سانحه برای شناور «کنارک» نیروی دریایی ارتش/ شهادت 19 نفر و مجروحیت 15 از پرسنل ارتش

سانحه برای شناور «کنارک» نیروی دریایی ارتش/ شهادت 19 نفر و مجروحیت 15 از پرسنل ارتش

به گزارش خبرگزاری‌‌‌های رسمی؛ بعدازظهر روز گذشته در حین انجام تمرین دریایی توسط تعدادی از شناورهای نیروی دریایی ارتش، شناور پشتیبانی سبک کنارک دچار حادثه شد که در این حادثه تاکنون 19 نفر شهید و تعداد 15 تن دیگر مجروح شدند.

 

تشریح جزییات حادثه توسط روابط عمومی‌ارتش:

«عصر روز یکشنبه بیست و یکم اردیبهشت در حین انجام تمرین دریایی توسط تعدادی از شناورهای نیروی دریایی ارتش در آبهای جاسک و چابهار، شناور پشتیبانی سبک کنارک دچار حادثه شد و تعدادی از دریادلان نیروی دریایی به فیض شهادت نائل آمدند.

پس از این حادثه تیم‌‌‌های امداد و نجات دریایی در فاصله کوتاه در محل حضور یافته و مجروحان و شهدا را از شناور تخلیه و به مراکز درمانی منتقل کردند.

گفتنی است نیرو‌‌‌های مستقر در شناور مذکور رشادت مثال زدنی در نجات جان همرزمان خود به خرج دادند.

تعداد شهدای این حادثه 19 تن بوده و تعداد مجروحان نیز 15 نفر است که در وضعیت مناسبی به سر می‌برند.

بر اساس این گزارش شناور حادثه‌دیده کنارک طی عملیاتی برای بررسی‌‌‌های فنی به محل اسکله دریایی منطقه منتقل شده است.

روابط عمومی‌نیروی دریایی ارتش ضمن تسلیت به خانواده‌های شهدای این شناور، بر آمادگی دفاعی و روحیه شهادت طلبی کارکنان غیور دریایی ارتش تأکید و عنوان کرده است، انتظار می‌‌رود تا بررسی دقیق تیم‌‌‌های کارشناسی حاضر در محل حادثه، از هرگونه گمانه‌زنی در این خصوص پرهیز شود.»

 

مشخصات و تیپ ظاهری ناو کنارک:

ناو کنارک با شماره بدنه ۱۴۰۳ از جمله شناورهای پشتیبانی کلاس هندیجان است که پیش از انقلاب و در زمان رژیم پهلوی از کشور هلند خریداری شد.

این ناو با ۴۷ متر طول، ۸.۵ متر عرض و ۴۴۷ تن وزن و آبخور ۲.۹ متر قابلیت حمل بار و نفرات را دارد. علاوه بر این در زمینه تجهیزات رزمی‌نیز این کلاس از یک قبضه توپ ۲ میلیمتری برخوردار است و همچنین ۴ لانچر موشک کروز ضدکشتی نور نیز برای شلیک علیه اهداف سطحی بر روی آن نصب شده است.

قابلیت مین‌ریزی و حمل لانچر پهپاد از دیگر ویژگی‌های این کلاس است که باعث شده از آنها برای ماموریت‌های گشت دریایی و شناسایی نیز استفاده شود.

گزارش شبکه خبر از حادثه ناو کنارک:

 

روایت‌‌‌های تایید نشده شاهدین در شبکه‌‌‌های اجتماعی:

-گویا ناوچه جماران، ناوچه کنارک را اشتباهی با موشک زده که ۱۸ نفر پرسنل ناوچه در دریا مفقود شده اند و ۱ کشته تایید شده است. به احتمال تمامی‌پرسنل جان باخته‌اند و شناور هم کلا غرق شده است.

-گفته می‌شود فرمانده ناو کنارک نیز شهید شده است.

-یاسر حزباوی دبیر ستاد هرمزگان سعید جلیلی در انتخابات توییت کرد:

-علی الظاهر ناوشکن جماران تو مانور اشتباهی ناوچه کنارک رو تو منطقه جاسک با موشک دریا به دریا زده و غرق کرده!

-گفته می‌شود حدود ۴۰ نفر مفقود هستند!

-وحید حاجی پور خبرنگار روزنامه جوان وابسته به سپاه پاسداران نوشت:«بیمارستان بندرچابهار محل اعزام زخمی‌های حادثه بوده و برابر اعلام منابع تعداد کشته شده‌های حادثه به بیش از ۴۰ نفر رسیده که پیکر ۲۲ نفر از پرسنل تا کنون پیدا شده است.»