حضور گسترده مردم خارجی‌ها را غافلگیر کرد

حضور گسترده مردم خارجی‌ها را غافلگیر کرد سردار سلیمانی, ghasem soleimani, تشییع, رسانه‌های خارجی

تشییع پیکر سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس آن چنان گسترده بوده که این رسانه‌ها گاهی در صفحه نخست خود به آن بپردازند.بازتاب حضور گسترده مردم که البته در اندازه‌اش چون و چرا آوردند، اشک‌های رهبر انقلاب بر پیکر سردار در هنگام نماز و سخنان دختر سردار سلیمانی که در مراسم تشییع پدرش از آمدن روزهای تاریک برای آمریکا سخن گفت، مهمترین خط این اخبار در بازتاب تشییع مراسم سردار سلیمانی بودند.

 

با آغاز مراسم تشییع پیکر سردار سلیمانی در عراق و سپس در ایران، خبرنگاران رسانه‌های خارجی چون رویترز، سی ان ان، بی بی سی، فرانس 24، دیلی میل و دیگر شبکه‌های تلویزیونی و خبری و روزنامه‌هایی چون نیویورک تایمز و واشنگتن پست به بازتاب این رویداد پرداختند.

به گزارش فرارو، تشییع پیکر سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس آن چنان گسترده بوده که این رسانه‌ها گاهی در صفحه نخست خود به آن بپردازند. چنانچه سه روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز، واشنگتن پست و وال استریت ژورنال تشییع جنازه پیکر سردار سلیمانی را در عراق در صفحه اول خود بازتاب دادند.

0 6 سردار سلیمانی, ghasem soleimani, تشییع, رسانه‌های خارجی

 

در روز ۱۵ دی ماه نیز شبکه‌های تلویزیونی المیادین، الاتجاه، الجزیره مباشر، راشا تودی، المسیره، رویترز، الجزیره، شبکه تلویزیونی «ث نیوز»، رادیو بین المللی فرانسه (اراف‌ای)، شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴، شبکه رادیویی «ارت‌ال»، سی ان ان، خبرگزاری فرانسه و نشریه اوئست فرانس به بازتاب وسیع تشییع پیکر سردار سلیمانی در عراق و شهر‌های اهواز و مشهد پرداختند و از حضور گسترده مردم در این مراسم خبر دادند.

 

مراسم تشییع پیکر سردار سلیمانی که روز دوشنبه ۱۶ دی ماه در تهران برگزار شد نیز بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های خارجی داشت. چنانچه شبکه خبری راشاتودی با قطع تمامی برنامه‌های خود به انتشار زنده مراسم امروز پرداخت.

 

بی بی سی نیوز در گزارشی با عنوان «سلیمانی: جمعیت زیادی از مردم تهران در مراسم تشییع فرمانده» در این باره نوشت: تلویزیون دولتی ایران، جمعیت زیادی را در تهران نشان داد که برای تشییع سردار سلیمانی آمده بودند.

00 3 سردار سلیمانی, ghasem soleimani, تشییع, رسانه‌های خارجی

 

این رسانه با تأکید بر این که تلویزیون دولتی ایران، تعداد شرکت کنندگان را بیش از میلیون‌ها نفر قید کرده که هنوز ثابت نشده است، گزاره حضور میلیونی مردم در این مراسم را تنها در حد یک ادعا دانست.

 

بی بی سی نیوز همچنین به گریه مردم در حالی که تصاویر فرمانده فقید را محکم در دست داشتند، اشاره کرده و آورده است عزاداران تابوت فرمانده را بر سر گرفته و شعار «مرگ بر آمریکا» بود که شنیده می‌شد.

 

همچنین به بازتاب اظهارات زینب سلیمانی دختر سردار سلیمانی، پرداخته و آورده است زینب سلیمانی به ایالات متحده آمریکا هشدار داده که با ترور پدرش روز‌هایی تاریکی در پیش دارد و «ترامپ دیوانه، فکر نکند که با شهادت پدرم همه چیز تمام شده است.»

 

دگاردین (Theguardian) نیز در وب سایت خود در خبر‌های جداگانه‌ای همراه با فیلم‎‌هایی درباره تشییع پیکر سردار سلیمانی در عراق، اهواز، مشهد و تهران به حضور هزاران نفر در مراسم تشییع سردار سلیمانی اشاره کرده است.

 

همچنین با پخش فیلم‌هایی درباره عزاداری‌های صورت گرفته در کشور‌های مختلف و تشییع پیکر سردار در شهر‌های ایران، نوشت هزاران نفر از ایرانی‌ها پس از شهادت سردار سلیمانی به خیابان‌ها آمدند. معترضین پرچم‌های آمریکا را آتش زدند و شعار «مرگ بر آمریکا» سر دادند.

 

دگاردین در خبر دیگری با نشان دادن صحنه‌های نماز رهبر انقلاب بر پیکر سردار سلیمانی نوشت عزادارانی که رسانه‌های دولتی ایران آن‌ها را بیش از میلیون‌ها نفر دانستند؛ شعار «مرگ بر آمریکا» سردادند.

 

همچنین با گزارشی تصویری دیگری با عنوان «مرگ بر آمریکا:اندوه و خشم هزاران نفر در تشییع جنازه قاسم سلیمانی»، به بازتاب تشییع پیکر سردار سلیمانی پرداخت.

 

خبرگزاری رویترز نیز با اشاره به حضور ده‌ها هزار ایرانی در خیابان‌های تهران در مراسم تشییع پیکر سردار سلیمانی به بازتاب سخنان دختر سردار سلیمانی پرداخت که شهادت او، “روزی سیاه” را برای ایالات متحده آمریکا رقم خواهد زد.

000 2 سردار سلیمانی, ghasem soleimani, تشییع, رسانه‌های خارجی

این خبرگزاری همچنین حجم جمعیت حاضر در مراسم تشییع پیکر سردار سلیمانی در تهران را به اندازه جمعیتی دانست که در سال ۱۹۸۹ میلادی (۱۳۶۸ ه.ش) برای تشییع پیکر بنیانگذار جمهوری اسلامی به خیابان‌ها آمده بودند.

 

شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴، نیز در این باره گزارش داد: «رهبر ایران با گریه و با لحنی حزین در میان صد‌ها هزار نفر از عزاداران، نماز را بر بقایای به جامانده از پیکر فرمانده عالی رتبه ایران خواند، فرمانده‌ای که در حملات هوایی اخیر آمریکا کشته شد و موجب افزایش تنش میان ایران و آمریکا گردید».

 

همچنین این رسانه نیز با انتشار بخشی از سخنان دختر سردار سلیمانی مبنی بر اینکه خانواده سربازان آمریکایی در غرب آسیا منتظر مرگ فرزندان‌شان باشند؛ این را تهدید مستقیمی علیه آمریکا خواند.

0000 سردار سلیمانی, ghasem soleimani, تشییع, رسانه‌های خارجی

این شبکه خبری نیز همچون بی بی سی نیوز نوشت تعداد جمعیت حاضر در تشییع جنازه سردارسلیمانی توسط تلویزیون دولتی ایران میلیونی گفته شده، اما هنوز ثابت نشده است.

 

فرانس ۲۴ همچنین در بازتاب این مراسم آورد تلویزیون دولتی ایران و دیگران به صورت آنلاین ویدئویی به اشتراک گذاشتند که پرچم آمریکا در توییتر ترامپ در پی شهادت سردار سلیمانی به شکل تابوت درآمده است.

 

علاوه بر این، شبکه خبری فرانس ۲۴ در گزارش خود به حضور سردار قاآنی فرمانده سپاه قدس در مراسم و ایستادن او در نزدیکی رهبر انقلاب و همچنین حضور رئیس جمهور و دیگر مقامات جمهوری اسلامی در مراسم تشییع پیکر سردار سلیمانی اشاره کرده است.

 

فرانس ۲۴ با اشاره به اینکه ایران اخیرا با اعتراضات سراسری نسبت به افزایش قیمت بنزین مواجه شده بود که در آن بیش از ۳۰۰ نفر کشته شدند؛ به حضور رهبران و سیاستمداران از طیف‌های مختلف در تشییع پیکر سردار سلیمانی اشاره کرد و نوشت آن‌ها در این مراسم شرکت کردند تا به طور موقت این خشم را خاموش کنند.

 

این رسانه همچنین به آتش زدن پرچم آمریکا و اسرائیل، حمل تابوتی با پرچم آمریکا و انتشار بخشی از اظهار نظر سردار قاآنی مبنی بر این‌که خدا خود قول انتقام سردار سلیمانی را داده است، پرداخت.

 

دیلی میل نیز در گزارش خود مروری بر تشییع پیکر سردار سلیمانی در عراق و سپس انتقال پیکر شهدا به ایران و به شهر مشهدمراسم تشییع سردار سلیمانی در شهرهای مشهد و تهران را بازتاب داده است. دیلی میل در این گزارش به توئیتی از بابک تقوایی کارشناس نظامی که در شبکه‌های فارسی زبان فعال است؛ اشاره کرده است.

 

این توئیت آورده که پیکر سردار سلیمانی، ابومهدی المهندس و شهدای دیگر در هواپیمای ایرباس ماهان ایر R۶۰۳ -۳۰۰۰ در حالی به فرودگاه مهرآباد منتقل شده است که تابوت‌های آن‌ها به جای بارگیری در محفظه بار روی صندلی مسافران گذاشته شده است.‌

ای وی نینگ استاندارد نیز با بازتاب سخنان دختر سردار سلیمانی و همچنین در خبر دیگری با انتشار فیلم نماز خواندن رهبر انقلاب بر گریستن ایشان بر پیکر سردار سلیمانی تأکید کرده است.

 

سی ان ان نیز با تیتر «ازدحام جمعیت درتهران برای سوگواری سلیمانی رهبر نظامی» به گزارش زنده این مراسم پرداخت.

01 2 سردار سلیمانی, ghasem soleimani, تشییع, رسانه‌های خارجی

تایمز اسرائیل نیز در گزارشی با عنوان «حرکت دسته جمعی میلیون‌ها عزادار در تشییع جنازه سردار سلیمانی که گفته می‌شود از مراسم عزاداری امام خمینی بزرگتر است» این رویداد را بازتاب داد.

 

دویچه وله نیز در سایت خود آورد جمعیت زیادی در تهران پایتخت ایران برای عزاداری سردار سلیمانی که به دست نیرو‌های آمریکا کشته شد؛ جمع شده است. همچنین این شبکه نوشت دختر سردار سلیمانی به تهدید سربازان آمریکایی پرداخت که روز سیاه برای آمریکا خواهد آمد. همچنین دویچه وله در گزارش خود به شعار‌های «مرگ بر آمریکا» و «انتقام! انتقام!» اشاره کرد.

 

بازتاب تشییع مراسم سردار سلیمانی در رسانه‌های خارجی

این رسانه نیز آورده تلویزیون دولتی از حضور جمعیتی میلیونی در این مراسم خبر داده در حالی که این امر هنوز اثبات نشده است.

 

الجزیره نیز در گزارشی آورد «تهران با اشک و خروش انتقام خواهی با سردار خداحافظی کرد». الجزیره در این باره نوشت: «جمعیتی عزادار که سیاه پوشیدند در تهران جمع شدند تا از فرمانده کشته شده در حملات هوایی آمریکا تجلیل کنند».

02 3 سردار سلیمانی, ghasem soleimani, تشییع, رسانه‌های خارجی

همچنین در این گزارش قید شد صد‌ها هزار نفر از مردم و البته نه میلیون‌ها نفر با خشم وعصبانیت برای تشییع جنازه سردار به خیابان‌ها آمدند. تأکید بر تعداد افراد حضور یافته نشان می‌دهد این رسانه‌ها به این موضوع، حساسیت دارند.

 

الجزیره همچنین خبر داد در متروی تهران، صدای شعار مسافران شنیده می‌شد که شعار «نه سازش، نه تسلیم» سر داده بودند. این شبکه نیز این مراسم را «بزرگ‌ترین مراسم تشییع در تاریخ ایران مدرن» خواند.

 

یکی از مهمترین محور برخی رسانه‌ها در بازتاب خبر تشییع پیکر سردار سلیمانی در ایران، تشکیک در تعداد جمعیت حاضر در این مراسم بود. چنانچه اغلب آن‌ها هر چند منکر حضور گسترده مردم در این مراسم نشدند، اما حضور میلیونی مردم در این مراسم را تنها به عنوان ادعایی ثابت نشده از سوی تلویزیون دولتی ایران، عنوان کردند.