زهرا رهنورد: رفع حصر را بدون موسوي و كروبي نمي‌پذيرم

  • کامنت
  • سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۹:۳۴
    کد خبر :276681

اخبار ضدونقيض درباره رفع حصر، روز گذشته هم ادامه پيدا کرد. فرزندان مهندس موسوي رفع حصر را تکذيب کرده‌اند؛ اما از رفع برخي محدوديت‌هايي خبر داده‌‌اند که به زهرا رهنورد پيشنهاد شده است.
نرگس موسوي روز گذشته در توييتي که نشان‌دهنده پرسش و پاسخ بين خانم رهنورد و مأمور مراقبت از اوست، نوشت: «رهنورد: چند روز پيش مأموران اطلاعات به من اطلاع دادند شما مي‌توانيد به خانه فرزندان و فاميل و به مشهد برويد. من پرسيدم به دانشگاه و مراكز مشابه چطور و آيا مي‌توانم فعاليت هنري، سياسي و اجتماعي يك شهروند آزاد را داشته باشم؟ مأمور گفت: خير. شما فقط مي‌توانيد تردد محدود داشته باشيد و شما آزاد نشده‌ايد».

به گزارش نامه نیوز چند ساعت قبل از آن، باز هم نرگس در توييتي به نقل از رهنورد نوشته بود: «زهرا رهنورد گفت حالا كه رفع حصر نه به صورت شفاهي و نه كتبي به من اعلام نشده و من آزاد نشده‌ام؛ اما اگر روزي بنا بر رفع حصر هم باشد، همچنان كه در آغاز حصر به هر سه ما به‌طور يكسان اعلام شد، من رفع حصر خود را بدون رفع حصر موسوي و كروبي نخواهم پذيرفت».

ماجرا از کجا شروع شد
بنابراين مشخص شد که پيشنهاد و حکمي مبني بر رفع حصر زهرا رهنورد مطرح نشده است. علاوه بر اينکه به گفته نرگس، هيچ تردد آزادانه‌اي هم در اين دو ماه رخ نداده است. ماجرا را اما روزنامه اعتماد آغاز کرد و روزنامه سازندگي هم به آن دامن زد. الياس حضرتي از رفت‌وآمد راحت خانم رهنورد سخن گفته بود و روزنامه سازندگي هم با انتشار عکس مجسمه مادر که ساخته زهرا رهنورد است، از کليدخوردن رفع حصر رهنورد سخن گفته بود
.
الياس حضرتي، مديرمسئول روزنامه اعتماد و نماينده تهران در مجلس، به خبرگزاري فارس اعلام کرده بود: «به خانم رهنورد اعلام کرده‌اند شما راحت مي‌توانيد برويد و بياييد، اکنون هم همين‌گونه است و رفت‌وآمد دارد». بعد از آن هم خبر به‌طور رسمي در روزنامه اعتماد منتشر شد.
بعد از آن، سايت‌هاي خبري به نقل از قاسم ميرزايي‌نیکو، عضو فراکسيون اميد، خبر دادند حکم رفع حصر را دو ماه است که به زهرا رهنورد داده‌اند؛ اما او مراعات ميرحسين را مي‌کند. نیکو البته اين خبر را تکذيب و اعلام کرد خبرنگاري از بنده سؤال کرد که آيا اخبار مربوط به رفع حصر خانم رهنورد صحت دارد که بنده توضيح دادم از پيش از عيد که امکان رفت‌وآمد دختران مهندس موسوي و اعضاي درجه‌يک خانواده ايشان محقق شده بود، اين مسئله را اعلام کرديم که خانم رهنورد هم هر زمان که تمايل داشته باشند، مي‌توانند از منزل خارج شوند؛ اما درباره صدور حکم رفع حصر زهرا رهنورد صحبتي نکردم». با انتشار اين اخبار ضدونقيض، دختر مهندس موسوي نیز در صفحه اينستاگرام خود نوشت: «ما هم مانند شما دوستان عزيز، از آزادي و ديدن مصوبه رفع حصر از سوي ارگان‌ها و افراد شناخته‌شده با مسئوليت مشخص، استقبال مي‌كنيم و حتي اگر همين لحظه رؤيت شد، خبر آن را در صفحه‌هايمان منتشر خواهيم كرد».

رفع برخي محدوديت‌ها
يک‌ماهي تا پايان سال 96 زمان باقي مانده بود که علي مطهري از گشايش در حصر تا آخر سال گذشته خبر داد؛ اتفاقي که محقق نشد و دادستان تهران نیز درباره آن گفته بود: «اين خبر خلاف واقع بود و حتي ارزش تکذيب هم نداشت؛ چراکه با فرارسيدن پايان سال، عدم صحت آن براي همگان محرز شد».

در حقيقت آنچه در اين مدت براي محصوران رخ داده، رفع برخي محدويت‌ها براي بازديد اعضاي درجه‌يک خانواده آنها ازجمله فرزندانشان بوده است. خانواده کروبي در اين زمينه پيشرو بودند؛ به‌طوري‌که به گفته حسين کروبي، آنها در هر ساعتي از شبانه‌روز مي‌توانستند با پدر خود ملاقات کنند و ممنوعيتي دراين‌باره نداشتند. در اين فاصله، برخي از چهره‌ها ازجمله اسماعيل دوستي و مجتبي ذوالنور نیز به ملاقات مهدي کروبي رفته بودند؛ ديداري که نه به خواست مهدي کروبي، بلکه با انتخاب تيم امنيتي همراه او صورت مي‌گيرد. ازقضا اسماعيل دوستي دوباره هم به ديدار مهدي کروبي رفت. او درباره اين ديدار گفته بود: «حاج‌آقا سرحال بودند و دغدغه‌هايي را مطرح کردند که هميشه داشتند. به نظر من آقاي کروبي همان فرد دهه ٦٠، ٧٠ و ٨٠ هستند». او درباره رفع حصر هم گفته بود: «با توجه به اينکه مشکل خانم رهنورد حل شده و از حصر بيرون آمده‌اند، رفت‌وآمد ايشان عادي شده و مي‌توانند بروند و بيايند. بر‌همين‌اساس به نظر من رفع حصر رو به بهبود است». در حقيقت آنچه رو به بهبود است، به‌ويژه درباره فرزندان مهندس موسوي، نحوه ديدار آنها با پدر و مادرشان است. اين اتفاق نیز پس از آن رخ داد که شمخاني، دبير شوراي عالي امنيت ملي، در افتتاحيه نمايشگاه مطبوعات گفته بود: «واژه حصر واژه درستي نيست و اين آقايان مدنظر شما در حصر نيستند. آنها هرکس را که اراده کنند، مي‌توانند ببينند؛ کمااينکه اخيرا آقاي کروبي درخواست کردند آقاي دوستي را ببينند و اين انجام شد». بعد از آن، خواهران و برادر ميرحسين اعلام کردند چند ماه است برادر خود را نديده‌اند که بعد از اين تکذيبيه، شرايط ديدار آنها با مهندس فراهم شد.

اختيار تصميم‌گيري درباره رفع حصر به شوراي عالي امنيت ملی سپرده شد

درباره رفع حصر کميته‌اي در مجلس شکل گرفته و تا به حال ديدارهايي را با برخي از مقامات از جمله آيت‌الله صادق لاريجاني انجام داده است. ديداري که برخي از نمايندگان عضو کميته آن را خوب توصيف کردند. با اين حال اعضاي اين کميته تاکنون نتوانسته‌‌اند با رئيس‌جمهوري ديدار کنند. غلامرضا حيدري از اعضاي کميته رفع حصر در گفت‌وگو با «شرق» با بيان اينکه به‌تازگي شنيدم اختيار تصميم‌گيري درباره رفع حصر به شوراي عالي امنيت ملي سپرده شده است، ابراز اميدواري کرد با توجه به اينکه رئيس اين شورا رياست‌جمهوري است، بتواند زودتر در اين باره تصميم بگيرد و اين تصميم را به صورت علني و عمومي اعلام کند.

فرزندان موسوي شب هم مي‌توانند نزد پدرومادرشان بمانند
حيدري با بيان اينکه آنچه در عمل اتفاق افتاده، گشايشي بوده که در ملاقات فرزندان موسوي و نوه‌هاي مهندس صورت گرفته است، ادامه داد: هم فرزندان کروبي و هم فرزندان آقاي موسوي مي‌توانند هر وقت که بخواهند با پدر و مادر خود ديدار کنند. درباره فرزندان موسوي در ديداري که داشتم از آنها سؤال کردم هر وقت که بخواهيد مي‌توانيد به ملاقات پدر و مادر برويد و پاسخ دادند بله. همچنين سؤال کردم شب هم مي‌توانيد در منزل نزد آنها بمانيد که باز هم گفتند بله. او ادامه داد: اين موضوع را در ديداري که با آيت‌الله لاريجاني داشتيم از ايشان شنيده بودم که گفته بود براي محصوران تسهيلاتي در نظر گرفته شده است، من آن سؤال‌ها را مطرح کردم تا اطمينان بيايم.

خط ثابت تلفن براي محصوران
حيدري همچنين از ديدارش با چهره‌هايي که آنها را تصميم‌گير خطاب مي‌کرد، خبر داد و گفت ما در اين جلسه پيشنهاد داديم همان سبک رفع حصري که براي آقاي منتظري صورت گرفت، يعني امکان ملاقات در ابتدا با فرزندان و بعد با اقوام و وابستگان، در مورد محصوران هم به اجرا گذاشته شود. او ادامه داد: مي‌دانم برخي از اقوام از جمله همسر خواهر محصوران هم علاوه بر فرزندان با آنها ديدار کرده‌اند. حتي خط تلفن ثابتي هم براي مهندس و خانم رهنورد در نظر گرفته شده که در اختيار مأمور است اما براي ارتباط محصوران در نظر گرفته شده است.

او در خاتمه با اشاره به اينکه رئيس‌جمهوري هنوز به درخواست ملاقات کميته رفع حصر پاسخي نداده، گفت انتظار ما اين بود که رئيس‌جمهور شفاف‌تر و جدي‌تر اين موضوع را پيگيري کند و حالا که تصميم‌گيري بر عهده شوراي عالي امنيت گذاشته شده و آقاي روحاني هم رياست آن را بر عهده دارد، اين مطالبه مردمي را جدي‌تر پيگيري کند. چراکه يکي از وعده‌هاي انتخاباتي روحاني که در ميتينگ‌ها آن را مطرح مي‌کرد، همين موضوع رفع حصر بود. پيشنهاد مي‌کنم روحاني اگر لازم است در اين زمينه از مقام معظم رهبري هم کمک بگيرد.

به هر روي آنچه تا اينجا رخ داده رفع برخي محدوديت‌ها بوده است و نه رفع حصر.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید