تشخیص سلامت جنین با آزمایش ساده خون مادر باردار

تشخیص سلامت جنین با آزمایش ساده خون مادر باردار

یک متخصص ایمونولوژی، گفت: آزمایش ساده خون در سه ماهه اول بارداری به ویژه برای مادران مناطق دورافتاده که به امکانات سونوگرافی دسترسی ندارند، آنان را در فرآیند تشخیص سلامت جنین قرار می‌دهد.

بابک فرخی، افزود: هم اکنون امکانات تشخیص سه بیماری شایع ژنتیکی که به اختلال کروموزوم‌‌‌های ۲۱، ۱۳ و ۱۸ در جنین مربوط می‌شود، در کشور موجود است و تشخیص اولیه آنها با انجام آزمایش ساده خون و سونوگرافی که تحت پوشش بیمه درمانی است، مادر باردار را در فرآیند انجام غربالگری مربوط به طرح کشوری یادشده، قرار می‌دهد.

وی اظهارداشت: موارد مشکوک در تشخیص اولیه، مشخص می‌شوند و با توجه به شرایط هر یک از مادران و میزان احتمال بیماری در جنین آنان، مرحله به مرحله برای انجام آزمایش‌‌‌های تخصصی تر ارجاع داده خواهند شد.

این متخصص ایمونولوژی توضیح داد: غربالگری، قبل از بروز علائم بیماری انجام می‌شود و دارای تکنیک هایی است که از حساسیت بالا، ارزان و قابل دسترس برخوردار است و حتما روش تشخیصی قطعی و راهکار دارد و هر چند که طی سالهای اخیر، غربالگری و آزمایش‌‌‌های تشخیصی سه بیماری شایع ژنتیکی مربوط به اختلالات کروموزومی‌(۲۱، ۱۳ و ۱۸) در کشور وجود داشته، اما به دلیل هزینه بالای آنها و عدم پوشش بیمه ها، افراد کمتری می‌توانستند از این امکانات استفاده کنند.

وی با اشاره به اجرای طرح «تعیین جایگاه استفاده از آزمایش NIPT در غربالگری ناهنجاری‌‌‌های کروموزومی‌در سه ماهه اول بارداری» از اول اسفندماه سالجاری، افزود: خدمات مربوط به این طرح، تحت پوشش بیمه‌ها است و شبکه بهداشت و درمان کشور تا خانه‌‌‌های بهداشت ۹ شهرستان مشخص شده در این طرح، با نظارت متخصصان زنان، آماده ارائه خدمات می‌باشند، و تحت این شرایط که مرحله آزمایشی طرح خواهد بود، افراد بیشتری می‌توانند از امکانات غربالگری و تشخیص بیماری‌‌‌های شایع ژنتیکی استفاده کنند و در نتیجه، آمار ناهنجاری‌ها به همان نسبت در جامعه کاهش خواهد یافت.

فرخی تصریح کرد: سه اختلال مربوط به کروموزوم‌‌‌های ۲۱، ۱۳ و ۱۸ که شایعترین بیماری‌‌‌های ژنتیکی هستند، ” مشکلات ذهنی تا مشکلات شدید جسمی‌” را برای جنین بوجود می‌آورند و بعنوان مثال، فقط در مورد مبتلایان به اختلال کروموزوم ۲۱ (سندرم داون)، برآورد می‌شود که در تمامی‌جوامع دنیا، از هر ۸۰۰ تولد زنده، یک نوزاد با اختلال کروموزوم ۲۱ (سندرم داون) بدنیا می‌آید که زنده بدنیا آمدن اینگونه نوزادان بیمار با زندگی پررنجی برای کودک و مشکلات اقتصادی و اجتماعی برای خانواده‌‌‌های این کودکان و جامعه، همراه خواهد بود.

وی افزود: اجرای طرح تحقیقاتی کشوری «تعیین جایگاه استفاده از آزمایش NIPT در غربالگری ناهنجاری‌‌‌های کروموزومی‌در سه ماهه اول بارداری»، حداقل یک سال طول می‌کشد و تمامی‌مراحل غربالگری و انجام آزمایش‌‌‌های تخصصی از استاندارد لازم برخوردار خواهد بود و مراکز تعیین شده برای اجرای طرح، بصورت آنلاین با یکدیگر در ارتباط هستند.

طرح تحقیقاتی کشوری «تعیین جایگاه استفاده از آزمایش NIPT در غربالگری ناهنجاری‌‌‌های کروموزومی‌در سه ماهه اول بارداری»، از اول اسفند ۹۸ به همت موسسه پزشکی نسل امید، با حمایت معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، و همکاری دانشگاه‌‌‌های علوم بهزیستی و توانبخشی، علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی و اصفهان، در ۹ استان کشور و توسط موسسات پزشکی و تحقیقاتی دانشگاهی و خصوصی اجرا خواهد شد.

جهت آشنایی افراد ذی ربط در این مطالعه کشوری و همچنین سایر متخصصان و کارشناسان فعال در این حوزه، همایش علمی‌و کارگاه‌‌‌های آموزشی مرتبط با طرح، طی روزهای اول و دوم اسفند ۹۸(پنجشنبه و جمعه)، در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار می‌شود.