«شاهین چرخنده» از سواحل مکران رفت

    کد خبر :850394
«شاهین چرخنده» از سواحل مکران رفت

مدیرکل ایمنی و حفاظت دریایی سازمان بنادر و دریانوردی از اتمام طوفان حاره ای چرخنده «شاهین» در سواحل جنوب شرق ایران خبر داد.

نادر پسنده در گفت وگو با مهر، با بیان اینکه طوفان حاره ای چرخنده «شاهین» به اتمام رسیده و از سواحل جنوب شرقی کشور و دریای عمان دور شده است، گفت: طوفان شاهین در دریا و خشکی خساراتی ایجاد کرد که آنچه مربوط به سازمان بنادر بود، مدیریت این طوفان در بخش دریایی بود.

وی افزود: در سوانح دریایی تا این لحظه در حوزه شناورهای تجاری هیچ خسارت و سانحه‌ای نداشتیم. اما در حوزه اسکله‌ها و شناورهای صیادی با خساراتی روبرو بودیم.

مدیرکل ایمنی و حفاظت دریایی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: ۲ فروند لنج صیادی که به ابلاغیه‌ها و هشدارهای شیلات سیستان و بلوچستان توجه نکردند، در روز وقوع طوفان شاهین با قایق موتوری به دریای عمان رفتند و متأسفانه جلیقه نجات هم نداشته‌اند.

وی ادامه داد: ۵ سرنشین این دو قایق صیادی جان باخته‌اند که جسد دو تن از صیادان پیدا شده است.

پسنده با بیان اینکه عمده خسارات در بنادر صیادی بوده، ادامه داد: بنادر تجاری به دلیل استاندارد بودن در ساخت و ساز، خساراتی نداشته‌اند؛ همچنین لنج‌های تجاری نیز دچار خسارات خاصی نشده و ممکن است برخی لنج‌های چوبی دچار شکستگی‌هایی شده باشند.

وی تأکید کرد: معاونت دریایی سازمان بنادر تردد کشتی‌ها را از قبل از وقوع طوفان زیر نظر داشت و آنها را مدیریت کرد.

به گفته این مقام مسئول در سازمان بنادر، به جز چند ساعتی که طوفان حاره ای چرخنده شاهین در نزدیکی سواحل بنادر سیستان و بلوچستان بود، فعالیت کشتیرانی تجاری و حامل کالاهای اساسی و غلات در بندر چابهار متوقف نشد.

مدیرکل ایمنی دریایی سازمان بنادر تصریح کرد: خسارات بسیار پایین طوفان به سواحل ایران در حالی بود که این طوفان خسارات بسیار گسترده‌ای به بنادر و سواحل کشور عمان وارد کرد.

 

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید