برگ سبز خودرو از نظر قانونی تفاوتی با سند ندارد

برگ سبز خودرو از نظر قانونی تفاوتی با سند ندارد

بنا بر اعلام رسمی‌اتحادیه فروشندگان خودروی تهران در نامه‌ای به اعضای اتحادیه، برای امور معاملات خودرو، برگ سبز کافی است و طرفین مجبور به تنظیم سند در دفاتر اسناد رسمی‌نیستند.

اتحادیه خودروی تهران در نامه‌ای به اعضای اتحادیه اعلام کرد برای سند خودرو همان برگ سبز کافی است. بر این اساس، با توجه به ابطال بندهای ۲ و ۳ بخشنامه معاونت امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره اجباری یا اختیاری بودن تنظیم سند خودرو در دفتر اسناد رسمی‌کشور، برگ سبز خودرو به‌عنوان سند مالکیت تلقی و نقل و انتقال خودرو با ثبت مشخصات متعاملان (فروشنده و خریدار) و مشخصات خودرو در ادارات راهنمایی و رانندگی بلامانع است. با توجه به این تصمیم، الزامی‌به ثبت در دفاتر رسمی‌نیست؛ مگر آنکه طرفین معامله خواهان ثبت در دفاتر اسناد رسمی‌باشند.

به گزارش زومیت، با این شرایط، الزامی‌نیست که مردم برای ثبت نقل و انتقال خودرو به دفاتر اسناد رسمی‌مراجعه و به تنظیم سند نقل و انتقال اقدام کنند. بر خلاف رویه سابق که در صورت اختلاف در مالکیت و مراجعه افراد به محاکم قضایی، اصولاً دادگاه‌ کسانی را مالک می‌شناخت که سند رسمی‌داشته باشند، حالا برگه سبز در حکم سند مالکیت خودرو است.