مبنای شراکت با خارجی‌ها کسب دانش و فناوری/ تارا آماده ورود به بازار

    کد خبر :806290
مبنای شراکت با خارجی‌ها کسب دانش و فناوری

مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو گفت: هر چه همکاری‌های بین‌المللی بیشتر باشد، بهتر می‌توانیم به اهدافمان برسیم، اما باید سمت و سوی آن را مشخص کنیم؛ همکاری‌ها باید در حوزه کسب دانش و فناوری باشد، نباید برای تولید محصول شراکت کنیم.

فرشاد مقیمی به مشکلات ناشی از ترک همکاری از سوی شرکای خارجی در زمان تحریم‌ها اشاره کرد و گفت: بسیاری از قطعات در گمرک مانده بود و با سختی توانستیم آن‌ها را ترخیص کرده و خودروها را در اختیار مشتریان قرار دهیم؛ برخی قطعات نیز در مبدا تولید شد اما هیچ گاه به کشور نرسید.

به گزارش ایکوپرس، وی با تاکید بر طراحی و تولید بسیاری از قطعات وارداتی به دست توانمندی مهندسان و تکنیسین‌های کشور، گفت: هر چند با سختی، اما توانستیم بسیاری از قطعات را تولید داخل کنیم؛ این از نعمات تحریم بود.

مقیمی میزان ارزبری هر خودرو را به طور متوسط ۱۷۲۰ یورو دانست و گفت: از این میزان ۳۳ درصد مربوط به خودروساز است که ایران خودرو برای آن برنامه های ساخت داخل متنوعی را تدارک دیده است؛ ۳۷ درصد از این عدد مربوط به مواد اولیه است که در اختیار خودروساز نیست و صنایع مرتبط، باید سرمایه‌گذاری های لازم را برای ساخت داخل آن انجام دهد. ۳۰ درصد از میزان ارزبری تولید نیز مربوط به قطعات الکترونیک است که خودروسازی مصرف کننده آن به شمار می رود.

وی با بیان این که برقی‌سازی خودروها به معنی استفاده بیشتر از قطعات الکترونیک است، گفت: جهان به سمت تولید خودروی برقی در حرکت است، ما نیز باید به فکر حضور بیشتر در بازارهای جهانی باشیم و بتوانیم هم تراز با دانش روز دنیا خودرو تولید کنیم؛ خودرو نباید در داخل تولید و مصرف شود باید در بازارهای جهانی مصرف شود که یکی از روش‌ها به روز کردن خودروها است.

مقیمی تصریح کرد: در حال حاضر به دستور وزیر محترم صمت، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در حال اجرای برنامه ویژه ای در این زمینه است و ما نیز نیازمندی‌های خود را اعلام کرده‌ایم.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص بازار و دلایل افزایش قیمت خودرو، افزود: وقتی در شرایط تلاطم اقتصادی قرار می‌گیریم خودرو تبدیل به کالای سرمایه‌ای می‌شود و با توجه به اختلاف قیمت کارخانه و بازار، مردم علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در این بخش می‌شوند.

مقیمی، با بیان این‌که کاهش تولید و عرضه کم خودرو در سال ۹۸ و تردید مردم در خرید و فروش خودرو، سبب شکل‌گیری نابسامانی در بازار خودرو شد که قیمت‌ها افزایش یافت، گفت: این نابسامانی‌ها نیز با افزایش تولید رفع می‌شد تا در کنار ثبات شرایط اقتصادی بازار هم تثبیت شود.

وی در عین حال تغییرات در شاخص‌های کلان اقتصادی را موثر در افزایش قیمت خودرو دانست و گفت: به عنوان مثال افزایش نرخ ارز در جامعه سبب ایجاد انتظار برای افزایش قیمت قطعات وارداتی و قیمت خودرو در آینده می‌شود.

مقیمی با بیان این‌که ایران خودرو با همت و تلاش مجموعه سازندگان و مهندسان توانمند کشور در کم تر از ۱۳ ماه خودروی جدید تارا را طراحی کرده و به مرحله تولید انبوه رسانده، تاکید کرد: در خودروی تارا استانداردهای کیفی به شرایط بسیار خوبی رسیده و قابلیت عرضه دارد؛ بیش از ۹۲ درصد از قراردادهای تولید این محصول با سازندگان داخلی است.

وی افزود: قطعه‌سازان در افزایش تولید و دستیابی ایران‌خودرو به اهداف، نقش مهمی بر عهده داشته‌اند، در دو میثاقی که با آنها داشتیم، توانستیم تولید روزانه را به بیش از دو هزار دستگاه برسانیم؛ افزایش تولید به معنای کاهش هزینه‌های سربار است.

مقیمی کسب ۵ ستاره کیفیت برای محصول دناپلاس اتوماتیک در شرایط تحریم را از دستاوردهای مهم صنعت خودروی کشور عنوان کرد و گفت: قبل از تحریم، بسیاری از قطعات این محصول را از منابع خارجی تامین می‌کردیم اما در شرایطی پنج ستاره کیفیت را کسب کرد که قطعات از منابع داخلی تامین شده است.

مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو توسعه قوای محرکه و طراحی و تولید گیربکس شش سرعته با کاهش مصرف دو تا دو و نیم درصد را نیز از دستاوردهای تحریمی عنوان کرد و گفت: تولید انبوه گیربکس نیمه اتوماتیک را نیز امسال آغاز و بر روی خودروهایی با نام و نشان ایرانی نصب و عرضه خواهیم کرد؛ خط تولید گیربکس اتوماتیک نیز تا آبان ماه به مراحل نهایی خواهد رسید.

وی پروژه های آیرودینامیک و کاهش وزن خودرو را نیز از دیگر اقدامات ایران خودرو برای کاهش مصرف سوخت خودرو عنوان کرد و گفت: در این زمینه برنامه‌های متنوعی را تدارک دیده‌ایم.

مقیمی طراحی و تولید محصولات جدید در حوزه خودروهای سنگین و نیمه سنگین و مسافری اشاره کرد و گفت: ایران خودرو دیزل در سال گذشته افزایش ۶۷ درصدی تولید را محقق کرده است، محصولات جدیدی به سبد تولیدات این شرکت اضافه شده و بعد از ۹ سال توقف، خط تولید اتوبوس راه اندازی شده است.

وی تصریح کرد: علی رغم بدبینی که در شهرداری تهران در اجرای تعهدات وجود داشت، توانستیم اتوبوس‌هایی که برای تحویل آن قرارداد منعقد کردیم را در زمانی کم‌تر از موعد تحویل، در اختیار شهرداری قرار دهیم.

مقیمی تصریح کرد: تولید اتوبوس را با ۵۸ هزار یورو ارزبری شروع کردیم، امروز به ۴۴ هزار یور کاهش داده ایم و هدف‌گذاری امسال نیز دستیابی به ۳۳ هزار یورو است.

وی، با اشاره به توصیه مقام معظم رهبری مبنی بر این که «به کارتان ادامه دهید حتما موفق می شوید»، تصریح کرد: اگر به صنعت داخلی اعتماد شود و ما نیز تمام تلاش خود را می‌کنیم تا رضایت مردم را جلب کنیم.

مقیمی، ضمن دادن اطمینان خاطر به مشتریان در صحت فرآیند فروش محصولات و قرعه کشی که با حضور نهادهای ناظر صورت می گیرد، گفت: شاید در گذشته برخی می‌توانستند به سیستم‌های فروش نفوذ کنند اما در حال حاضر با ارتقای سیستم‌ها، امنیت کامل در این فرآیند برقرار است و امکان ادعای دست‌کاری در فروش و قرعه کشی نیز وجود ندارد.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید