توافق ایران و آذربایجان برای افزایش تزانزیت بین دو کشور

    کد خبر :882807
توافق ایران و آذربایجان برای افزایش تزانزیت بین دو کشور

رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی که در سفری سه روزه و به دعوت مقامات جمهوری آذربایجان به آن کشور سفر کرده است ضمن اعلام اینکه هدف از سفر به باکو، پیگیری اجرای طرح‌های زیرساختی مشترک دو کشور ایران و آذربجان است به ارایه توضیحاتی در خصوص نتایج حاصل از سفر، پرداخت.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه بازدیدهایی از محل‌های پروژه‌های مشترک در خاک آن کشور داشته است، گفت: مذاکراتی درباره اهداف سفر با مقامات آذربایجانی انجام شده و در حال انجام است که بخشی از آن مذاکرات در خصوص اجرای پل مشترک دو کشور برای افزایش ترانزیت و افزایش حمل بار بین دو کشور است.

وی ادامه داد : چندین موضوع مهم در سفر آذربایجان پیگیری می‌شود که شامل اجرای مشترک بین دو کشور ایران و آذربایجان برای افزایش ترانزیت و حمل بار برای دو کشور است. با تفاهم اولیه احتمالا توافقنامه امضا می‌شود و پروژه کلنگ‌زنی خواهد شد.

قاسمی از دیگر موضوعاتی که در سفر با مقامات آذربایجانی پیگیری خواهد شد را شامل پیش‌نیازهای کمیسیون مشترک برشمرد و افزود: پیگیری موضوع پیش‌نیازهای کمیسیون مشترک که در ۴۵ روز آینده در باکو انجام می‌شود در دستور کار است.

وی تصریح کرد: موضوع افزایش حمل و نقل و ترانزیت مورد تاکید ماست و در این سفر پیگیری خواهد شد. در این خصوص در نظر است تا موضوعاتی که می‌تواند این موضوع را گسترش بدهد همچون کاهش تعرفه‌ها نیز دنبال و پیگیری بشود.

وزیر راه و شهرسازی گفت: در صدد هستیم تا در توافق با مقامات کشور آذربایجان بتوانیم کاهش تعرفه‌ها را نیز در این سفر به نتیجه برسانیم.

قاسمی همچنین خاطرنشان کرد: برای آنکه شرکت‌های ایرانی بتوانند در پروژه‌هایی که امروز در آذربایجان مطرح است مشارکت داشته باشند در برنامه است که با رییس کمیسیون مشترک از طرف آذربایجان مذاکراتی داشته باشیم.

عضو کابینه دولت سیزدهم در خصوص پایانه آستارا نیز اعلام کرد: در خصوص پایانه آستارا، جمهوری آذربایجان بخشی از تعهدات خود را در خصوص سرمایه‌گذاری انجام داد. مشکلاتی در پایانه وجود دارد که بخشی به ایران و بخشی نیز به آذربایجان برمی‌گردد که این موضوع فردا مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

به گزارش ایلنا،‌ وی اظهار امیدواری کرد تا دو کشور ایران و آذربایجان در خصوص توسعه پایانه آستارا به توافقات مناسبی دست پیدا کنند.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید