حق‌شناس: مقصران حادثه کرمان باید بازخواست شوند

حق‌شناس: مقصران حادثه کرمان باید بازخواست شوند

محمدجواد حق‌شناس درباره حادثه کرمان گفت:باید پی‌گیر بازخواست مسببین این حادثه باشیم. خون حاج قاسم عزیز ما با خون عاشقانش که برای تشییع او آمده بودند فرقی ندارد. مسئولین برگزاری این مراسم باید به طور مشترک مسئولیت این حادثه را بپذیرند. مقصران این حادثه باید بازخواست شوند.

روز سه‌شنبه در پی تشییع پیکر سردار سلیمانی در شهر کرمان ماجرایی تلخ رخ داد که به از دست دادن جان بیش از شصت تن از هموطنان منجر شد.

این مراسم پس از تشییع پیکر سردار سلیمانی در شهر‌های دیگری، چون اهواز، مشهد، تهران و قم برگزار شد. آنچه می‌توانست به پیش بینی مقدمات این برنامه و مدیریت جمعیت گسترده منجر شود.

مقصران این حادثه باید شناسایی و بازخواست شوند

محمد جواد حق‌شناس رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران در گفتگو با فرارو گفت: «این اتفاق بزرگ، غم از دست دادن سردار شهید سلیمانی را سنگین‌تر کرد. مدیریت شهری کرمان و شورای تأمین استان باید مرهمی بر این زخم می‌گذاشت و حداقل عذرخواهی می‌کرد.»

وی افزود: «آن‌ها این داغ بزرگ را بر دل ما گذاشتند. در کشور ما از عزل، توبیخ، برکناری و محاکمه مقصرین که خبری نیست. اما انتظار می‌رفت در قبال از دست دادن بیش از پنجاه نفر از هموطنان‌مان و دویست مجروح با عذرخواهی از ملت بزرگ و داغدار کرمان، مرهمی برای دل آن‌ها باشند و این عذرخواهی را به تأخیر نیندازند.»

حق‌شناس تأکید کرد: «آن‌ها باید به خاطر ناتوانی مدیریت این مراسم و تبدیل فرصت به یک هزینه بازخواست شوند. مردم نمی‌دانند از سوء مدیریت به کجا باید شکایت کنند.»

او ادامه داد: «ما برخورد علمی با مسائل را یاد نگرفتیم. حاج قاسم روز جمعه شهید شد. اتفاقی که در کرمان افتاد روز سه‌شنبه بود. پنج روز از ماجرا گذشته و در این مدت مسئولین کرمان شاهد جمعیت در بغداد، نجف، کربلا و کاظمین، اهواز، مشهد، تهران و قم بودند. مسئولین این شهر بیشترین فرصت را برای مدیریت این مسئله در اختیار داشتند.»

عضو شورای شهر تهران گفت: «علی‌القاعده وزیر کشور در این ماجرا مسئول است. باید سازماندهی لازم در راستای مدیریت مراسم صورت می‌گرفت. اگر شهر‌های شیراز و یزد تعطیل شدند تا مردم به این مراسم بروند، باید از امکانات این شهر‌ها استفاده و تقاضای کمک می‌شد.»

وی تصریح کرد: «آیا امکانات لازم برای مدیریت چنین مراسم گسترده‌ای از استان فارس، هرمزگان یا یزد گرفته شد؟ نیروی مناسبی که بتواند امکانات و ضابطین را بسیج و سازمان‌دهی کند، فراهم شد.»

حق‌شناس افزود: «برای تجهیز این مراسم چند روز فرصت بود. مردم که خودشان به صحنه آمدند. مهمان‌ها را به خانه‌شان بردند. تاکسی‌ها از مسافران، پول نگرفتند. در مقابل این‌همه از خودگذشتگی، عشق و خلوص مردم شاهد بی‌تدبیری مسئولین هستیم.»

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران اذعان داشت: «این اصلاً قابل‌قبول نیست. اگر وجدان و تدبیری باشد باید با مقصرین این حادثه برخورد شود. آن‌ها باید به دادگاه کشیده شوند و به دلیل بی‌کفایتی بازخواست شوند.»

وی ادامه داد: «اصلا خودشان استعفا دهند. این حادثه، درد بزرگی است. این درد را کجا ببریم. ما با بی‌کفایتی خودمان، خودمان را کشتیم.»

او افزود: «باید پی‌گیر بازخواست مسببین این حادثه باشیم. مسئولین برگزاری این مراسم، باید به طور مشترک مسئولیت این حادثه را بپذیرند. مجلس باید در این موضوع، وارد شود و با استفاده از حق تحقیق و تفحص به بررسی آن بپردازد تا مقصران اصلی آن شناخته و بازخواست شوند.»

حق‌شناس افزود: «اعضای شورای تأمین استان کرمان، در این قضیه مسئولیت دارند. آن‌ها فرصت پیش آمده را به هزینه‌ای سنگین تبدیل و فرصت سوزی کردند. این اتفاق خیلی زشت است.»

وی درباره مراسم تشییع سردار سلیمانی در تهران نیز گفت: «ما در برگزاری این مراسم مسئولیت نداشتیم. اما در مسائل تبلیغاتی که سازمان زیبا سازی شهر تهران بر عهده داشت، همکاری کردیم.»

او ادامه داد: «کل عوامل خدمات شهری و شهرداری در مناطق هفت، یازده، دوازده و سیزده و در مسیر بدرقه سردار سلیمانی از خیابان انقلاب تا آزادی بسیج شدند تا خدمات لازم را به عزیزان تشییع‌کننده بدهند. شرکت واحد اتوبوسرانی و مترو هم تمام تلاش خود را برای خدمت‌رسانی به مردم انجام دادند و حتی مترو در جابه‌جایی سه میلیون مسافر درون شهری رکورد زد. چون اکثر مردم با مترو خود را به مراسم رسانند.»