شکاف طبقاتی حتی در خاک/ قبر رایگان تنها برای کودکان زیر 7سال

    کد خبر :1020342
شکاف طبقاتی قبر

در فاز یک بهشت زهرا قیمت قبر 3 طبقه 115 میلیون و 500 هزار تومان است، در فاز 2 نیز قیمت قبر 3 طبقه حدود 71 میلیون تومان است و در فاز سوم قیمت این قبرها به 42 میلیون تومان می‌رسد.

گزارش‌ها از سوی منابع رسمی اما در خصوص قیمت قبر، ارقام دیگری را ذکر می‌کنند؛ مبلغ قبر در ناحیه یک برای هر طبقه ۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، برای ناحیه دو مبلغ ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و برای ناحیه ۳ مبلغ ۱۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است.

در مورد پیش فروش در قطعه یک قیمت قبور100 میلیون برای 2 طبقه در صورتی که متوفی نداشته باشید و قیمت طبقه سوم هم به روز حساب می‌شود. در فاز دوم هم فقط قطعه 228 پیش فروش می‌شود و قیمت 2 طبقه 62 میلیون است و قیمت طبقه سوم هم به روز حساب می‌شود. برای احیای هر طبقه هم 13 میلیون تومان هزینه دریافت می‌شود.

قبر رایگان تنها برای کودکان زیر 7سال

بنابر گفته محمدجواد تاجیک مدیرعامل بهشت زهرا در لایحه نرخ خدمات سال ۱۴۰۲ هزینه تغسیل، کفن، دفن و هزینه قبر کودکان زیر هفت سال رایگان است و قرار شد هزینه برای کودکان متوفی زیر هفت سال دریافت نشود.

بخشی در بهشت زهرا وجود دارد که هیچ امکاناتی ندارد و با عنوان دفن روز محسوب می‌شود که قبر در آنها رایگان است و اگر بخواهد هر خانواده‌ای یک طبقه اضافه کند، مبلغ ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان برای هر طبقه اضافه باید پرداخت کند و اگر کسی دو طبقه اضافه را نخواهد ممکن است فردی دیگر روی متوفی خاک شود.

شکاف طبقاتی حتی در خاک

هزینه خرید قبر اما در بهشت‌زهرا و در مقایسه با آرامگاه‌های به اصطلاح “لاکچری” در مناظق شمالی شهر تهران بسیار پایین است؛ در برخی موارد حتی خرید قبر در برخی از امامزاده‌های تهران از خرید خانه در تهران، گران‌تر تمام می‌شود.

تولیت امامزاده‌های سطح شهر تهران می‌گویند که در این امامزاده‌ها تنها تحت شرایط خاصی، به افراد بومی قبر تعلق می‌گیرد؛ بررسی‌های میدانی حاکی از آن است که علاوه بر شرایط خاص خرید قبر در این امامزاده‌ها، قیمت قبور نیز در این مکان‌ها سر به فلک کشیده‌است.

تنها افراد بومی

بررسی‌های میدانی از امامزاده‌های مطرح در سطح شهر تهران از رقم‌های نجومی خرید و فروش قبر حکایت دارد؛ متولیان امامزاده پنج‌تن لویزان می‌گویند که در حال حاضر خرید و فروش قبر در این امامزاده تنها برای افراد بومی امکان پذیر است. بررسی‌ها حاکی از آن است که حتی برای افراد بومی نیز قیمت قبر در این امامزاده تهران نجومی است، یکی از خریداران قبر در این امامزاده تهران می‌گوید که هزینه خرید قبر در این امامزاده بیش از یک میلیارد تومان است.

هزینه خرید قبر در امامزاده صالح نزدیک به شاه عبدالعظیم است؛ در شاه عبدالعظیم هزینه خرید قبر 600 میلیون تومان اعلام شده‌است و در امامزاده صالح هزینه خرید قبر 400 میلیون تومان اعلام شده‌است که با پرداخت 300 میلیون تومان برای امور خیریه، 700 میلیون تومان تمام می‌شود.

برای مرگ هم اجازه باید گرفت

در شرایطی که مرگ به تنهایی پدیده ناگوار و ناراحت‌کننده‌ای برای خانوارها است، هزینه‌های کفن و دفن نیز به نگرانی بازماندگان بدل شده‌است، آن هم در شرایطی که در یک دهه گذشته نزدیک به 11 میلیون نفر از جمعیت کشور به زیر خط فقر کشیده‌اند.

بنابر گزارش پایش فقر وزارت کار، در حال حاضر 26 میلیون و 500 هزار نفر از جمعیت کل کشور زیر خط فقر قرار دارند، این رقم اما از نظر حسین راغفر، تحلیلگر مسائل اقتصادی، 42 میلیون و 500 هزار نفر است که نزدیک به 50 درصد از جمعیت کشور است.

در چنین شرایطی که خط فقر روز به روز بالا می‌رود و به تعداد افرادی که زیر خط فقر می‌روند اضافه می‌شود و تورم با سرعت هرچه تمام‌تر پیش می‌رود، کسب درآمد از متوفی، دردسر تازه‌ای است که بار آن بر دوش بازماندگان آن فرد است.

شرق

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید