رژیم غذایی ایرانی‌ها غربی شده/افزایش بیماری‌های کلیوی

رژیم غذایی ایرانی ها غربی شده/افزایش بیماری‌های کلیوی

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: آمار مبتلایان به نارسایی‌‌‌های کلیوی به شدت رو به افزایش است.

دکتر رضا سعیدی، اظهار داشت: رژیم غذایی جامعه ما غربی شده و این خطرناک است. البته این یک مشکل جهانی است که متاسفانه در کشور ما هم تاثیرات منفی بر جا گذاشته است.

وی افزود: متاسفانه تحرک مردم ما نسبت به سال‌‌‌های قبل کمتر شده و همین موضوع، موجب شده بیماری‌‌‌های مزمن کلیوی، دیابت و غدد در ایران رو به افزایش باشد.

سعیدی تصریح کرد: این بیماری‌ها و آثار منفی حاصل از آنها هزینه‌‌‌های بسیاری را به کشور تحمیل می‌کند و به همین خاطر باید به فکر برنامه ریزی اساسی و مقابله با این مشکلات در ۱۵ تا ۲۰ سال آینده باشیم.

پیوند کلیه مانع معلولیت و مرگ می‌شود

وی با اشاره به مزیت‌‌‌های پیوند کلیه در مقایسه با دیالیز گفت: پیوند می‌تواند جلوی معلولیت ها، مرگ و بسیاری از مشکلات دیگر را بگیرد و کیفیت زندگی افرادی که گزینه پیوند در دسترس آنها است نسبت به بیماران دیالیزی بسیار بهتر است.

سعیدی ادامه داد: همچنین طول عمر افراد پیوند کلیه، بیشتر از بیماران دیالیزی است و هرچند پیوند هزینه‌‌‌های مالی دارد اما در مجموع بسیار ارزان تر از دیالیز است.

این جراح پیوند اعضا افزود: به رغم پیشرفت‌‌‌های خوبی که در حوزه پیوند و درمان بیماران کلیوی داشته ایم همچنان با چالش هایی مواجه هستیم که البته انجمن حمایت از بیماران کلیوی با توجه به فعال بودن و فعالیت‌‌‌های حرفه ای اش می‌تواند کمک‌‌‌های موثر و بسزایی در این حوزه‌ها داشته باشد.

سعیدی با تاکید بر ضرورت راه اندازی بانک اطلاعاتی پیوند و اهدای عضو با همراهی و مشارکت انجمن اظهار داشت: انجمن حمایت از بیماران کلیوی اطلاعات خوبی در زمینه پیوند دارد که باید از آنها استفاده شود تا از این طریق فعالیت‌‌‌های علمی، پزشکی و درمانی مرتبط با پیوند و اهدای عضو توسعه یابد.

مفهوم مرگ مغزی باید فرهنگ سازی شود

به گزارش مهر، وی بر ضرورت فرهنگسازی درباره مفهوم مرگ مغزی اشاره کرد و گفت: این مفهوم باید در سطح ملی برای افکار عمومی‌تبیین شود و هرچند در برخی استان‌ها برای اهدای اعضای افرادی که دچار مرگ مغزی شده اند، اقدامات خوبی انجام شده است اما همچنان در برخی مناطق و استان‌ها شاهد موانع و مشکلاتی در این باره هستیم.

این جراح پیوند اعضا تصریح کرد: سالانه ۵ هزار مرگ مغزی در کشور داریم که فقط در ۸۰۰ مورد برای اهدای عضو اقدام می‌شود، این در حالی است که هر مرگ مغزی می‌تواند جان ۸ نفر را نجات دهد.