تحریم‌های آمریکا تاثیری بر کاهش تجارت ایران و عراق ندارد

کارشناس مسائل منطقه گفت: تحریم‌های آمریکا نمی‌تواند تاثیر ملموسی بر کاهش تجارت ایران و عراق داشته باشد، چرا که بخش عمده روابط تجاری دو کشور توسط بخش خصوصی انجام می‌شود.

رضا میرابیان کارشناس مسائل منطقه در گفتگو با مهر، در خصوص سفر نخست وزیر عراق به ایران و لزوم توسعه روابط تجاری با این کشور در برهه فعلی، گفت: در بیانیه‌ای که دفتر نخست وزیر عراق اعلام کرد، این سفر در چهارچوب هماهنگی‌های سیاسی منطقه‌ای و در جهت گسترش ثبات و امنیت در منطقه با توجه به تحولاتی است که اخیراً با آن مواجه هستیم.

وی گفت: به نظر می‌رسد با توجه به تحولات اخیر در خلیج فارس و افزایش تنش‌های منطقه‌ای، مساله فشاری که آمریکا بر عراق به منظور قطع همکاری‌ها با ایران وارد می‌کند و نگرانی‌های عراق مبنی بر صادرات نفت خود به کشورهای منطقه، می‌توان این سفر را در چارچوب دیدارهای دوره‌ای میان مقامات تهران و بغداد قلمداد کرد که در آن پیرامون مسائل مهم منطقه‌ای، بین المللی و همچنین راه‌های افزایش همکاری‌های دوجانبه بحث و تبادل نظر شده است.

کارشناس مسائل منطقه تصریح کرد: یکی از دستورکارهای احتمالی سفر کوتاه مدت عبدالمهدی به تهران، تاکید بر توافقات صورت گرفته در سفرهای انجام شده گذشته میان ایران و عراق بوده است.

میرابیان با اشاره به وجود تنش‌های مختلف منطقه‌ای و تلاش برخی کشورها از جمله عراق برای کاهش تنش‌ها، بیان کرد: عراق به دلیل رابطه خاصی که با آمریکا، از طرفی روابط خوبی که با کشورهای خلیج فارس دارد و همچنین جایگاه و ظرفیتی که از آن برخوردار است، می‌تواند نقش سازنده و مثبتی را در راستای کاهش تنش‌های منطقه ایفا کند.

وی افزود: تحریم‌های آمریکا هرچند فشارهایی را به دولت عراق مبنی بر قطع یا کاهش شدید همکاری‌ها با ایران به خصوص در بخش انرژی وارد آورده است، اما نمی‌تواند تاثیر ملموسی بر کاهش تجارت میان دو طرف داشته باشد، چرا که بخش عمده روابط تجاری ایران با عراق توسط بخش خصوصی انجام می‌شود.

کارشناس مسائل منطقه با بیان اینکه از دوران بازسازی عراق در راستای کمک به آن کشور و تامین منافع اقتصادی خود استفاده کنیم، گفت: ظرفیت بخش خصوصی ایران بسیار بالا است و ما می‌توانیم از این پتانسیل در جهت مشارکت هرچه بیشتر و گسترده‌تر در دوران بازسازی عراق استفاده کنیم. بدین جهت ایران اعلام کرده که آمادگی لازم برای همکاری‌های بیشتر در حوزه‌های مختلف تجاری، خدماتی، فنی مهندسی و صنعتی با عراق را دارد.

میرابیان در پایان در خصوص نقش دستگاه دیپلماسی در قبال افزایش و توسعه تجارت میان ایران و عراق خاطرنشان کرد: سیاست خارجی ایران در عراق فعال است و تمام تلاش خود را در جهت افزایش تعاملات گسترده‌تر با کشور دوست و همسایه ما به کار گرفته است، امیدواریم در آینده این وضعیت با برنامه ریزی بلند مدت و اقدامات بیشتر، بهتر هم بشود.