سرمای ادامه‌دار باغ‌ها و خسارتی که پرداخت شد

باغداران شمالی که نه تنها از سرمای بی سابقه پارسال بلکه از تکرار آن در ابتدای امسال نیز خسارت های بسیاری دیدند که به گفته معاون وزیر کشاورزی به ۳۰ تا ۳۵ درصد باغات را آسیب زده است. در این میان رییس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد که خسارت باغداران از سرمای اخیر پرداخت شده و تسهیلاتی نیز برای آن‌ها در نظر گرفته شده است.

شاید کسی نمی‌دانست باید با این همه وفور نعمت و تولیدات بالای محصولات باغی به ویژه مرکبات شمال در سال گذشته، چه کاری باید انجام دهد تا افزایش عرضه و ارزانی بیش از حد، زیان باغداران را در پی نداشته باشد اما ناگهان سرمایی بی سابقه به جان باغ‌ها افتاد و به گفته مسئولان وزارت جهاد کشاورزی بیش از هزار میلیارد تومان خسارت به تولیدات استان مازندران وارد کرد و البته سرمای دیگر در اندازه‌ی کوچکتر نیز در ابتدای بهار امسال باز هم به سراغ باغ‌های شمالی رفت و حدود ۳۵ درصد خسارت دیگر به باغ‌های شمالی وارد کرد.

چرا که محمد علی طهماسبی – معاون وزیر جهاد کشاورزی – در این باره اظهار کرد: تاکنون گزارشی از سرمازدگی ارائه نشده، اما به نظر می رسد که خسارات وارد شده کمتر از ۳۰ تا ۳۵ درصد باشد؛ بنابراین این سرمازدگی جزئی به حساب می‌آید و وضعیت تولید میوه در سال جاری بسیار خوب بوده و امسال، سال ارزانی میوه است و در این زمینه میوه‌های هسته‌داری مانند گیلاس و زردآلو، میوه‌های دانه‌دار مانند سیب و گلابی و میوه‌های دانه‌ریز مانند انگور خسارتی نداشته‌اند.

البته محمد باقر نوبخت – رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور – درباره خسارات وارد شده به باغ‌ها و تمهیدات اندیشیده شده برای باغداران گفت: خسارت باغداران به آن میزانی که بر دوش دولت بوده است پرداخت شد و این امر را تمامی نمایندگان و استاندار مازندران تایید می کنند و با توجه به سرمازدگی اخیر به باغ های مرکبات مازندران و با حمایت بانک کشاورزی تسهیلاتی هر چند محدود به کشاورزان اعطا می‌کنیم.

وی افزود: تعویق تسهیلات گذشته و پرداخت تسهیلات که در سال گذشته ۲۰۰ میلیارد تومان بوده است و بعد از سرمازدگی در یک مرحله ۳۰ میلیارد تومان و در مرحله بعدی ۲۰ میلیارد تومان پرداخت شده و از سوی دیگر ۵۰ میلیارد تومان خریدهایی که شرکت های تعاونی باید انجام بدهند از جمله حمایت های دولت بوده است.

باید دید این وعده‌های مساعد و امیدوار کننده دولت تا چه حد محقق می‌شود و باغداران چگونه می‌توانند خسارات به صورت کامل و واقعی جبران کنند.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید