سیدمهدی طباطبایی: کشتار پرندگان مهاجر حرام است

    کد خبر :172577

آیت الله مکارم شیرازی، آیت الله علوی گرگانی، آیت الله سیستانی و آیت الله گرامی، در پاسخ به استفتاء موسسه فرهنگی بحرالعلوم، اعلام کردند کشتار، صید و عرضه غیرقانونی پرندگان مهاجر جایز نیست.

به گزارش افکارنیوز، مهدی طباطبایی مدیر موسسه فرهنگی بحرالعلوم با بیان اینکه مالکیت منابع طبیعی نه فقط از آن مردم یک کشور بلکه متعلق به مردم کل دنیاست می‌گوید: اگر چه از دیدگاه فقهی روشن است که کشتار پرندگان به این شکل جایز نیست و حرام است باز هم ما در این زمینه از مراجع بزرگ تقلید استفتا کردیم. دفتر آیت الله سیستانی پاسخ دادند خلاف مقررات را جایز نمی دانند و دفتر آقای علوی گرگانی نیز که در آن منطقه مقلدانی دارند فرمودند حفظ گونه های مختلف پرندگان و حیوانات وظیفه آحاد مردم و مسئولان است و کسانی که اقدام به کسب درآمد از طریق شکار حرفه ای و گسترده پرندگان می کنند رفتار آنها برخلاف منافع ملی و غیرمشروع است و باید با اقدامات قانونی لازم جلوی این رفتار غیرقانونی گرفته شود. پاسخ آیت الله مکارم شیرازی که به مهر خود ایشان هم ممهور شده این بود که بدون شک چنین صید بی رویه که دارای آثار و تبعات است جایز نیست، یعنی حرام است. آیت‌الله گرامی نیز گفتند اگر شکار این حیوانات به ضرر سلامت افراد جامعه باشد و یا موجب وهن و تحقیر جامعه اسلامی می‌شود شکار گسترده آنها جایز نیست. از مقام معظم رهبری هم پیش‌تر در این زمینه استفتا شده و مخالفت ایشان هم بارها در سایت‌های مختلف منتشر شده است.

علی‌رغم اعتراضات گسترده فعالان محیط زیست، انتقادات رسانه‌ها، هشدارهای سازمان دامپزشکی نسبت به خطر شیوع ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و با وجود وعده‌های پیاپی مقامات ذی‌ربط مبنی بر جلوگیری از تخلفات صید و عرضه غیرقانونی پرندگان، نسل‌کشی پرندگان مهاجر در استان مازندران به ویژه فریدونکنار، ازباران و سرخرود ادامه دارد و لاشه سلاخی‌شده این پرندگان بدون نظارت بهداشتی در بازار غیرقانون پرنده‌فروشان فریدونکنار به مردم عرضه می‌شود.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید