جدیدترین اخبار
23 فروردین 1399 ساعت 14:52 اجتماعی کد خبر :705508
برای چاپ کلیک کنید

حریرچی: احتمالا تا پاییز با کرونا درگیر هستیم

حریرچی: احتمالا تا پاییز با کرونا درگیر هستیم

ایرج حریرچی روز شنبه در نشست خبری که به صورت ویدئو کنفرانس از وزارت بهداشت برگزار شد، در پاسخ به پرسش ایرنا درباره دوره اپیدمی گفت: در مورد زمان اپیدمی از ابتدا دانشمندان وزارت بهداشت و دانشگاه‌ها سناریو‌های مختلفی را شامل عدم اقدام، اقدامات ضعیف، متوسط و بسیار شدید پیش بینی کردند.

وی افزود: اقدام بسیار شدید تقریبا معادل حکومت نظامی و عدم خروج از خانه و مشابه ووهان بود؛ که در هیچ کشوری انجام نشد ما اقدام متوسط و متوسط به بالا را انجام دادیم و در اکثر استان‌ها منحنی ابتلا نزولی شده است در برخی استان‌ها افزایش شیوع هم داریم که شدید نیست.

حریرچی گفت: کره جنوبی که اقدامات وسیع انجام داده است نیز روزانه ۳۰ تا ۹۰ مورد جدید دارد. آلمان که نتایح خوبی داشت نیز دوباره افزایش موارد داشته است بنابراین انتظار ما این است که اردیبشت یا اواخر اردیبشت شاهد مهار اپیدمی باشیم و رفتار‌های ویروس و مردم و دولت در بازگشایی‌ها و تغییرات آب و هوایی نیز در این روند موثر است و تا زمانی که واکسن، دارو و یا مصونیت عمومی نداشته باشیم نمی‌توانیم از پایان بیماری در کوتاه مدت صحبت کنیم.

معاون وزیر بهداشت گفت: مهار اپیدمی کرونا و نزولی شدن منحنی ایپدمی به معنای از بین رفتن ویروس و پایان کرونا نیست.

وی در پاسخ به پرسش دیگر ایرنا مبنی بر اینکه چطور در چین با وجود خروج ۵ میلیون نفر از ووهان قبل از قرنطینه این بیماری در یک استان محدود شد و حتی در پکن اپیدمی نداشتیم، اما این بیماری پاندمی و جهانی شد گفت: در این مورد حساس نباشید که در کشور‌های دیگر چطور شده است، اما در چین نیز حدود نیمی از مبتلایان و مرگ و میر بیماری در خارج از ووهان بوده و شهر‌ها و استان‌های دیگر بوده است.

۲۶.۵ درصد انتقال کرونا در وسایل حمل و نقل عمومی

حریرچی گفت: ۲۶.۵ درصد انتقال ویروس کرونا در وسایل حمل و نقل عمومی است و میزان انتقال از طرق دیگر کمتر است.

وی گفت: حمل و نقل عمومی عامل ۲۶.۵ درصد تماس‌های منحر به بیماری کرونا در کشور ما بوده است. عوامل دیگری در از دو درصد تا ۵ درصد و حتی کمتر از یک درصد داشته ایم. مدارس۱۱.۵ درصد و دانشگاهها، ۷ درصد موجب آلودگی بوده است.

وی افزود: شهرداری همکاری خوبی داشته است از نظر تئوری طراحی‌هایی شده است مثل فاصله گذاری‌ها در مترو، اتوبوس و تاکسی‌ها تدابیر خوبی است باید ارزیابی کنیم که عملیاتی هست یا نه. این را هم توجه داریم که بعد از بازگشایی‌ها چه تاثیری در بیماری کرونا مشاهده می‌شود.

معاون کل وزارت بهداشت افزود: از جمله معیار‌های بازگشایی میزان توانایی حمل و نقل عمومی برای نقل و انتقال مردم به خصوص در ساعات اوج ترافیک است.

وی گفت: اگر مدارس و سایر مغازه‌ها باز شود، باید وضعیت را بررسی کنیم. امروز فقط ادارات دولتی با دو سوم ظرفیت و مغازه‌های ضرروی باز بودند اگر هفته آیده مغازه‌های کم ریسک باز شوند حتما موجب نگرانی است. یکی از عوامل بازگشایی فقظ خطر شغل نیست میزان ریسک حمل و نقل عمومی هم باید در نظر گرفته شود. بازگشایی مشاغل مختلف باید بررسی شود که چقدر خطر دارد و دوم بار حمل و نقل عمومی باید محاسبه شود که بر اساس آن اقدام می‌شود.

وی افزود: نگرانی در مورد حمل و نقل مهم است و برآورد ما این است گر چه ترافیک در برخی روز‌ها ۶۰ تا ۷۰ درصد کاهش پیدا کرده است. اما باید تدابیر لازم برای کاهش تردد‌های غیر ضروری انجام شود، اما درآمد افرادی که زندگی آن‌ها به درآمد روزانه شان بستگی دارد نباید نادیده گرفته شود.

حریرچی گفت: کسانی که درآمد ثابت و درآمد دولتی یا پس انداز دارند مشکلات کمتری دارند، اما افرادی که درآمدماهانه شان کمتر از یک میلیون تومان است در این شرایط برای تهیه غذای رومزه مشکل دارند و هیچ کشوری در دنیا نتوانسته است تعطیلی کامل را اجرا کند و به جز ووهان که جمعیت ۱.۵ میلیاردی پشتوانه تغذیه‌ای آنان بودند در هیچ جای دیگری موفق نبوده است.

حریرچی ادامه داد: باید ببینیم روسای دولت‌های مختلف در این زمینه چه اظهار نظری داشته اند با توجه به اینکه ابتلا به بیماری و تست مثبت زیر چند دهم درصد است. اعلام می‌کنند تا موقعی که کشف دارو و کشف واکسن موثر که در دسترس مردم باشد نه با قیمت بالا یا ویروس به طرف ضعیف شدن نرود، باید محدودیت‌های تردد رعایت شود، اما باید عملکرد ویروس را هم ببینیم که یکی از ویروس‌های هم خانواده کرونا به اسم سارس در سال ۲۰۰۳ خود به خود در یکسال از بین رفت.

بازگشت بیمارستان‌های خصوصی به روال عادی

معاون کل وزارت بهداشت گفت: با توجه به کاهش بار مراجعه به بیمارستان‌ها و رفع کمبود وسایل حفاظتی، سیاست معاونت درمان وزارت بهداشت این است که قریب به اتقاق مراکز درمانی دولتی، عمومی و خصوصی از این هفته و هفته آینده فعالیت معمول خودشان را انجام می‌دهند و پذیرش بیماران غیر کرونایی را داشته باشند.

وی ادامه داد: سه علت اصلی مرگ و میر در ایران بیماری‌های قلبی، عروقی، سرطان و دیابت است و باید همزمان با ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به مبتلایان ویروس کرونا به این بیماران و همه بیماران دیگر از جمله بیماران خاص ارائه شود.

معاون وزیر بهداشت گفت: در دو ماه گذشته به علت کاهش مراجعه مردم به مراکز درمان خصوصی، مراجعات به بستری و سرپایی کاهش پیدا کرده است که علت اصلی آن ترس از آلودگی به کرونا بوده است و این نگرانی را به وجود آورده است که درمان بیماران غیر کرونایی دیر شود و کاهش موفقیت درمان این بیماران را داشته باشیم بنابراین بازگشایی مراکز درمانی برای رسیدگی به این بیماران اهمیت زیادی دارد.

حریرچی گفت: نکته مهم در مورد بیماری کرونا این است که عوارض و پیامد‌های این بیماری فقرا و افراد کم درآمد و کسانی که درآمد روزانه دارند به مراتب بیشتر دیگران است و مثلا در ایالات متحده آمریکا میزان صدمات این بیماری در بین افراد سیاه پوست که دسترسی کمتری به امکانات بهداشتی و درمانی داشتند بسیار بیشتر بوده است.

وی افزود: کشور ما نیز شرایط خاصی دارد، زیرا ما همزمان هم با تحریم‌های ناجوانمردانه و هم با عوارض کرونا مقابله می‌کنیم. دولت با تمام قوا در هر دو جبهه در حال تلاش است و کاهش قیمت نفت و تحریم‌ها مشکلات را بیشتر کرده است البته افراد خیر و سازمان‌های مردم نهاد به کمک آمده اند، اما تاکید می‌کنم که باید سلامت و مسائل اقتصادی در کنار هم دیده شود.

حریرچی تاکید کرد: ملاحظات اقتصادی وملاحظات مربوط به بیماری را باید در نظر بگیریم، زیرا در دو جبهه اصلی می‌جنگییم. هم تحریم‌ها و هم شرایط کرونا. شرایط ما با کشور‌های دیگر متفاوت است.

وی افزود: نشریه فاینانشال تایمز نیز نوشت در ۹۰ سال اخیر تنها موضوعی که همه اقتصاددان‌های با گرایش‌های مختلف در مورد آن اتفاق نظر دارند این است که حتی اگر فقط اقتصاد را در نظر بگیریم اثربازگشایی‌های زودرس بر اقتصاد سهمگین خواهد بود و اقتصاددان‌ها هم بر احتیاط بر بازگشایی تاکید دارند و معیار‌های بهداشتی و اقتصادی هر دو باید در نظر گرفته شود.

حریرچی گفت: توصیه سازمان بهداشت جهانی در مورد بازگشایی‌ها این است که این کار باید زمانی انجام شود که راه‌های جایگزین در کشور‌ها وجود داشته باشد. راه حل جایگزین ما در ایران نیز محدود نگه داشتن مردم در خانه‌ها و کاهش ارتباطات غیر ضرور، شناسایی افراد ناقل، افزایش تست‌های تشخیصی، ایزوله کردن مبتلایان، قرنطیه این افراد، تقویت نظام خدمات بهداشتی و درمانی و افزایش آگاهی مردم است.

وی افزود: در مورد استفاده از ماسک نیز سازمان بهداشت جهانی نگفته همه مردم استفاده کنند، بلکه به جز بیماران و افراد ناقل و کادر بهداشتی و درمانی توصیه شده است که مردم سالم فقط زمانی که از یک بیمار مبتلا به کرونا مراقبت می‌کنند از ماسک استفاده کنند. استفاده از ماسک N. ۹۵ نیز فقط برای کادر درمانی آن هم بخش‌های مراقبت‌های ویژه توصیه شده است و حتی برخی منابع استفاده از این ماسک را برای بیماران کرونا در بخش‌های بستری معمولی نیز استفاده از این ماسک را توصیه نکرده اند.

وی گفت: توصیه سازمان بهداشت جهانی این است که از ماسک‌های خانگی که هزینه کمتری دارد برای خانواده‌های با درآمد کم استفاده شود و وزارت بهداشت راهنمای نحوه تهیه این ماسک‌ها را منتشر کرده است.

حریرچی افزود: در مورد شست وشوی دست‌ها نیز توصیه این است که از آب و صابون به مدت ۲۰ثانیه استفاده شود استفاده از مواد ضدعفونی گران قیمت که هزینه‌ها را بالا می‌برد لازم نیست.

موضوع مهم دیگر تاکید بر این است که بهترین وسیله شست و شوی دست‌ها به مدت ۲۰ ثانیه با آّب و صابون است استفاده از محلول‌های صدعفونی مفید است، اما رخی خانواه در استفاده از انی محلول‌ها زیاده روی می‌کنند که هزینه‌های غیر ضرور آن‌ها را افزایش می‌دهد.

حریرچی گفت: ویروس کرونا که تا رسیدن به ایمنی جمعی که بین ۶۰ تا ۷۰ درصد جمعیت مردم را شامل می‌شود. همچنان اثرات قابل توجهی بر اقتصاد خواهد داشت تا زمانی که این بیماری به یک بیماری بومی و آندمیک تبدیل و به تدریج با بومی شدن بیماری تعدادی مثل آنفلوانزا فوت می‌کنند.

وی افزود: اکنون مهم این است که مرحله اول اپیدمی کرونا را کنترل کنیم. البته علم ما در مورد این ویروس کم است قدمت ۴ ماهه دارد. نقص علمی در تمام جهان وجود دارد. اما چند هدف همزمان داریم. اینکه بیماری زایی ومرگ و میر ویروس را به حداقل برسانیم و بیماری زایی در حدی باشد که سیستم بهداشتی- درمانی کشور بتوانند جواب بدهد و از نظر تخت و نیرو تحلیل نرود و اثرات اجتماعی و اقتصادی اپیدمی را به حداقل برسانیم و بین این دو تعادل ایجاد کنیم.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: برخی کشور‌های افریقایی اعلام کردند که تعطیلی قابل توجه را اجرا نمی‌کنند و تعطیلی نصف و نیمه ایجاد می‌کنند. اما تدابیر سختگیرانه‌ای را اتخاذ کردیم و مانند کشور‌های اروپایی این مسیر را تا زمانی که به شرایط عادی برسیم ادامه می‌دهیم.

معاون کل وزیر بهداشت در پاسخ به پرسشی درباره تقویت تله مدیسین گفت: استفاده از ظرفیت تله مدیسین، درمان از راه دور و درمان در منزل یکی از اقدامات مهم در شرایط فعلی است. نمونه گیری در خانه و تحویل نتیجه در منزل کمک بزرگی به عبور از این بحران خواهد کرد و حالا که مردم نگران هستند بیشتر باید از تکنولوژی و روش‌های نوین استفاده کنیم.

وی گفت: تا ۱۸ ماه از شروع اپیدمی افق روشنی برای تهیه واکسن و دارو وجود ندارد. دارو‌های جدیدی که ادعای درمان دارند نیز در بهترین حالت ۴۰ تا ۵۰ درصد به بهبودی کمک کرده و یکی از دارو‌هایی که خیلی مطرح است نیز حدود یک روز از زمان بستری در بیمارستان کم کرده است.

روی خط خبر

 • زائران اربعین تا یکشنبه منتظر فروش بلیت نباشند
 • سه کشور اروپایی خواستار توقف غنی سازی اورانیوم در سطوح بالا در ایران شدند
 • کاهش حداقل سن ثبت‌نام واکسن کرونا به ۱۳۶۳
 • بلیت مترو باید ۲۰ هزار تومان باشد
 • سکه ۱۲۰ هزار تومان ارزان شد
 • وزیر بهداشت: مردم به شایعات درباره واکسن توجه نکنند و تزریق کنند
 • ادعای عربستان درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران
 • ۲۰ هنرمند در میان ۱۰۰ چهره تاثیر گذار سال ۲۰۲۱ از نگاه مجله تایم
 • جزئیات بازگشایی حضوری مدارس از آبان
 • ۹ شاکی جدید در پرونده تجاوزهای خواننده مجالس عروسی
 • اقساط وام ۴۸۰میلیونی جدید مسکن چقدر تمام می‌شود؟
 • پلیس در کرمان یک تُن مرفین کشف کرد
 • اظهارات رئیسی قبل از سفر به تاجیکستان
 • بیت کوین جهش قیمتی را رقم زد
 • بورس اروپا و آسیا ریخت
 • آخرین وضعیت آتش سوزی کوه نیر بویراحمد
 • اعدام برای متجاوزان باغ فرحزاد
 • سرعت در معابر پایتخت زیر ذره‌بین پلیس
 • اطلاعات واکسیناسیون بیش از ۴۹ هزار زائر اربعین ثبت شد
 • جدیدترین قیمت خودروهای داخلی و خارجی؛ ۲۵ شهریور ۱۴۰۰
 • تیم منتخب یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا/عکس
 • شلیک موشک کره‌شمالی از روی قطار
 • قالیباف:بندر امیرآباد پل اقتصادی کشور با اوراسیا می‌شود
 • ۶۰۰ شخصیت خارجی بر انتخابات عراق نظارت می‌کنند
 • اطلاعیه مهم شهر فروگاهی امام درباره ویزای زائران اربعین؛ قبل از خرید بلیت، ویزا بگیرید
 • نماینده آلمان در اسکار ۲۰۲۲ معرفی شد
 • تانکرهای سوخت ایران به لبنان رسید
 • اثیر آنتی اکسیدانی مرزنجوش بر حافظه
 • کاهش نرخ رسمی پوند، یورو و ۱۸ ارز دیگر
 • بیستمین محموله واکسن کرونا وارد ایران شد
 • 16 شهریور- حامد