شوک آقای دکتر ؛ آیا ولایتی، فرهاد رهبر را به عنوان رییس دانشگاه آزاد انتخاب می‌کند / تیم ابراهیم رییسی به دانشگاه آزاد می‌رود

شوک آقای دکتر ؛ آیا ولایتی ،فرهاد رهبر را به عنوان رییس دانشگاه آزاد انتخاب می کند / تیم ابراهیم رییسی به دانشگاه آزاد می رود

به گزارش بازتاب روزنامه آفتاب یزد نوشته است: خبر این است… شنیده‌ها می‌گویند ظاهرا رئیس جدید دانشگاه آزاد اسلامی‌انتخاب شده… یک چهره آشنا. یک نام معنادار. آن هم به فاصله اندکی، بعد از تایید عضویت آقایان فرهاد رهبر، فریدون عزیزی و محمد مهدی تهرانچی در هیئت امنای این دانشگاه. هرچند خبر این انتصاب توسط دکتر علوی فاضل، سخنگوی دانشگاه آزاد تکذیب شده و گفته ما این خبر را در رسانه‌ها دیدیم، ولی صحت ندارد و باید شورایعالی فرهنگی نتیجه نهایی را اعلام کند…
اما این نام معنادار و شنیده‌های به ظاهر تکذیب شده، کسی نیست جز فرهاد رهبر.
فرهاد رهبر… یعنی همان رئیس دانشگاه تهران در دولت احمدی‌نژاد… یعنی همانی که روز ثبت‌نام انتخابات ریاست‌جمهوری سال 96، پا به پای حجت‌الاسلام رئیسی به وزارت کشور آمد.
فرهاد رهبر دل پرخونی از اصلاح‌طلبان دارد. گویا انتخاب فرهاد رهبر به‌عنوان رئیس دانشگاه آزاد، آخرین ضربه‌ها را بر پیکره دانشگاه آزاد خواهد زد.
**امان از ولایتی
علی‌اکبر ولایتی با روی کارآمدنش در سمت ریاست هیئت امنای دانشگاه آزاد و پوشیدن قبای مدیریتی این جایگاه، ابتدا به عزل پرحرف و حدیث میرزاده، رئیس سابق دانشگاه آزاد دست زد و بعد در مصاحبه‌ای علت آن را فساد اقتصادی او (میرزاده) و فرزندانش توصیف کرده بود. وی ساختار دانشگاه را از بیخ و بن تغییر داد. ولایتی سپس با روی کار آوردن هم‌محلی‌اش علی نوریان به عنوان سرپرست دانشگاه آزاد فرمان تغییر
– حتی تغییر یاسر هاشمی‌رفسنجانی (رئیس دفتر هیئت امنا )- را به آقای سرپرست داد.
نوریان که حتی رتبه علمی‌او در دانشگاه آزاد نیز جای اما و اگر دارد(!) ماموریتش آن بود تا در طول مدت کوتاه 3تا 4 ماهه، تا می‌تواند از غیرخودی‌ها عزل کند و تا می‌تواند از خودی‌ها به‌کار گمارد.
معاون پارلمانی، معاون پژوهش و فناوری، رئیس حراست، معاونت مالی و اداری، معاونت دانشجویی و فرهنگی و مدیرکل فرهنگی دانشگاه آزاد همه و همه دستخوش تغییرات شدند. دگردیسی دانشگاه آزاد بیش از گذشته نشان داد که عزل میرزاده به اتهام فساد؛ یک بهانه برای پاکسازی در این دانشگاه بود.
سیاسی‌کاری امور دانشگاه آزاد زمانی معلوم شد که در آن دانشگاه به قلع‌و‌قمع حوزه فرهنگی دانشگاه رسید. حوزه‌ای که مطمئنا هیچ ارتباطی با فسادهای مالی ندارد. این تغییرات نشان‌دهنده نگرش مدیران جدید دانشگاه آزاد بود.
**فرهاد رهبر اصولگراتر از نوریان
اما ظاهرا قدرت به علی نوریان هم وفا نکرده و اکنون سرپرست دانشگاه آزاد که سرپرست شدن و رای آوردنش در هیئت امنا غیرقانونی تعبیر می‌شد -تا جایی‌که حتی حاج حسن خمینی را وادار به نامه‌نویسی خطاب به حسن روحانی کرد- و در رتبه علمی‌او در دانشگاه نیز حرف و حدیث‌های بسیاری نهفته بود، ممکن است جایش را به فرهاد رهبر بدهد. کسی که اصولگراتر از نوریان است.
آقای سرپرست رفت تا فرهاد رهبر بیاید.
فرهاد رهبر که اکنون زمزمه‌ها مبنی بر این است که او احتمالا ریاست دانشگاه آزاد را در دست خواهد گرفت، بی‌شک بعد از برکناری‌های گسترده‌ای که در این چند ماه به لطف نوریان و ولایتی انجام شده با جاده‌ای هموار
روبه‌روست که با کمک آن (جاده هموار) می‌تواند راحت‌تر طرح‌های خود را در این دانشگاه
به منصه ظهور بگذارد.
**چهره اقتصادی
فرهاد رهبر که البته چهره اقتصادی او بر چهره فرهنگی و علمی‌اش سایه افکنده و روزگاری رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در دولت احمدی‌نژاد بوده و مدتی هم معاون اقتصادی یک وزار‌تخانه و زمانی هم نایب رئیس شورای راهبردی نظام مالیاتی کشور و اکنون مشاور اقتصادی تولیت آستان قدس بی‌تردید در سمت‌های علمی‌و فرهنگی‌اش ناکام و… بوده است.
شاید به جرات بتوان گفت که اوج نارضایتی‌های دانشجویان دانشگاه تهران طی دهه‌های گذشته و بعد از کوی دانشگاه، به زمان مدیریتی فرهاد رهبر بازگردد. مدیریتی که از دیدگاه آنها مدیریت غیرفرهنگی و غیراصولی بود. زمانی که فرهاد رهبر طرح لباس یک شکل در دانشگاه را مطرح یا موضوع گیت امنیتی را عنوان کرد، بیش از همیشه نگاه رادیکال او بر همگان هویدا شد.
اما اوج اثبات گرایش‌های خاص سیاسی‌اش مربوط به زمان انتخابات سال 96 است که در ستاد رقیب دکتر روحانی فعالیت داشت. ستادی که تمام ظرفیت و توان خود را برای حذف رئیس‌جمهور تدبیر و امید به‌کار بست… شاید از همین روست که اکنون بعد از انقلابی که نوریان در دانشگاه آزاد به‌وجود آورد ولایتی به فکر روی کار آوردن فرهاد رهبر به عنوان رئیس دانشگاه آزاد افتاده تا از این طریق پایان کار تدبیر و اعتدال در دانشگاه آزاد را اعلام کند.
**فرهاد رهبر باید بداند
فرهاد رهبر به‌عنوان رئیس دانشگاه آزاد اما باید بداند که به جای تداوم عزل و نصب‌های این چندماهه (البته اگر دیگر مدیری از دوره هاشمی‌رفسنجانی باقی مانده باشد) در مقابل یک چالش بزرگ به نام حذف چند صد کد رشته محل دانشگاهی است رشته محل‌هایی که از دیدگاه وزارت علوم مجوز فعالیت نداشته، اما دانشجو پذیرفته‌اند، اتفاقی که می‌تواند این دانشگاه را در بسیاری از واحدهایش به مرز ورشکستگی و تعطیلی برده و البته ناگوارتر از آن دانشجویان از همه جا بی‌خبر و مظلومی‌هستند که باید چوب اختلافات سیاسی طرفین در این بازی را بخورند.
رئیس آینده دانشگاه آزاد باید بداند که اگر بنا باشد رفتارهای خاصش در دانشگاه تهران را در تمام واحدهای دانشگاه آزاد به‌کار ببرد به منزله یک فاجعه است، چراکه اگر او در دانشگاه تهران با یک دانشگاه طرف بود اکنون قوانین تند او شامل حال ده‌ها دانشگاه آزاد خواهد شد که در سراسر کشور مشغول
به فعالیت‌اند.
مشاور اقتصادی تولیت آستان البته باید راه و روش‌های مواجهه خود با دولت را نیز فدای منافع دانشگاه نکند، چراکه دود تقابل او با وزارت علوم یا دولت روحانی، به چشم دانشجویانی خواهد رفت که مطمئنا نمی‌خواهند در کنار هزینه‌های مادی هزینه‌های معنوی هم پرداخت کنند. فرهاد رهبر باید بداند به راه انداختن بازی ضدروحانی، یکی از ستون‌های علمی‌و فرهنگی کشور به نام دانشگاه آزاد را بر زمین خواهد زد.
از سویی، علی‌اکبر ولایتی هم که با انتخاب فرهاد رهبر حجت را بر همه تمام خواهد کرد باید به این سوال پاسخ دهد از چه روی او که از فعالیت‌های اقتصادی میرزاده (رئیس سابق دانشگاه آزاد) و پسرانش در دانشگاه آزاد می‌نالید اکنون خود به‌دنبال یک چهره دانشگاهی تماما اقتصادی رفته است؟!