درخواست چین از آمریکا برای احیای مذاکرات با کره شمالی

درخواست چین از آمریکا برای احیای مذاکرات با کره شمالی

معاون وزیر خارجه چین در دیدار با فرستاده ویژه رئیس‌جمهور آمریکا، خواستار از سرگیری مذاکرات با کره شمالی برای حل مشکل تسلیحات هسته‌ای این کشور شد.

 

 دولت چین، شامگاه پنجشنبه از دولت آمریکا خواست مسیر دیپلماسی با پیونگ‌یانگ را ادامه دهد.

 

به نوشته خبرگزاری رویترز، «لو ژائوهوی» معاون وزیر خارجه چین در دیدار با «استفان بیگان» فرستاده ویژه رئیس‌جمهور آمریکا در امور کره شمالی، خواستار ازسرگیری گفت‌وگوها بین واشنگتن و پیونگ‌یانگ برای حل اختلافات در زمینه خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره شد.

 

طبق بیانیه وزارت خارجه چین، بیگان و لو طی دیداری که در پکن داشتند درباره مراحل دستیابی به هدف خلع سلاح اتمی کره شمالی و تداوم تماس‌ها در این زمینه صحبت کردند.

 

لو در نشست خبری بعد از دیدار با بیگان گفت: «این بهترین نقشه در وضعیت کنونی برای حل بن‌بست در خلع سلاح اتمی کره شمالی و رسیدن به صلح و ثبات در منطقه است».

 

فرستاده ویژه آمریکا از چند روز پیش برای گفت‌وگو با مسئولان کره جنوبی و چین درباره خلع سلاح اتمی شبه‌جزیره کره، به شرق آسیا سفر کرده است.

 

بامداد سه‌شنبه بود که روسیه و چین با ارائه پیش‌نویس قطعنامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل، خواستار لغو برخی تحریم‌های کره شمالی شدند.

 

به گزارش فارس،این در حالی است که «کیم جونگ‌اون» رهبر کره شمالی پیشتر به واشنگتن تا پایان سال جاری میلادی برای اتخاذ یک رویکرد منعطف در قبال کره شمالی مهلت داده بود تا «محدوده زمانی برای گفت‌وگو که در سخنرانی سیاسی رهبر عالی کره شمالی (23 فروردین ماه) برای آمریکا معین شد، پایان امسال است».

 

همزمان با نزدیک شدن به موعد ضرب‌الاجل رهبر کره شمالی به آمریکا، دولت پیونگ‌یانگ هفته قبل با قطع امید تلویحی از مذاکره با آمریکا، گفته بود واشنگتن دیگر چیزی برای ارائه به ما در مذاکرات ندارد.