سنای آمریکا: موسسه‌های آموزش زبان و فرهنگ چینی، کمونیسم را ترویج می‌کنند

موسسه‌های آموزش زبان و فرهنگ چینی

پژوهشگران سنای آمریکا موسسه‌‌‌های چینی که به منظور ترویج زبان و فرهنگ چینی در این کشور تاسیس شده را به ترویج دیدگاه‌‌‌های حزب کمونیست چین متهم کرده و خواستار تغییر یا تعطیلی این موسسه‌ها شدند.

به گزارش بازتاب به نقل از خبرگزاری رویترز، کمیته فرعی پژوهش سنای آمریکا در گزارشی پیرامون موسسه‌‌‌های موسوم به کنفوسیوس در مدارس ابتدایی و دبیرستان‌‌‌های آمریکا، این موسسه‌ها را بازوی تبلیغی دولت چین دانست.
در این گزارش موسسه‌‌‌های کنفوسیوس که در سال 2004 برای ترویج زبان و فرهنگی چینی تاسیس شده اند، به تبلیغ دیدگاه‌‌‌های حزب حاکم کمونیست چین متهم شدند.
این کمیته فرعی سنای آمریکا با بیان اینکه این موسسه‌ها به صورت مستقیم از سوی پکن کنترل می‌شوند، خواستار تغییر یا تعطیلی آن‌ها شد.
در این گزارش آمده است که پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) از فعالیت‌‌‌های این موسسه‌ها نگران بوده و وزارت خارجه این کشور موسسه‌‌‌های کنفوسیوس را «قدرتمندترین صحنه‌‌‌های قدرت نرم» چین می‌داند.
این گزارش همچنین از وزارت دادگستری آمریکا خواسته است که درباره لزوم ثبت نام این موسسه‌ها یا کارکنان آن‌ها به عنوان عامل خارجی تصمیم گیری کند.
گزارش این کمیته سنای آمریکا اگرچه احتمال جاسوسی توسط کارکنان موسسه‌‌‌های کنفوسیوس را رد کرد، اما تاکید کرد در طول این تحقیقات دریافته برخی از این کارکنان روادید نامربوط به فعالیتشان داشته اند.
محققان سنای آمریکا همچنین مدعی هستند که دریافته اند 70 درصد از دانشگاه‌‌‌های آمریکا که سالانه دست کم 250 هزار دلار کمک مالی از دولت چین دریافت می‌کنند، این مبلغ را به وزارت آموزش کشورشان گزارش نکرده اند.
انتشار این گزارش در حالی است که واشنگتن و پکن درگیر یک جنگ تجاری پرهزینه هستند که طی آن دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا چین را متهم به استفاده از دانشجویان به عنوان جاسوس، سرقت مالکیت معنوی و فناوری‌‌‌های حساس و اتهام‌‌‌های دیگر کرده است.
در حالی که دو طرف تعرفه‌‌‌های سنگینی بر بخش مهمی‌از واردات خود از طرف دیگر اعمال کرده بودند، با توافق ترامپ و شی جین پینگ رئیس جمهوری چین برای آغاز مذاکرات تجاری، اعمال تعرفه‌ها تعلیق شد.
آمریکا و چین در حال حاضر در آتش بس تجاری مشغول مذاکره برای رسیدن به توافقی تجاری هستند اما مقام‌‌‌های دولت ترامپ گفته اند که واشنگتن باید امکان تهدید اعمال تعرفه‌ها را برای سال‌ها به صورت بالقوه حفظ کند.
افزون بر موسسه‌‌‌های کنفوسیوس در 100 مدرسه ابتدایی و دبیرستان در آمریکا، چین بیش از 500 کلاس کنفوسیوس را که به تدریس زبان و فرهنگ چینی در مدارس آمریکایی اختصاص دارد، تامین مالی می‌کند.