حذف برنامه های قدیمی اپل از اپ استور/سیاست سخت دیگر

    کد خبر :905248

اپل همواره سیاست‌های سفت و سخت و بعضاً عجیب و غریبی را برای امنیت کاربران تدارک می‌بیند. در تازه‌ترین اقدام، این شرکت قصد دارد برنامه‌هایی را که برای مدت طولانی است هیچگونه بروزرسانی دریافت نکرده‌اند، از فروشگاه اپ استور حذف کند.

بازتاب -اپل در یک ایمیل با عنوان «اعلان بهبود برنامه» که اسکرین‌شات آن منتشر شده، به توسعه‌دهندگان برنامه‌های قدیمی هشدار می‌دهد اپلیکیشن‌هایی را که «برای مدت زمان قابل توجهی بروزرسانی نشده‌اند» از اپ استور حذف می‌کند. طبق این ایمیل، اپل به توسعه‌دهندگان این قبیل برنامه‌ها فقط 30 روز فرصت می‌دهد تا اپلیکیشن ساخته خود را آپدیت کنند.

این شرکت در ایمیل خود می‌نویسد:

شما می‌توانید با انتشار یک ‌بروزرسانی برای بررسی طی 30 روز، این برنامه را در دسترس کاربران جدید قرار دهید تا بتوانند آن را در اپ استور مشاهده و دانلود کنند.
در ذیل همین نامه اذعان می‌شود که اگر هیچ آپدیتی در 30 روز آینده از سوی توسعه‌دهندگان ارسال نشود، برنامه آن‌ها از فروشگاه اپ استور حذف خواهد شد. البته در حالی اپل برنامه‌های قدیمی را از اپ استور حذف می‌کند که هر کاربری پیش از این برنامه مشمول را نصب داشته باشد، کماکان قادر به استفاده از آن خواهد بود.

در پی این موضوع، تعدادی از سازندگان اپلیکیشن مانند توسعه دهنده Protopop Games، Robert Kabwe، نگرانی‌های خود را در مورد این تغییر ابراز کرده‌اند. Kabwe در حساب توییتر خود در این باره می‌گوید که اپل تهدید کرده است بازی Motivoto وی را به دلیل عدم ارائه آپدیت از مارس 2019، حذف می‌کند.

در صفحه مربوط به اطلاع‌رسانی آپیدت‌های App Store، این شرکت می‌گوید:

ما در حال اجرای یک فرآیند مداوم برای ارزیابی برنامه‌ها، حذف برنامه‌هایی که دیگر طبق کاربرد از پیش تعیین شده عمل نکرده، دستورالعمل‌های بررسی فعلی را دنبال نمی‌کنند یا قدیمی‌اند، هستیم.

با این حال در این صفحه هیچ تاریخ انتشاری برای پست منتشر شده وجود ندارد. از این رو مشخص نیست که اپل آخرین پست آپدیت فروشگاه خود را چه زمانی منتشر یا ‌بروزرسانی کرده و این ضرب‌الاجل از کی شروع شده است.

در سال 2016، اپل اعلام کرد که شروع به حذف برنامه‌های رها شده از اپ استور می‌کند. در آن زمان نیز به توسعه‌دهندگان هشدار داده شد که 30 روز فرصت دارند تا برنامه خود را قبل از حذف شدن آپدیت کنند.

با این حال، مشخص نیست که آیا اپل به طور مداوم این قانون را در طول سال‌های گذشته اجرا کرده یا اینکه اخیراً شروع به اجرای گسترده‌تر آن کرده است. اپل همچنین به وضوح آنچه که «منسوخ» شدن می‌داند را مشخص نمی‌کند و معلوم نیست این رها شدن بر اساس زمان سپری شده از آخرین آپدیت یک برنامه است یا به سازگاری آن با آخرین نسخه iOS مرتبط می‌شود.

منتقدان این سیاست شکایت دارند که اپلیکیشن‌های موبایل بدون توجه به تاریخ انتشارشان باید در دسترس همه باقی بمانند؛ درست مانند بازی‌های ویدیویی قدیمی که همچنان روی کنسول‌ها قابل اجرا هستند.

در اوایل ماه جاری میلادی نیز، فروشگاه Google Play به طور مشابه اعلام کرد شروع به محدود کردن نمایش برنامه‌هایی می‌کند که «سطح API آن‌ها با آخرین نسخه‌های اندروید دو سال گذشته همخوانی ندارد».

از این رو، توسعه‌دهندگان اندروید تا اول نوامبر 2022 (10 آبان 1401) فرصت دارند برنامه‌های خود را آپدیت کنند.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید