روش‌های غیرمعمولِ مبارزه با کرونا در جهان؛ از قرعه کشی تا قرنطینه زنانه و مردانه!

    کد خبر :708646

زندگی روزمره در سراسر جهان به طرز چشمگیری در حال تغییر است و کشور‌ها و دولت‌های محلی تلاش دارند از روش‌های مختلف، هم اپیدمی کروناویروس جدید را کنترل کنند و هم به مردم و جامعه اجازه دهند تا فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرند. اما در این میان ترس از ظهور موج دوم اپیدمی این بیماری همه گیر باعث شده است تا این کشور‌ها نتوانند-حتی با وجود کاهش آمار‌های ابتلا و مرگ و میر- به سادگی مردم را به جریان عادی زندگی فرا بخوانند.

در چنین وضعیتی بسیاری از کشور‌ها در حال آزمایش تاکتیک‌های جدیدی هستند که بتواند این دغدغه‌ها را پوشش دهند. اما در حالی که اکثر کشور‌ها در تلاشند تا استراتژی‌های بنیادی را برای جلوگیری از صعود دوباره تعداد مبتلایان خود به کار برند، برخی از کشور‌ها نیز در حال اعمال تاکتیک‌های غیرمعمول هستند. خبرگزاری سی ان ان آمریکا، در گزارشی به برخی از این روش‌های غیر معمول که در نقاط مختلف جهان در حال اجرا شدن هستند، پرداخته است:

فاصله دو متری در مدارس

به گزارش فرارو،برای بسیاری از کشورها، ابتدا باید مدارس مجدداً بازگشایی شوند تا والدین بتوانند به سر کار خود برگردند و فرزندان نیز بتوانند تحصیلات خود را از سر بگیرند. دانمارک یکی از کشور‌هایی است که در این زمینه طرح‌های جالبی را به اجرا گذاشته است. این کشور اعلام کرد که بازگشایی مدارس را با دانش آموزان زیر ۱۲ سال آغاز می‌کند. حیاط مدارس با نورا‌هایی تقسیم شده و کلاس‌ها به نحوی چیده شده که هر کودک در یک میز و با شعاع دو متری از دیگران قرار می‌گیرد. تعداد دانش آموزان هر کلاس کاهش پیدا کرده و مکان‌هایی اختصاصی برای استراحت دانش آموزان در نظر گرفته شده است. دانش آموزان هنگام رسیدن و هر دو ساعت یکبار باید دست‌های خود را بشویند. مکان‌هایی از جمله سینک، صندلی ها، توالت و دستگیره در‌ها دو بار در روز ضد عفونی می‌شوند.

در طرف دیگر جمهوری چک، همچنین بازگشایی مدارس را با دانش آموزان سال آخر در کالج‌ها و دانشگاه‌ها آغاز کرده است که احتمالاً نسبت به کوچک تر‌ها توانایی بیشتری برای رعایت اصول بهداشتی دارند. بچه‌های دبستان و دانش آموزان دبیرستان نیز یک به یک مورد مشاوره قرار می‌گیرند.

کارت ایمنی

مقامات رسمی بهداشتی دولت شیلی، روز دوشنبه اعلام کردند که از هفته جاری صدور کارت ایمنی دیجیتال برای افرادی که از بیماری کروناویروس جدید بهبود یافته اند را آغاز می‌کند. این کارت‌ها که به اصطلاح «کارت‌های کووید» نامیده می‌شوند به افرادی تعلق می‌گیرد که پس از رهایی از بیماری، یک دوره قرنطینه ۱۴ روزه را نیز طی کرده باشند.

«مت هانکوک»، وزیر بهداشت انگلیس در اوایل ماه جاری گفت که انگلستان در حال جستجوی ایده «شناسنامه ایمنی» یا گذرنامه است تا به کسانی که نسبت به بیماری مصونیت دارند، اجازه دهد «تا حد ممکن به زندگی عادی برگردند». دکتر آنتونی فاوسی، مدیر انستیتوی ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی ایالات متحده نیز گفت: ایده اعطای گواهینامه ایمنی برای آمریکایی‌هایی که مشخص شود بدن آن‌ها نسبت که کروناویروس جدید مصونیت پیدا کرده است، «در شرایط خاصی می‌تواند مفید باشد».

قرنطینه‌های آخر هفته

دولت ترکیه راهکار‌هایی را اعمال کرده است که بر اساس آن در تعطیلات آخر هفته، ۳۱ استان و بیش از سه چهارم جمعیت این کشور، تحت قوانین قرنطینه عمومی قرار می‌گیرند. همچنین در طول هفته فقط افراد بین ۲۰ تا ۶۵ سال قادر هستند فعالیت‌های روزمره خود را دنبال کنند و غیر از این گروه، بقیه کماکان باید در خانه بمانند. اگر چه افراد بین ۲۰ تا ۶۵ سال مجاز به انجام فعالیت‌های روزمره هستند، اما بسیاری از مشاغل کوچک تعطیل شده اند. رستوران‌ها مختار هستند که فعال باشند یا تعطیل کنند در حالی که ساعت کار بانک‌ها کاهش یافته است. همچنین در بسیاری از اماکن عمومی همچون پارک‌ها محدودیت‌های مختلف اعمال شده است.

دولت محلی آریزونا در ایالات متحده نیز قرنطینه سختی را در تعطیلات آخر هفته به تصویب رسانده است که در طی آن خانواده‌ها نمی‌توانند خانه‌های خود را ترک کنند. در لیبی، شهروندان فقط می‌توانند از ساعت ۷ صبح تا ۱۲ ظهر برای پیاده روی از منزل خارج شوند و فروشگاه‌ها فقط در این ساعت‌ها باز می‌شوند.

محدودیت‌های خاص سنی

ترکیه تنها کشوری نیست که تصمیم گرفته است محدودیت‌هایی را براساس سن اعمال کند. در سوئد از افراد ۷۰ سال به بالا خواسته شده است که در خانه بمانند. در اوایل ماه جاری، محققان دانشگاه وارویک در انگلستان پیشنهاد دادند که افراد جوان ۲۰ تا ۳۰ ساله که با والدین زندگی نمی‌کنند، زودتر از دیگران از محدودیت‌های قرنطینه خارج شوند.

 

قرنطینه‌های مبتنی بر جنسیت

«مارتین ویزارکارا»، رئیس جمهور پرو، در تاریخ ۲ آوریل و در اقدامی جالب اعلام کرد که به دلیل ساده‌تر شدن تشخیص بصری مبتلایان کروناویروس در خیابان ها، محدودیت‌های تردد براساس جنسیت را اتخاذ کرده است. در روز‌های دوشنبه، چهارشنبه و جمعه، فقط مردان می‌توانند در خارج از خانه باشند. روز‌های سه شنبه، پنجشنبه و شنبه نیز فقط زنان مجاز به خروج هستند. پاناما نیز در استدلالی متفاوت به اعمال محدودیت‌های مشابه دست زده است. دولت پاناما معتقد است با این اقدام، مردم را ترغیب می‌کند تا در خانه بمانند، زیرا اجازه ندارند به همراه عزیزانشان به خارج از خانه بروند. برخی از شهر‌ها در کلمبیا، از جمله پایتخت آن بوگوتا، فقط به مردان و زنان این امکان را می‌دهند که در روز‌های متناوب خانه را ترک کنند.

قرعه کشی و شانس برای خروج از خانه

در برخی از شهر‌های دیگر کلمبیا، تدابیر دیگری اندیشیده شده است. در شهر‌هایی همچون کالی و مدلین، اجازه خروج از خانه بر اساس شماره کارت شناسایی آن‌ها در نظر گرفته می‌شود که آن هم محدود به زمان‌های مشخصی است. البته این قرعه کشی شامل کارگران بخش‌های حساس و خدمات نمی‌شود.

نظارت دقیق

چندین کشور از هواپیما‌های بدون سرنشین برای نظارت بر شهروندان قرنطینه شده استفاده کرده اند. سازمان ملی هواپیمایی کشوری ایتالیا (ENAC) استفاده از هواپیما‌های بدون سرنشین را برای نظارت بر حرکت شهروندان در ماه مارس مجاز کرد. چندی نگذشت که انگلیس در اواخر ماه مارس اعمال قرنطینه را اعلام کرد. در همان زمان یکی از نیرو‌های پلیس ویدئویی از یک پرنده بدون سرنشین را منتشر کرد که نشان می‌داد افرادی در پارک ملی منطقه «دربی شایر» در حال گذران وقت هستند. این امر سبب نگرانی‌های فزاینده‌ای در برخی جوامع شده است که ممکن است حریم شخصی آن‌ها مورد تعرض قرار گیرد.

شرکت هواپیما‌های بدون سرنشین تجاری Draganfly این ماه با وزارت دفاع استرالیا و دانشگاه استرالیا جنوبی برای مستقر کردن «پهپاد‌های اپیدمی» برای «نظارت بر دما، ضربان قلب و تنفس» افراد و همچنین تشخیص عطسه و سرفه افراد در جمعیت، همکاری مشترکی را آغاز کرده اند. چین و کویت نیز از «هواپیما‌های بدون سرنشین سخنگو» استفاده کرده اند تا نقض کنندگان قوانین قرنطینه را به خانه‌های خود هدایت کنند.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید