رییس شورای تهران نسبت به خطرات موج دوم کرونا هشدار داد

رییس شورای تهران نسبت به خطرات موج دوم کرونا هشدار داد

«محسن هاشمی» روز یکشنبه در دویست و بیست و یکمین جلسه شورای شهر اظهار داشت: با توجه به تصمیم ستاد ملی مدیریت کرونا بر آغاز فعالیت همه فعالیت‌ها در کشور، ضرورت مراقبت نسبت به بروز خطرات شیوع موج دوم کرونا در کشور بخصوص شهر تهران ضرورت دارد.

وی افزود: اجرای طرح ترافیک و بازگشایی مشاغل موجب افزایش استفاده از سیستم حمل ونقل عمومی در تهران شده است که این موضوع با آغاز سال تحصیلی و بازگشایی دانشگاه‌ها در نیمه شهریور ماه تشدید خواهد شد.

هاشمی ادامه داد: متاسفانه ظرفیت ناوگان حمل ونقل عمومی تهران بخصوص در زمینه اتوبوس و مترو به هیچ وجه پاسخگوی جابجایی حجم بالای مسافر با رعایت فاصله اجتماعی نیست.

رییس شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: پیک مسافر مترو و اتوبوس تهران در سال گذشته به حدود دو ونیم میلیون نفر در روز رسید که اگر قرار باشد که فاصله اجتماعی در مترو و اتوبوس رعایت شود، حداقل باید سرفاصله ناوگان حمل و نقل عمومی تهران در ساعت پیک نصف شود.

به گزارش ایرنا، به گفته هاشمی، با توجه به عدم افزایش تعداد اتوبوس و واگن مترو در سال‌های اخیر هنوز اقدامی برای آن صورت نگرفته است و وظیفه مدیریت شهری این است که هشدارهای لازم به مسئولان وافکار عمومی داده شود که از بروز بحران و فاجعه در سال تحصیلی جلوگیری گردد.

جهش قیمت خرید و اجاره منازل مسکونی در پایتخت

وی در بخش دیگری از سخنان خود، افزود: مساله مهم دیگر شهروندان در ماه‌های اخیر جهش در قیمت خرید و اجاره منازل مسکونی است که موجب شده است تا بسیاری از مردم قادر به تمدید اجاره منزل نباشند یا توان خرید برای آپارتمان هدف خود را از دست بدهند.

رییس شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: البته شرایط کلی اقتصاد کشور و تحریم‌های ظالمانه که موجب کاهش شدید ارزش پول ملی و جهش تورمی شده در قیمت خرید و اجاره مسکن موثر است اما به نظر می رسد فقدان الگوی مشخصی برای توسعه و عرضه مسکن در تهران موجب شده است تا سفته بازی در ملک و افزایش بی رویه قیمت زمین خرید و اجاره مسکن مناسب را از دسترس بسیاری از شهروندان خارج کند.

هاشمی، یکی از راهکارهای ایجاد تعادل در بازار مسکن و همچنین ساماندهی ترافیک وآلودگی هوا در تهران را تعریف پهنه T بعنوان حمل ونقل، و بارگذاری در حاشیه کردیدورهای پرظرفیت حمل ونقل عمومی و ایستگاه‌های مترو عنوان کرد.

وی افزود: در گذشته برای تامین نقدینگی اداره شهر، بارگذاری های عمده در مناطق مرغوب شمال و مرکز شهر بصورت تجاری، اداری و مسکونی انجام می شده که هم خرید این املاک از دسترس بخش عمده جامعه خارج بوده و هم این بارگذاری موجب تشدید آلودگی هوا و ترافیک می شده است.

وی تأکید کرد که شهرداری باید در یک اقدام اصولی، در الگوی شهرسازی برای مدیریت عرضه و همچنین ساماندهی ترافیک وآلودگی هوا تجدید نظر کرده و با تعریف پهنه T، هم مشکل عرضه و نقش قیمت زمین در مسکن را کاهش داده و هم منابع لازم برای توسعه سیستم حمل ونقل عمومی را فراهم کرده وهم آلودگی هوا وترافیک را کاهش دهد.

الگوی شهرسازی پایتخت اصلاح شود

وی گفت: اگرچه بیش از یکسال است که این موضوع بعنوان یکی از راهبردهای مورد نظر شورا به شهرداری ابلاغ و پیگیری شده است اما در اینجا از رسانه ها و افکارعمومی می خواهم که اصلاح الگوی شهرسازی را برای ایجاد تعادل در بازار مسکن و اصلاح سیستم حمل ونقل شهری بعنوان یک مطالبه عمومی پیگیری کنند.

رییس شورای تهران ادامه‌داد: اقداماتی نظیر تشدید عوارض نوسازی خانه های خالی و تشویق و کاهش هزینه های ساخت وساز در مناطق ارزانتر نیز می تواند از اقدامات تکمیلی در این حوزه باشد.