“سزارین” از عوامل اصلی “بزرگی شکم” در خانم‌ها

    کد خبر :566604

بزرگی شکم بیشتر در مادران سزارین شده دیده می‌شود؛ سزارین موجب سردی بدن خصوصاً ناحیه شکم شده در نتیجه معده سرد و نفاخ می‌شود؛ به خانم‌ها توصیه اکید می‌‌شود که اگر واقعا ضرورت پزشکی وجود ندارد زیر بار انجام “سزارین” نروند.

“سزارین” در مقایسه با زایمان طبیعی عوارض بهداشتی مهم و حتی خطرناکی هم برای مادر و هم برای جنین به همراه دارد و نباید به عنوان یک انتخاب در نظر گرفته شود بلکه فقط در صورت تهدید جان مادر یا جنین، ارزش قبول عوارض آن منطقی خواهد بود.

طبق گزارش وزیر بهداشت، آمار سزارین در شهرهای بزرگ بین 55 تا 60 درصد و در سطح کشور حدود 44 درصد است که نسبت به آمار جهان که 20 درصد است، رقم بسیار بالایی محسوب می‌شود.

جالب اینکه بر عکس این تصور غلط که سزارین باعث حفظ تناسب اندام می‌شود، در زایمان طبیعی خانمها تناسب اندام خود را با انجام ورزش‌های مناسب سریع‌تر از مادران سزارین شده به دست می‌آورند.

در ادامه سؤال درباره “بزرگی شکم” و راهکار درمانی آن ارائه شده است که پاسخ این سؤال به‌صورت مستقیم به مسئله سزارین مرتبط است:

سؤال: “بنده خانمی 35 ساله هستم که بعد از زایمان دچار بزرگی شکم شده‌ام؛ این مشکلی است که بسیاری از خانم‌ها پس از زایمان به آن مبتلا می‌شوند؛ حذف نهار هم مشکل من را حل نکرده است؛ برای درمان بزرگی شکم نمی‌دانم باید چه کنم؟”

پاسخ دکتر رضا منتظر؛ متخصص طب سنتی: “بزرگی شکم بیشتر در مادران سزارین شده دیده می‌شود؛ سزارین موجب سردی بدن خصوصاً ناحیه شکم شده در نتیجه معده سرد و نفاخ می‌شود.

لذا پیشگیری مهمتر از درمان است و به خانم‌ها توصیه اکید می‌کنیم که اگر واقعا ضرورت پزشکی وجود ندارد زیر بار انجام سزارین نروند؛ شما هم اگر الان نفخ معده دارید با هر بشقاب غذا یک قاشق مرباخوری پودر زیره سیاه بخورید و چنانچه اضافه وزن هم دارید برای درمانهای تکمیلی مراجعه کنید.”

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید