روسیه از نخستین هواپیمای برقی دنیا رونمایی می‌کند

    کد خبر :796640

معاون نخست وزیر روسیه از رونمایی اولین هواپیمای برقی دنیا در نمایشگاه بین المللی هوا فضای ماکس که از ۲۹ تیر تا ۳ مرداد در مسکو برگزار می شود، خبر داد.

یوری بوریسوف، معاون نخست وزیر روسیه اعلام کرد اولین هواپیمای دنیا که دارای یک موتور برقی است در نمایشگاه بین المللی هوا فضای ماکس در بیستم تا بیست و پنجم جولای (29 تیر تا 3 مرداد) در مسکو رونمایی می‌شود.

این موتور الکتریکی بر اساس ابررساناهای دارای دمای بالا با ظرفیت 500 کیلو وات ساخت شرکت سوپراکس ساخته شده است.

پروازهای آزمایشی این هواپیمای برقی در پنجم فوریه آغاز و یک آزمایشگاه پرواز مخصوص برپایه هواپیمای یاک-40 ایجاد شده است.

به گزارش تسنیم، برای پروازهای آزمایشی، یکی از سه موتور یاک-40 که در قسمت دم هواپیما قرار دارند، با یک موتور توربوشفت دارای یک ژنراتور برق ساخت انستیتوی مرکزی موتورهای هواپیمایی (CIAM) و دانشگاه فنی هوانوردی یوفا جایگزین شده است.این موتور برقی از ابررساناهای دارای دمای بالا و یک سیستم برودتی استفاده می‌کند و در دماغه این جت سه موتوره نصب شده است.

میخائیل گوردین، مدیر عامل CIAM گفت این یکی از مهمترین پروژه‌ها در هوانوردی مدرن است. استفاده از نیروی هیبریدی بر اساس پلتفرم ابرساناهای دارای دمای بالا برای حل بسیاری از مسائل فناوری که حمل و نقل هوایی در حال حاضر با آن درگیر است، طراحی شده است.

آندری واویلوف، رئیس هیئت مدیره سوپراکس گفت دانشمندان روسی اولین دانشمندان دنیا هستند که یک موتور برقی هواپیما را بر اساس این طرح آزمایش می‌کنند. وی اضافه کرد این پیشرفت‌ها حاصل سالها تحقیق و آزمایش است.

روسیه قصد دارد از این فناوری جدید برای ساخت موتورها و مجموعه‌های برقی مختلف برای تمام هواپیماها و هلیکوپترهای برقی استفاده کند.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید