دلایل اعلام تعطیلی دیرهنگام مدارس/میزان شدت بارش برف قطعی نبود

دلایل اعلام تعطیلی دیرهنگام مدارس میزان شدت بارش برف قطعی نبود آموزش و پرورش, بارش برف, تعطیلی مدارس

سخنگوی آموزش و پرورش شهر تهران اعلام تعطیلی دیرهنگام مدارس به دنبال بارش برف امروز را عدم قطعیت پیش بینی هواشناسی در میزان بارش برف مطرح کرد.

بارش برف شهروندان تهرانی را غافلگیر کرد و آموزش و پرورش شهر تهران ساعت ۶ صبح تعطیلی مدارس را اعلام کرد؛ اعلامی که به گوش برخی از والدین نرسید و آنها همراه فرزندانشان راهی مدارس شدند و جلوی درب مدارس متوجه تعطیلی شدند. گلایه والدین درباره اعلام تعطیلی دیرهنگام مدارس بارها در سال تحصیلی جاری مطرح شده است. درباره آلودگی هوا که تقریباً پیش بینی پذیرتر از بارش برف است، بارها پیش آمد که دیرهنگام و به صورت قطره چکانی تعطیلات اعلام شد.

 

اما بارش برف امروز گرچه از روز گذشته پیش بینی آن شده بود اما حتی مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع هواشناسی هم درباره میزان آن و شرایطی که ایجاد می‌کند، روز گذشته با قطعیت چیزی را اعلام نکرده بود. صادق ضیائیان روز گذشته درباره میزان بارش برف و باران و تعطیلی احتمالی در شهر تهران گفت: عمده فعالیت سامانه بارشی کنونی در شهر تهران، امشب و فردا صبح است و انتظار داریم در مناطق شمالی شهر نسبت به مناطق جنوبی بارش برف بیشتری داشته باشیم. در مورد انتظارمان برای میزان بارش، برف میزان دقیقی را نمی‌توانیم بگوییم اما بر اساس چیزی که اکنون در نقشه‌ها مشاهده می‌شود انتظار داریم بین ۴ تا ۸ میلیمتر بارش داشته باشیم. در برخی سامانه‌ها همه نقشه‌ها همخوانی دارد و می‌توانیم بگوییم بارش برف قطعی است و به میزان ارتفاع مشخصی از بارش خواهد رسید اما مخصوصاً در مورد این سامانه کنونی، خصوصیاتش از نوعی است که نمی‌شود با قطعیت چیزی را گفت. می‌توانیم بگوییم که نقاط بالاتر از بزرگراه شهید همت برف خواهد بارید ولی پایین‌تر از همت بارش به صورت برف و باران است. وقتی بارش به صورت برف و باران است بخشی از برف‌ها آب می‌شود و بخشی روی زمین می‌نشیند و زیاد قابل ذکر نیست که بگوییم چقدر برف خواهیم داشت.

 

هر چند از روز گذشته به مدیریت شهری برای تدارک پیش بینی‌های لازم توصیه‌هایی شده بود اما برای اعلام تعطیلی مدارس باید ناظران مناطق بر اساس آنچه رخ می‌دهد تصمیم بگیرند و شاید برای همین است که تعطیلی مدارس برای امروز دیرهنگام اعلام شد.

 

مسعود ثقفی سخنگوی آموزش و پرورش شهر تهران درباره اعلام دیرهنگام تعطیلی مدارس برای امروز و به دنبال بارش برف به مهر گفت: این سری از بارش‌ها غیرمنتظره بود و بارش از نیمه‌های شب آغاز شد و گرچه هواشناسی احتمال بارش برف را داده بود اما چیزی را به صورت قطعی اعلام نکرده بود.

وی ادامه داد: درباره تعطیلی مدارس به دنبال بارش برف طبق قانون آموزش و پرورش تصمیم گیری می‌کند و شخصاً از ساعت دو نیمه شب بیدار بودم و از مناطق پیگیری می‌کردم تا میزان بارش برف را گزارش دهند و ساعت ۵ و نیم صبح به این نتیجه رسیدیم که باید مدارس تعطیل شود و بلافاصله در سایت آموزش و پرورش شهر تهران اطلاع رسانی شد، به شبکه خبر اعلام کردیم و به صورت زیرنویس آن را مدام اعلام کردند و برای خبرگزاری‌ها نیز خبر را اعلام کردیم.

 

ثقفی به خانواده‌ها پیشنهاد کرد در روزهای برفی پیش از آنکه فرزندان خود را برای بردن به مدرسه آماده کنند، رسانه‌ها از جمله خبرگزاری‌ها و شبکه خبر را رصد کنند.

وی درباره احتمال تعطیلی فردا برای مدارس پایتخت نیز بیان کرد: پیش بینی هواشناسی این است که این برف تا ساعت‌های دیگر ادامه دارد اما قطع می‌شود و تا فردا تداوم ندارد اما ممکن است سرمای شدیدی بعد از این بارش داشته باشیم یا لغزندگی معابر را داشته باشیم. اگر لغزندگی معابر در مناطق گزارش شود، آن وقت تصمیم درباره تعطیلی یا عدم تعطیلی مدارس برای فردا گرفته می‌شود و به سرعت اعلام می‌شود.