌زنند. در دنیا تنها عرصه ای که هنوز 80 تا 90 درصد حاشیه سود به وجود می‌آورد صنعت نرم افزار است. متأسفانه در بخش مهمی‌از شرکت ها، کسانی تصمیم‌‌‌های بزرگ را می‌گیرند که زبان نرم افزار را نمی‌دانند و از نقش آن در موفقیت باخبر نیستند. و کسی که مسئله را نفهمد، چگونه می‌تواند به ارائه راه حل کمک کند.

«پییش» و «وینترکورن» از مدیران سابق گروه فولکس می‌گفتند که در خونشان بنزین دارند، اما آیا مدیران امروز در خون خود کدنویسی یا الکتریسته دارند؟ اگر ندارند برای این شغل ساخته نشده اند چون عصری آغاز شده است که به خودروهای برقی و نرم افزاری تعلق دارد.

در خودروسازان فولکس، آئودی، پورشه، ب ام و و دایمر برای جذب مدیران، باید دانش آنان در عرصه نرم افزار سنجیده شود و سپس به آنان کار سپرده شود و الا در عصر دیجیتال، کسانی که به این دانش مجهز نباشند برای مشاغل آتی در صنعت خودرو مناسب نیستند.

الون ماسک در سن 12 سالگی برنامه ی نرم افزار به نام BlaStar نوشت و حالا کمپانی خودروسازی تسلا، مجهز به کسی است که نرم افزار می‌فهمد. برای همین هم هست که تفاوت ایجاد کرده است. [همین حالا ارزش سهام تسلا از مجموع سه خودروساز بزرگ آمریکا (جنرال موتورز، فورد و فیات کرایسلر) بالاتر است.] هر صنعت و کسب و کاری برای مدیر و اعضای هیئت مدیره به کسانی نیاز دارد که کسب و کارشان را بفهمند، و حالا وقت آن رسیده که اعضای هیئت مدیره شرکت‌‌‌های خودروساز را کسانی تشکیل دهند که این حداقل‌ها را داشته باشند.

این درخواست بحق سهامداران است که مدیرانشان کسب و کارشان را بشناسند. سهامداران باید بدانند که در حال حاضر ارزش سهام تسلا از مجموع سهام شرکت‌‌‌های گروه خودروسازی فولکس، ب ام و و دایملر بالاتر است.

پیتر مرتینز، عضو سابق هیئت مدیره آئودی، فولکس، ولوو، جاگوار لندرور در ماه ژوئن سال 2020 گفت:

«ما را خواب برد (…) خون به پا خواهد شد!»

منبع: سایپا

روی خط خبر

 • تاریخ برگزاری مراسم گلدن گلوب ۲۰۲۲ اعلام شد
 • وضعیت بحرانی مرشد میرزاعلی پس از ابتلا به کرونا
 • قیمت دلار امروز شنبه ۱۴۰۰/۷/۲۴
 • شکایت دوباره از توییتر بعد از جاسوسی‌های عربستان
 • آب بسته‌بندی گران شد
 • قیمت سکه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ به ۱۱ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان رسید
 • طرح واردات خودرو سه شنبه نهایی می‌شود
 • کاهش محدودیت‌های کرونایی در مکه و مدینه
 • آتش سوزی یک واحد مسکونی در شمال تهران
 • آماده‌باش بیمارستان‌ها برای موج ششم کرونا
 • تلاش قوه قضائیه برای کسب رضایت در پرونده آرمان عبدالعلی
 • غرق شدن ۱۱ دانش آموز اندونزیایی در حین پاکسازی رودخانه
 • توضیح پلیس درباره اقدامات لازم بعد از برگشت خوردن کارت و برگ سبز خودرو
 • نرخ رسمی‌۲۸ ارز افزایش یافت؛ ۲۴مهر ۱۴۰۰
 • جزئیات افزایش حقوق ۱۴۰۱؛ از ۱۰ تا بالای ۳۰ درصد
 • ورود خودروهای شخصی به سواحل بندرانزلی ممنوع شد
 • قیمت اوراق مسکن کاهش یافت
 • آموکسی سیلین برای این افراد سم است
 • مشمولان غایب منتظر خرید سربازی نمانند
 • روند افزایش قیمت کره و روغن مایع / اینفوگرافیک
 • آزادراه تهران – شمال از امروز تا سه‌شنبه مسدود می‌شود
 • چرا کشتی‌های چینی وارد بنادر ایران نمی‌شوند؟
 • سناریوهای احیای تجارت ایران و اروپا
 • دیوان محاسبات بدهی صداوسیما را برملا کرد
 • داعش مسوولیت حمله به مسجد فاطمیه قندهار را برعهده گرفت
 • تکواندوکاران ایران چهار طلای روز نخست را از آن خود کردند
 • گوجه فرنگی گران شد
 • پاکستان: تفاهم میان تهران و ریاض به نفع منطقه و جهان است
 • ۸۰۰ هزار ایرانی به درجاتی از معلولیت بینایی مبتلا هستند
 • سفر رابرت مالی به کشورهای خلیج فارس برای «بازگشت دوجانبه به برجام»
 • 11 مهر