جنگ و نفت ۲۵۰ دلاری

جنگ و نفت ۲۵۰ دلاری

با وجود آرامش نسبی در بازار انرژی، برخی کارشناسان حوزه نفت می‌گویند اکنون میزان عرضه در بازار مناسب بوده و کاهشی احساس نمی‌شود اما در صورت وقوع بحران یا واقعی شدن احتمال درگیری در منطقه خلیج فارس این شرایط به هیچ عنوان پایدار نخواهد بود و بازار انرژی به آن واکنشی در خور توجه خواهد داد. نشریه «اویل پرایس» در این زمینه مدعی شد که آغاز جنگ با ایران می‌تواند قیمت هر بشکه نفت خام را تا ۲۵۰ دلار افزایش دهد.

به گزارش بازتاب به نقل از جماران؛ بازار انرژی به رغم تشدید تنش‌ها در خلیج فارس، روزهای به نسبت آرامی‌را می‌گذراند. با این حال، تحلیلگران می‌گویند وقوع درگیری در قلب انرژی جهان ممکن است موجب افزایش شدید قیمت نفت خام تا سطح 250 دلار در هر بشکه شود.

منطقه خاورمیانه به ویژه خلیج فارس به عنوان قلب انرژی جهان از چند هفته گذشته روزهای پرتنشی را پشت سر می‌گذارد. خروج ایالات متحده از توافق هسته ای ایران آغازی بر بحرانی شد که کشورهای تولیدکننده نفت را به صورت مستقیم و غیرمستقیم تحت تاثیر قرار داد.

افزایش فشارهای تحریمی ایالات متحده علیه تهران به ویژه تلاش برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران همزمان با تمدید نکردن معافیت مشتریان نفت کشورمان، بر آتش بی ثباتی‌ها دمید و تحولات را تا حد یک بحران تبدیل کرد. این بحران منطقه ای همه جهان را تحت تاثیر قرار می‌دهد زیرا تقریبا کشورها در همه قاره‌ها به نفت صادر شده از خلیج فارس نیازمندند.

حضور نظامی‌گسترده ایالات متحده در منطقه و دیدگاه‌‌‌های جمهوری اسلامی‌ایران مبنی بر لزوم آزادی فروش نفت برای همه و ایستادگی در برابر سیاست‌‌‌های یکجانبه گرایانه آمریکا عاملی شد تا کارشناسان احتمال درگیری و توقف صادرات نفت از خلیج فارس و تنگه هرمز را مطرح کنند. این بحران با انفجار چند نفتکش در پایانه «الفجیره» امارات و حملات پهپادی یمنی‌ها به تاسیسات نفت عربستان سعودی شکل جدی تری پیدا کرده است.
بازار انرژی و جنگ در خلیج فارس

از نگاه کارشناسان، بازار نفت همیشه نسبت به تحولات سیاسی، اقتصادی و امنیتی به شدت حساس بوده است. به عبارت دیگر تجارت نفت بوی بی ثباتی و تنش احتمالی را مدت‌ها قبل استشمام می‌کند و به آن واکنش نشان می‌دهد. با این حال تنش‌‌‌های اخیر در خاورمیانه تاکنون تاثیر شگرفی بر این بازار نداشته و با وجود افزایش محدود قیمت، روند نشان دهنده انفجار قیمت‌ها نبوده است.

از جمله گمانه زنی‌‌‌های کارشناسان بازار انرژی به ویژه فعالان حوزه نفت آن است که تحولات اخیر در خاورمیانه را نشانه ای از وقوع درگیری نظامی‌ارزیابی نمی‌کنند و به همین دلیل قیمت نفت خام روند افزایشی کم نوسانی را داشته است. عمده دلیل این نگاه در آن است که به رغم خواست برخی چهره‌‌‌های تندرو آمریکایی و کشورهای منطقه، «دونالد ترامپ» به صراحت اعلام کرده است برنامه ای برای راه اندازی جنگ با ایران ندارد.

وی در آخرین مصاحبه خود اگرچه به تهدید ایران پرداخت اما بار دیگر بر تمرکز دولتش بر جنگ اقتصادی با ایران تاکید کرد.
روزهای عادی بازار نفت

در شرایط کنونی، بازار نفت روند افزایشی را طی می‌کند و هر روز نسبت به قبل اندکی افزایش را نشان می‌دهد. به گفته تحلیلگران اکنون افزایش اندک و تدریجی قیمت نفت خام ربطی به تنش‌ها در خاورمیانه ندارد بلکه اعلام تصمیم تولیدکنندگان اوپک و خارج آن مبنی بر ادامه اجرای توافق توقف افزایش تولید در طول سال 2019 بازار را به سمت افزایش تدریجی قیمت‌ها سوق داده است.

با این حال، عربستان سعودی که اکنون در کنار روسیه و دیگر تولیدکنندگان بر ادامه توافق چند سال اخیر خود تاکید می‌کند به خریداران و مصرف کنندگان قول داده است که بازار را متوازن نگاه می‌دارد. ریاض مدعی است اجازه نمی‌دهد تنش‌ها در خاورمیانه باعث کاهش عرضه و افزایش قیمت‌ها شود. این اظهارات باعث شد برخی انواع نفت کمتر از یک درصد تغییر را نشان دهند. حتی برخی از انواع نفت روز گذشته پس از اظهارات مقام‌‌‌های سعودی شاهد کاهش قیمت بودند. در کل، میزان تغییرات در بهای نفت خام در بازارهای جهانی بین 60 سنت افزایش تا 40 سنت کاهش باشد. تحلیلگران تاکید می‌کنند جنگ تجاری و تنش در خلیج فارس بازار نفت را به شدت بی ثبات کرده است.

طبق تحلیل گزارش تارنمای «سی.ان.بی.سی»، معامله کنندگان نفتی اگرچه به اصول بنیادین بازار انرژی توجه دارند و این وعده‌ها برای متوازن نگاه داشتن بازار را مهم می‌دانند اما نگاه آن‌ها به تنش میان ایران و ایالات متحده دوخته شده است.
جنگ و نفت 250 دلاری

با وجود آرامش نسبی در بازار انرژی، برخی کارشناسان حوزه نفت می‌گویند اکنون میزان عرضه در بازار مناسب بوده و کاهشی احساس نمی‌شود اما در صورت وقوع بحران یا واقعی شدن احتمال درگیری در منطقه خلیج فارس این شرایط به هیچ عنوان پایدار نخواهد بود و بازار انرژی به آن واکنشی در خور توجه خواهد داد. نشریه «اویل پرایس» در این زمینه مدعی شد که آغاز جنگ با ایران می‌تواند قیمت هر بشکه نفت خام را تا 250 دلار افزایش دهد.

بر اساس این تحلیل، صحبت از درگیری در خلیج فارس در طول چند هفته اخیر فراوان بود و با اینکه رهبران ایران و آمریکا تاکید دارند مایل به درگیری نیستند اما برخی تحلیلگران از وقوع جنگ خودخواسته یا اتفاقی سخن گفته اند.

ترامپ می‌گوید تلاش دارد به وعده‌‌‌های انتخاباتی خود متعهد باقی بماند و برخلاف روسای جمهوری پیشین آمریکا از راه اندازی جنگ جدید خودداری می‌کند. ایران هم به دنبال جنگ با ایالات متحده نیست. اما در دولت آمریکا افراد پرقدرتی همچون مشاور امنیت ملی و وزیر امور خارجه هستند که در کنار متحدان منطقه ای کاخ سفید همچون اسرائیل، عربستان و امارات متحده عربی بر طبل جنگ می‌کوبند. این گروه تلاش دارند این جنگ رخ بدهد.

ایران در سالیان اخیر برتری‌‌‌های ژئوپلتیکی را برای خود در خاورمیانه ایجاد کرده است. براساس این تحلیل در هر صورتی که یک درگیری در منطقه به وجود بیاید نه تنها مسیر انتقال نفت از تنگه هرمز از سوی ایران مسدود خواهد شد بلکه تاسیسات نفتی منطقه نیز در خلال جنگ دچار آسیب‌‌‌های جدی می‌شوند. در واقع تنش‌ها باعث می‌شوند بازار انرژی در حوزه تولید نفت و انتقال آن به مشتریان دچار موانع جدی می‌شود. همین امر عرضه را به شدت کاهش می‌دهد.

شبکه خبری «الجزیره» نیز در گزارشی آورده است که تنگه هرمز آبراهه بسیار مهمی‌است که از طریق آن کشورهای عربستان، کویت، عراق و ایران محموله‌‌‌های نفتی خود را صادر می‌کنند. همچنین قطر به عنوان بزرگترین صادرکننده گاز نیز از این طریق صادرات خود را به انجام می‌رساند. اگرچه برخی کارشناسان از قیمت 80، 90 یا 100 دلار برای هر بشکه صحبت می‌کنند اما کاهش عرضه نفت باعث به اوج رسیدن قیمت نفت می‌شود و برخی تحلیلگران حتی قیمت 250 دلار در هر بشکه نفت خام را نیز محتمل می‌دانند.