ساخت اندام کمک حرکت برای توانبخشی معلولان در دانشگاه تهران

    کد خبر :586658

محققان دانشگاه تهران با انجام طرحی پژوهشی موفق به ساخت اندام کمک حرکتی شدند که برای توانبخشی و افزایش توان حرکتی موثر است.

به گزارش بازتاب به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نوعی جدید از اندام‌های کمک حرکتی پسیو توسط محققان دانشگاه تهران و با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ساخته شد.

این اندام براساس یک مدل کنترلی جدید طراحی شده است. این مدل توانایی توضیح دادن کنترل تعادل بالاتنه را در حرکت انسان ها دارا است. بر این اساس با برآورده ساختن رابطه‌ای بین نرمی در کمر و نیروی وارده در راستای پا می توان بالاتنه را کنترل کرد. در این طرح پژوهشی رویکرد کنترلی این مدل برای طراحی و کنترل اندام کمک حرکتی غیرفعال به کار گرفته شد.

هدف اصلی انجام این پروژه نیز ساخت اندام کمک حرکتی غیرفعال برای کاهش مصرف و افزایش قوام در حرکت انسان سالم است. البته در کنار این هدف می توان به امکان سنجی توانایی روش ارایه شده برای طراحی و کنترل اسکلت خارجی بیماران، استخراج و تست قوانین جدید کنترل حرکت انسان برای ساخت اندام های کمکی و همچنین اندام های مصنوعی در آینده و ارتباط بیشتر بین دانشگاهی با دانشگاه های خارج از ایران در زمینه انجام آزمایش های اولیه روی انسان، طراحی، ساخت و آزمایش نهایی محصول تولید شده اشاره کرد.

بنابراین با توجه به ماهیت این تحقیق که مبتنی بر ساخت محصولی برای توانبخشی و افزایش توان حرکتی است کاربردهای آن می تواند در زمینه ارزیابی روش طراحی ارائه شده برای تولید محصول برای توانبخشی در افراد بیمار و افزایش توان در افراد سالم، تولید دانش فنی در زمینه اندام های کمک حرکتی و ایجاد بستری برای توسعه روش به حوزه‌های دیگر مرتبط با حرکت انسان نظیر افزایش توانایی بالاتنه (مثلاً دست) باشد.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید