بسیج دانش بنیان‌ها برای شکست کرونا/ تولید ملزومات موردنیاز حفظ سلامت مردم

بسیج دانش بنیان ها برای شکست کرونا/ تولید ملزومات موردنیاز حفظ سلامت مردم

شرکت‌‌‌های دانش بنیان و جوانان محقق ایرانی این روزها در خط اول مقابله با ویروس کرونا برای حفظ سلامت مردم تلاش می‌کنند.

«کرونا» این روزها تیتر نخست اخبار رسانه‌‌‌های کشورهای جهان شده است، ریز مهمان ناخوانده ای که مردم جهان را این روزها به خود درگیر کرده، کروناویروس‌ها خانواده بزرگی از ویروس‌ها ست که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری‌های شدیدتری همچون سارس، مرس و کووید ۱۹ را شامل می‌شود که این ویروس در کشور چین شایع شد و این روزها مردم بسیاری از استان‌ها در کشور ما را هم درگیر کرده است.

اما به محض ورود کرونا ویروس به کشورمان و بیماری و حتی مرگ هموطنان، هر قشری از مردم ایران سعی کردند به نحوی که در توان دارند با این ویروس مقابله کنند.

محققان و دانشمندان کشورمان که همواره در خط مقدم جهادها هستند نیز از آنچه در توان داشتند دریغ نکرده و برای مقابله با ویروس کرونا داشته هایشان را رو کردند.

شرکت‌‌‌های دانش بنیان حوزه زیست فناوری و نانوفناوری که در سال‌‌‌های اخیر از موفقیت هایشان کم نشنیده ایم، به سرعت دست به کار شده و در فعالیت ۲۴ ساعته تحقیقات و حتی تولیداتی را ارائه دادند که بد نیست چگونگی انجام این فعالیت‌ها را از زبان مسوولان حوزه علمی‌و فناوری کشورمان بشنویم.

* بسیج دانش بنیان‌ها برای شکست کرونا

سورنا ستاری معاون علمی‌و فناوری رئیس‌جمهوری که می‌توان وی را متولی اصلی حوزه علم و فناوری کشور دانست، از فعالیت چند شرکت دانش‌بنیان ایرانی در زمینه ساخت کیت تست کرونا دخبر داده و گفته: همچنین در حال حاضر تعدادی از شرکت‌‌‌های دانش بنیان داخلی در حال تولید ماسک‌‌‌های نانویی هستند.

همچنین مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی‌و فناوری ریاست جمهوری نیز با اشاره به شروع تحقیقات محققان ایرانی درباره کرونا ویروس گفته است: متخصصان خبره‌ای را برای تولید داروی مقابله با ویروس کرونا گرد هم آورده ایم که این متخصصان از دانشمندان خبره ایران و حتی جهان به شمار می‌روند.

وی اعلام کرده: طبق توافقی که با آزمایشگاه مرجع وابسته به سازمان غذا و دارو انجام دادیم فراخوان حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان مبنی بر توان ساخت کیت‌های تشخیصی سریع و کیت‌های تشخیصی قطعی را به آن‌ها اعلام کرده ایم.

بسیج دانش بنیان‌ها برای شکست کرونا/ تولید ملزومات موردنیاز حفظ سلامت مردم

سعید سرکار دبیر ستاد توسعه فناوری نانو نیز از تولید 15 میلیون ماسک نانویی خبر داده و گفته: ماسک‌های نانویی (N94) و (N99) با قدرت فیلتراسیون و نقش‌پذیری بالا داریم که این محصول قابلیت این را دارد که ۹۹ درصد فیلتراسیون داشته باشد و تنفس‌پذیری را راحت کند و سعی می‌کنیم با هماهنگی که بین مجموعه‌هایی که ماشین‌آلات را در اختیار دارند بتوانیم تولید مدیای ماسک نانو را به روزانه ۲۰۰ هزار و هفته آینده به ۳۰۰ هزار ماسک برسانیم.

اسماعیل قادری فر رئیس مرکز فناوری‌های راهبردی معاونت علمی‌و فناوری ریاست جمهوری نیز گفته است: همکاری و تعامل بسیار نزدیکی بین معاونت علمی‌و وزارت بهداشت صورت گرفته که کیت‌هایی که برخی از دوستان طرح‌های اولیه پیشنهادی خود را داده‌اند سریعا در ستاد زیست فناوری مورد بررسی قرار گرفته و مراحل تولید انبوه کیت‌ها آغاز شود.

قادری‌فر همچنین از تولید 3 برابری ماسک نانویی N95 و N99 از سوی شرکت دانش بنیان ایرانی با حمایت معاونت علمی‌خبر داده است.

* فعالیت شبانه روزی محققان و حمایت مسوولان

در این میان مسوولان نیز پشت محققان کشور را خالی نکرده و از فعالیت شبانه روزی آن‌ها حمایت می‌کنند.

قادری فر درباره حمایت معاونت علمی‌و فناوری ریاست جمهوری از شرکت‌‌‌های دانش بنیان این حوزه گفته است: معاونت علمی‌سعی کرده نوآوری‌ها و فناوری‌هایی که توسط دانشمندان ایرانی و شرکت‌های استارتاپی پیشنهاد می‌شود مورد بررسی قرار دهد تا بتوانیم در حوزه توسعه فناوری‌های مرتبط با ویروس کرونا به صورت جدی وارد شویم.

پرویز کرمی‌مشاور معاون علمی‌و فناوری ریاست جمهوری نیز درباره حمایت‌‌‌های این نهاد از شرکت‌‌‌های دانش بنیان فعال در زمینه مقابله با کرونا ویروس گفت: با انتشار یک فراخوان، حمایت خود را از برترین تولیدات، محصولات و خدمات مرتبط به روش‌های گوناگون اعلام کرده ایم.

وی عنوان کرده: در این راستا شرکت‌‌‌های صنایع خلاق و تولید محتوا با ارائه مطالب و محتوای ارزشمند می‌توانند ضمن آگاهی بخشی و آموزش مناسب در بین مردم، علاوه بر حفظ روحیه مقاومت و شکیبایی، از اثرات مخرب شایعات و اخبار جعلی نیز بکاهند.

مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی‌و فناوری ریاست جمهوری هم گفته: شرکت‌هایی که بتوانند در اسرع وقت با کیفیت بالا و قیمت‌ پایین‌‌تر با تایید سازمان غذا و دارو به معاونت علمی‌کیت‌ ارائه دهند، مورد حمایت قرار می‌گیرند.

رضا ملک‌زاده،معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت و عضو هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی نیز از حمایت‌‌‌های صندوق نوآوری خبر داده و گفته: صندوق به همه شرکت‌های دانش بنیان که به دلیل اپیدمی‌‌کرونا دچار مشکل شده‌اند کمک می‌کند.

به گزارش فارس، محققان و فناوران کشورمان برای شکست کرونا ویروس تا ریشه کنی آن پا به پای مسوولان، پزشکان و پرستاران و دیگر اقشار جامعه فعالیت می‌کنند.